Kremeľským dezinformáciám verí až 56 % Slovákov (podcast)

Vypočujte si nový diel podcastu Disinfo Report, ktorý vzniká v spolupráci s Aktuality.sk.

Tento rok poskytol dezinformátorom, a to nielen tým ruským, skutočne pestrú paletu tém, ktoré mohli na ovplyvňovanie verejnosti ľahko zneužiť. Kremeľské dezinfo naratívy, ktoré na náš informačný priestor útočia už dlhé roky pracujú s komunikačnou stratégiou, ktorá účinne rozdeľuje už celé desaťročia. Historický revizionizmus a s tým spojené, umelé živenie historických krívd.

Kremeľ preto na Slovensku hraje skôr na nôtu pan-Slavizmu – jednoty slovanských národov. V rámci tohto diskurzu sa snažil pomocou rôznych dezinformácií o údajných škandáloch ukrajinského politického vedenia a o neodškriepiteľne ruskom pôvode krymských obyvateľov získať podporu pre anexiu Krymu.

U všetkých krajín V4 sa Kremeľskí dezinformátori a ich proxi snažili vzbudiť nedôveru a odpor voči Európskej únii a jej inštitúciám. Tá má podľa nich ohrozovať tradičné hodnoty vyšehradských krajín. Podsúvať im má naopak zhýralé a skazené liberálne myšlienky Západu.  

O tom ako využíva Ruská federácia revizionizmus a prečo sú tieto postoje nebezpečné sme sa rozprávali s analytikom Globsecu Danielom Milom.

Moderuje Victor Breiner.

Všetky naše podcasty nájdete na jednej stránke tu. Na odber všetkých nových dielov sa môžete prihlásiť cez iTunes, Google Podcasts, Soundcloud alebo Spotify. Sledujte nás aj na facebookovej stránke Podcasty Aktuality.sk.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk