DISINFO REPORT – 45. týždeň

Vitajte pri čítaní tridsiateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Pomoc Česku od EÚ a NATO nie je propaganda

Česká Poslanecká snemovňa schválila návrh na pobyt zahraničných vojenských zdravotníkov na území Českej republiky. Malo by ísť o personál zo štátov EÚ a NATO, pričom ČR už dostalo ponuku z USA, ktoré by mohli poskytnúť 28 zdravotníkov.

V prvom rade je nutné poukázať na fakt, že tento plán ešte nie je plne odsúhlasený. Aj keď ho odsúhlasila vláda aj Poslanecká snemovňa, ešte chýba súhlas Senátu, ktorý sa k jeho posudku ešte nedostal. Plán tak nie je možné pokladať za stopercentne istý.

Vstup do textu tvorí clickbaitový nadpis – síce zodpovedá obsahu článku, avšak vynechal veľmi podstatnú informáciu. Na pomoc má totiž prísť vojenský zdravotnícky personál, nie vojenské sily. To článok neujasňuje a oznamuje, že prídu ozbrojené sily. Viac v samotnom debunku.

Chybné vyhodnotenie úmrtnosti na koronavírus ako argument proti opatreniam

Bývalá kandidátka ĽSNS vo voľbách 2020, Slavěna Vorobelová, sa vo svojom príspevku snaží bagatelizovať nebezpečenstvo, ktoré reprezentuje pandémia koronavírusu. Útočí pritom na vládu Igora Matoviča, spochybňuje vládne opatrenia, ktoré podľa nej ničia ekonomiku.

Vorobelová v príspevku využíva dva relevantné zdroje. K uvedeniu smrtnosti na koronavírus na Slovensku využíva oficiálny zdroj slovenskej vlády, s ktorým pracuje správne. S odvolávaním sa na bulletin WHO však už korektne nepracuje a informácie z neho neuvádza v úplne presnej miere. Väčšina príspevku pozostáva zo subjektívnych úsudkov a nepodložených faktických tvrdení.

Vorobelová, s odvolaním sa na štúdiu, tvrdí, že smrtnosť na koronavírus je 0,23%. Podľa tejto bývalej kandidátky za ĽSNS a podporovateľky prezidentskej kandidatúry Štefana Harabina tieto čísla ukazujú, že koronavírus nie je taký nebezpečný, aby vláda proti nemu prijímala také opatrenia ako prijíma. Tieto čísla využíva aj ako argument proti plošnému testovaniu, ktoré je podľa jej subjektívneho názoru „absolútny nezmysel“.

Predmetná štúdia naozaj toto číslo spomína. Avšak, ako upozorňuje analýza štúdie na webe manipulatori.cz, toto číslo predstavuje mediánovú hodnotu (nie priemernú) z 51 miest bez ohľadu na to, koľko tam bolo urobených testov. Vorobelová tvrdí, že testovanie je zbytočné, lebo jeden deň môže byť človek negatívny a druhý deň už pozitívny. Ak by sme túto logiku používali aj my, tak aj testovanie PCR testami by bolo zbytočné, lebo človek by sa mohol na druhý deň nakaziť.

Preto je dôležité testovanie v spojením s ďalšími opatreniami, najmä s obmedzením pohybu do takej miery, do akej je to možné. Viac v samotnom debunku.

Trumpova FOX NEWS pred voľbami konšpiruje a popiera pandémiu

Americký lekári a vedci vyzývajú FOX NEWS, aby prestala popierať pandémiu a vysielať dezinformácie o korone. Video pred americkými prezidentskými voľbami natočili a uverejnili Sleeping Giants (Spiaci obri). Názov je narážka na silu ľudí, ktorí sa spoločne postavia za správnu vec. Ide o globálne hnutie aktivistov, ktorí bojujú za transparentný a zdravý infopriestor.

Americká „konzeratívna“ stanica FOX NEWS je dnes už známa ako hlása trúba amerického prezidenta. „Kto potrebuje štátnu propagandu, keď má prezident takýchto priateľov,“ píše prestížny Foreign Policy.

Sleeping Giants upozorňujú, že televízia nepriamo navádza radikálnejších Trumpových prívržencov k násiliu. Odborníci varujú, že ak by mal Trump spochybniť výsledky volieb, ozbrojení radikáli by sa mohli začať dopúšťať násilností.

Okrem propagandy do sveta vypúšťa aj dezinformácie spojené s pandémiou COVID-19. Propagujú názory “odborníkov”, neúčinnosť rúšok či pozitívne účinky neoverených liekov na boj s vírusom. Vo vysielaní sa napríklad objavil Donald Trump junior a pompézne uviedol, že “počet úmrtí (v USA) sa znížil na nulu”. Sleeping Giants preto vyrobili a na Twitter zverejnili video, v ktorom americkí lekári a vedci vyzývajú FOX NEWS, aby prestala šíriť dezinformácie o neúčinnosti rúšok, neškodnosti vírusu a počte obetí. Viac v článku.

Interná správa Googlu popisuje tvrdý lobbing proti Európskej regulácii

Google je synonymom pre vyhľadávanie. Spoločnosť funguje v každej časti sveta a vo väčšine má monopolné postavenie. Inak tomu nie je ani v Európe, a teda ani na Slovensku. Môžete však svojmu „spoľahlivému“ vyhľadávaču skutočne veriť? Nemôžete. Kým Európa pripravuje prvý regulačný balík pre digitálne média, Google intenzívne lobuje proti záujmom svojich užívateľov.

Inertná správa Googlu, ktorá do sveta unikla minulý týždeň, odhaľuje nekalé praktiky spoločnosti, medzi ktorými nechýba ani cielená a agresívna kampaň proti eurokomisárovi Thierrymu Bretonovi a samotnej Európskej únii.

Firemný kódex správania zamestnancov Googlu kedysi začínal jednoduchou formulkou „nebuďte zlí“ („don’t be evil“). Tá bola ešte donedávna aj mottom spoločnosti, ktoré bolo napísané v spodnej časti stránky Google vyhľadávania. Toto motto sa však zo dňa na deň v tichosti vytratilo nielen z kódexu a webových stránok Googlu, ale zjavne aj z presvedčenia spoločnosti.  

Dokazuje to aj interná správa zvnútra spoločnosti, ktorá pred týždňom unikla na verejnosť. Správa vznikla v reakcii na nový plán Európskej únie (Digital Services Act), ktorý má zaviesť sprísnené zákony voči monopolným praktikám veľkých technologických spoločností v štátoch Únie. Medzi tieto patrí, samozrejme, aj Google. Plán tak predstavuje priame ohrozenie jeho postavenia, záujmov a ziskov v Európe. Viac v článku.

Ak dovolíme Googlu definovať naše súkromie, stratíme všetci

Spoločnosť Google oznámila, že na trh uvedie nový nástroj – svoju vlastnú sieť VPN, inými slovami virtuálnu privátnu sieť, ktorá bude priamo zabudovaná do služieb Google One. Bezpečnosť užívateľov ale nebude ich prioritou.

VPN sú už dlho nevyhnutnými nástrojmi, ktoré poskytujú bezpečnosť, slobodu a hlavne súkromie. Milióny užívateľov na internete sa každý deň pripájajú k VPN sieťam, aby mohli súkromne pristupovať k webovým zdrojom a zabránili tak sledovaniu a monitorovaniu. O tom ako funguje VPN sme písali v jednom z našich starších článkov. Spoločnosť Google túto skutočnosť veľmi dobre vie a preto nič nenecháva na náhodu.

Užívatelia aplikácie Google One si údajne jediným kliknutím budú môcť šifrovať svoje online aktivity a zísakjú tak ďalšiu vrstvu ochrany bez ohľadu na to, kde sú pripojení, tvrdí Google. Môžu navyše streamovať a prehliadať webové stránky cez šifrované súkromné ​​pripojenie, ktoré ich bude chrániť pred hackermi v nezabezpečených sieťach (verejné Wi-Fi). Rovnako tak budú môcť skryť svoju IP adresu a zabrániť tretím stranám v jej zneužití na sledovanie ich polohy. Viac v článku.

Konšpirátori si strelili do kolena. Zľahčujú COVID-19 štúdiou, ktorá dokázala jej nebezpečenstvo

Už niekoľko mesiacov patrí téma nového ochorenia COVID-19 a aktuálnej pandémie medzi tradičné témy slovenských konšpirátorov. V týchto dňoch sa najčastejšie odvolávajú na „štúdiu“ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej sa smrtnosť nového ochorenia rovná smrtnosti bežnej virózy. Na podobné príspevky už zareagovala Polícia Slovenskej republiky, ako aj Ministerstvo zdravotníctva na svojich facebookových stránkach. 

Údajnú štúdiu WHO spopularizovalo najmä video z televíznej diskusie na kanáli CNN Prima News. V ňom česká moderátorka „meta-štúdiu“ (štúdia vychádzajúca z viacerých iných štúdií) predstavuje a na záver dodáva, že percentuálna smrtnosť na COVID-19, ktorá vyšla zo štúdie je porovnateľná s virózou a je nižšia ako sezónna chrípka. Lenže to nie je pravda – je to desaťnásobná nepravda.

Tohto videa a samotnej štúdie sa chytilo viacero „populárnych“ konšpiračných webov a tradičných zľahčovateľov aktuálnej pandémie, akými je napríklad Zem a VekBádateľ, či Eurorešpekt. Na webovom portáli Eurorešpekt patrí zmienené video a následný článok medzi najčítanejšie, pričom ich facebookový príspevok má už vyše 35 tisíc interakcií. Portál Bádateľ zase uverejnil článok, v ktorom vyzýva, aby sa vláda orientovala podľa čísel zverejnených WHO, a aby zastavila „štátny teror“ vo forme zavádzaní nových opatrení. Viac v článku.

Twitter sprísnil pravidlá v čase amerických prezidentských volieb

Vždy v utorok po prvom novembrovom pondelku sa konajú americké prezidentské voľby. Tak ako dnes 3. novembra. Boj o post najmocnejšieho muža sveta bol počas trvania volebnej kampane sprevádzaný veľkým množstvom dezinformáciikonšpiračných teórii či hoaxov, ktoré sa šírili rýchlosťou svetla najmä prostredníctvom sociálnych sietí.

Jedna z posledných falošných správ týkajúcich sa prezidentských volieb v USA sa snaží zdiskreditovať prezidentského kandidáta Joea Bidena. Americká spoločnosť CNN prišla s informáciou, že bývalý člen prezidentovej administratívy a v súčasnosti významný kampaňový spolupracovník Trumpa Richard Grenell uverejnil na svojom Twitteri dve fotografie. Na jednej Biden vystupuje z lietadla, pri čom svoju tvár nemá prekrytú rúškom. Na druhej, už vo vonkajšom prostredí, rúško naopak má.

Túto informáciu ďalej retweetlo približne 16 000 používateľov. Medzi nimi aj významný pravicový rozhlasový moderátor Mark Levin, ktorého sleduje viac ako 2,6 milióna fanúšikov. V priebehu niekoľkých hodín od uverejnenia príspevku sa zistilo, že fotografia, na ktorej bývalý viceprezident nemá rúško, pochádza ešte z roku 2019, a síce z obdobia pred pandémiou. Viac v článku.

Propaganda naprieč dejinami a dnes: Hľadanie nepriateľa

Šírenie propagandy, dezinformácii a nenávisti nie je ani zďaleka téma súčasného alebo minulého storočia. Politickí vodcovia ich používali na dosiahnutie svojich cieľov už dávno pred tým, než vznikli sociálne médiá či tlačené noviny. V sérii článkov prinášame niekoľko príkladov takýchto praktík a ich následkov, začínajúc od staroveku po 21. storočie.

Začíname na prelome 2. a 1. storočia pr. Kr. pri brehoch Čierneho moraNa trón pontského kráľovstva zasadol Mithridates VI., ktorý začína s dobyvačnými vojnami. Po podmanení pobrežia Čierneho mora a záchrane gréckych miest pred Skýtmi sa obracia do centrálnej Anatólie (dnešné Turecko), ktorú si rozdelí s Bitýnskym kráľom. Medzi nimi však vznikne spor o územie a konflikt na seba nedá dlho čakať.

Mithridates zatiaľ pokračuje v politike Filhelénizmu (láske ku všetkému gréckemu) a získava čoraz viac gréckych podporovateľov na východe. Zároveň vytvára špionážne siete, ktoré do spoločnosti tlačia propagandua vykresľujú ho ako Ochrancu Grékov a ich kultúry pred expandujúcimi Rimanmi. Začína sa o ňom hovoriť ako o Šampiónovi Helénov, potomkovi Alexandrových dedičov a perzských kráľov. Postupne zjednocuje Grékov, démonizuje Rimanov, označuje ich za barbarov a neľútostných vyberačov daní. Viac v článku.

Ransomvérový priekopník Maze ohlásil svoj koniec

Preslávaná hackerská skupina Maze v nedeľu 1. novembra na svojej stránke na dark webe oznámila ukončenie svojej činnosti.  Tímový projekt Maze oznamuje, že je oficiálne uzavretý.

Podľa viacerých bezpečnostných analytikov je ale radosť stále predčasná. Naopak, tento krok vyvoláva mnohé otázky ohľadom možných prepojení Maze s inými skupinami, ako napríklad Ragnar Locker a LockBit.

Napriek tomu, že ransomvérový gang Maze sa vo svojich vyjadreniach dištancoval od spolupráce s inými skupinami, aktivity v podobe zverejňovania dát z cudzích útokov na jeho stránkach hovoria o opaku.

Podľa Stevena Ragana, bezpečnostného experta z Akamai, tieto skupiny doteraz spolupracovali pri viacerých operáciách a vďaka tomu, že obvykle ide o pomerne výnosnú zárobkovú činnosť, sa zmena nepredpokladá. To, že teraz môžu predstierať, že neexistoval žiadny tím alebo kartel je jednoducho na hlavu. Je zrejmé, že tieto skupiny spolupracovali na mnohých úrovniach.

Bezpečnostná spoločnosť FireEye usudzuje, že hackeri sa budú aj naďalej zapájať do operácií podobného typu – buď budú podporovať služby niekdajšieho ransomvéru Maze alebo začnú pracovať na nových projektoch. Viac v článku.

ESET varuje majiteľov slovenských webstránok pred phishingom, môžu prísť o peniaze

Bezpečnostná spoločnosť ESET varuje majiteľov webstránok registrovaných na doméne .sk pred podvodom.

Cez víkend ESET zaznamenal ďalšiu vlnu phishingových e-mailov, v ktorých sa útočníci vydávajú za viaceré slovenské webhostingové spoločnosti a adresáta upozorňujú na povinnosť zaplatiť za predĺženie platnosti domény.

Útočníci sa vydávajú za firmy ako Websupport, Forpsi a WebHouse. Ide o jedny z najväčších webhostingových spoločností na Slovensku.

Podvodné e-mailové správy uvádzajú link, na ktorom môžu zákazníci uhradiť poplatok. Ten smeruje na falošnú stránku webhostingu, ktorá najskôr požaduje prihlasovacie údaje zákazníka do administračného prostredia.

Ak formulár obeť vyplní, prihlasovacie údaje smerujú do rúk priamo útočníkovi a ten môže cez administračné prostredie robiť s webstránkou alebo doménou v podstate čokoľvek. Viac v článku.

Podvodníci lákajú užívateľov na škodlivé stránky pomocou Google dokumentov

Podvodníci prišli v novou návnadou pomocou služby Google Drive. Vďaka jej funkciám zasielajú na prvý pohľad dôveryhodné upozornenia. Po ich otvorení sú užívatelia presmerovaní na škodlivé webové stránky.

Hoci navádzanie ľudí na rozkliknutie podozrivých webových odkazov nie je žiadnou novinkou, táto forma môže mnohých oklamať, keďže správy a notifikácie generuje priamo služba Google.

Podvodné emaily alebo notifikácie sú väčšinou v ruskom jazyku alebo písané lámanou angličtinou.

Stránky, na ktoré tieto odkazy smerujú, upozorňujú na falošné súťaže či urgujú užívateľov, aby skontrolovali svoj bankový účet. https://twitter.com/JCyberSec_/status/1319010758269767686

Googlu podľa slov jeho hovorcu pracuje na nových opatreniach pre väčšie zabezpečenie služby zdieľaného disku. Avšak ako podotýka David Emm zo spoločnosti Kaspersky, notifikácie pochádzajú z legitímnych účtov, proti ktorým je náročné zasiahnuť. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Dve nedávne štúdie opäť dokázali to, čo mnohé pred nimi – tvrdenia prezidenta Trumpa, že Facebook zámerne umlčiava konzervatívne hlasy“, nie sú pravdivé. Aj napriek tomu sa republikánsky senátor Mike Lee tento týždeň pred súdom vyjadril, že Facebook a Twitter zneužívajú fact-checking na úmyselnú cenzúru republikánskych a konzervatívnych príspevkov, ako aj príspevkov vyjadrujúcich sa proti potratom či lockdownu.
  • Facebook minulý týždeň podal oficiálnu žalobu na projekt NYU Ad Observatory, ktorý mapoval a analyzoval politické reklamy na Facebooku. Ad Observatory napríklad zistil, že kampaň za znovuzvolenie prezidenta Trumpa sa spolieha na politické reklamy na Facebooku vo väčšej miere ako kampaň jeho oponenta Bidena. Projekt tiež sledoval aké subjekty sa snažia ovplyvniť voličov v jednotlivých amerických štátoch. Žalobu Facebook odôvodnil neoprávneným zberom dát.
  • Európska komisia tento týždeň oznámila, že sa nebude snažiť o rozdelenie veľkých technologických spoločností. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová by mala 2. decembra predložiť návrh nových pravidiel pre digitálny sektor, ktoré potom bude musieť zosúladiť s pripomienkami členských krajín a Európskeho parlamentu . 
  • Česi chcú byť lídrom v umelej inteligencii, no odmietajú reguláciu. Tvrdá regulácia na európskej úrovni by vraj mohla spomaliť napredujúci vývoj umelej inteligencie. V Českej republike je umelá inteligencia (AI) v poslednej dobe značne diskutovanou témou. Česká vláda však odmieta prísne nariadenia na európskej úrovni. Podľa zainteresovaných strán z oblasti AI by príliš veľká regulácia EÚ mohla nenapraviteľne spomaliť rozvíjajúci sa výskum v tejto oblasti.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk