DISINFO REPORT – 30. týždeň

Vitajte pri čítaní pätnásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Korčok využil formu diplomatického tlaku voči nelegitímnemu prezidentovi

Portál Infovojna.sk zdieľal začiatkom mesiaca status Eduarda Chmelára, v ktorom kritizuje vyhlásenie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka o tom, že Slovenská republika uznáva Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky. Tento status však obsahuje mnoho zavádzajúcich, z kontextu vytrhnutých a nevhodne použitých informácií. 

Základom Chmelárovej kritiky je výrok ministra zahraničných vecí SR, že rozhodnutie o uznaní Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta učinil sám a následne o ňom vládu iba informoval. Situáciu vo Venezuele navyše Chmelár sugestívne spája s problematikou Kosova, pri čom využíva jednoduchý logický klam a absurdné prepojenia.

V statuse už ale vôbec nespomína to, že minister Korčok týmto krokom priamo reagoval na eskaláciu napätia medzi EÚ a Nicolásom Madurom, ktorý sa naďalej odmieta vzdať postu prezidenta. Faktom pritom je, že Madurovu vládu odmieta uznať vyše 50 štátov, medzi ktorými sú USA, Kanada, Veľká Británia, väčšina štátov Latinskej Ameriky a 24 (so Slovenskom 25) európskych krajín. Viac v samotnom článku.

5G siete nie sú globálnym experimentom

Portál badatel.sk vydal článok, ktorý 5G siete prehlasuje za globálny experiment na ľuďoch prebiehajúci bez ich súhlasu. Tento článok sa snaží tváriť ako stručný sumár argumentov proti 5G technológii. V skutočnosti však len zahlcuje čitateľa nepresnými faktami a neúplnými pravdami.

Badatel.sk je stránkou konspiratori.sk hodnotený číslom 9,6/10, čo zodpovedá veľmi veľkej nedôveryhodnosti média. Článok navyše nemá uvedeného žiadneho autora a rovnako sa v ňom nenachádzajú žiadne odkazy, cez ktoré by si mohol čitateľ uverejnené informácie overiť.

Faktom je, že na Slovensku sa aktuálne uvažuje nad dvomi nosnými pásmami pre siete 5G. Tieto pásma sú u nás dokonca využívané už aj dnes. V mobilných sieťach sa však doteraz nepoužívali, pretože sa priestorom šíria obtiažnejšie.

Nárastom 5G staníc a vysielačov sa síce zvýši množstvo elektrosmogu, ale milimetrové vlny sú výrazne tlmené takmer akoukoľvek prekážkou od hmly, dažďa, až po steny budov. Samotná pokožka pre tieto vlny predstavuje takmer nepreniknuteľnú bariéru. Tieto zariadenia navyše vysielajú neionizujúce žiarenie, ktoré nedokáže zmeniť štruktúru molekúl. Viac v samotnom debunku.

Podcast – DISINFO REPORT

? Prečo sa do kampane zapojila aj jedna slovenská firma, Websupport, prezradí jej výkonný riaditeľ Ján Cifra.

? Svoj pohľad na problematické politiky sociálnej siete nám ponúkla aj Miroslava Sawiris, výskumníčka a analytička Globsecu, odborníčka na dezinformácie, informačné operácie a sociálne siete a koordinátorka iniatívy Aliancia pre zdravé informačné prostredie, ktorá v súčasnosti pripomienkuje pripravovanú európsku legislatívu.

? Kľúčovým krokom pri ďalšom vývoji a snahe stransparentniť spoločný infopriestor je práve regulácia na úrovni EU. Európska Komisia už ohlásila nový balík regulačných opatrení – Volá sa Digital Services Act alebo zákon o digitálnych službách.

? Konkrétny obsah a formu návrhu zatial nepoznáme. No v prípade, že bude prijatý, vytvorí celoeurópske záväzné pravidlá pre reguláciu internetových spoločností, úložísk a sociálnych sietí vrátane regulácie nenávistného, či nezákonného obsahu a politickej reklamy.

Vypočujte s náš podcast.

Prečo Kremeľ klame a dezinformuje?

Dnes už o existencii ruských informačných operácií nemôže pochybovať azda nik. Pri otázke prečo je tomu tak, ale často narazíme na banálne či obskúrne vysvetlenia.

Moskva však netúži po deštrukcii ani skaze. Má niekoľko strategických cieľov, ku ktorým sa snaží priblížiť práve skrz toxickú dezinformačnú kampaň. Patria k nim napríklad: obnova ruského veľmocenského statusu, zachovanie si sféry vplyvu, ochrana Putinovho režimu či zvýšenie vojenskej moci. Viac v článku.

Novú podobu ústavy sprevádza v Rusku aj nová vlna vládnych útokov na nezávislých novinárov

V Rusku sa 1. júla konalo celoštátne referendum o schválení nového dodatku k ústave, ktorý prezidentovi Putinovi teoreticky umožňuje zotrvať na svojom poste až do roku 2036. Keďže referendum nebolo z právneho hľadiska na schválenie dodatku vôbec potrebné, jeho vyhlásenie budilo dojem, že politické rozhodnutia nie sú iba v rukách kremeľskej hŕstky vyvolených a že súčasnej vláde na čele s prezidentom Putinom na hlase ľudu skutočne záleží.

Idylickú predstavu však veľmi rýchlo narušila tradičná realita ruského národného hlasovania –ovplyvňovanie hlasujúcich, netransparentnosť a predovšetkým umlčiavanie nezávislých novinárov – „hlasu ľudu“, na ktorom v referende vlastne najviac záleží. Viac v článku.

Veľký hack Twitteru – bežný podvod nezvyčajných rozmerov

Sociálna sieť Twitter zažila 15. júla jeden z najväčších útokov na svoje štruktúry. Zasiahnutých bolo približne 130 overených účtov, ktoré sledujú desiatky miliónov ľudí. Obeťou sa stali predovšetkým účty významných osobností a spoločností s vysokým potenciálom rozšíriť zamýšľaný podvod. Cieľom hackerov bolo nalákať sledovateľov k zaslaniu bitcoinov na virtuálne konto s prísľubom dvojnásobného spätného zisku.

Správu okrem iných zdieľali aj účty Joea Bidena, Baracka Obamu, Billa Gatesa či Elona Muska a spoločnosti ako Apple a Uber. Všetko pod kontrolou hackerov, ktorí tak získali niečo cez 120-tisíc dolárov. Twitter zareagoval bezprecedentným opatrením – dočasne zastavil možnosť tweetovania všetkým overeným účtom. Viac v príspevku.

Hoaxy zhoršujú pandémiu v Brazílii. Parlament chystá zamknuť internet

V prípade korony je Brazília druhou najpostihnutejšou krajinou na svete. Šírenie dezinformácii v čase pandémie stav ešte viac zhoršuje. Situácia je taká zlá, že dokonca Facebook vypol účty napojené na prezidenta Brazílie, ktorý patrí k najväčším popieračom pandémie.

Brazília sa rýchlym tempom blíži k dvom miliónom nakazených. V krajine už oficiálne zomrelo na nový typ koronavírusu takmer 72 tisíc ľudí. Ide o druhú najpostihnutejšiu krajinu hneď po USA.

Podľa prieskumu agentúry Avaaz bolo 90% Brazílčanov vystavených dezinformáciám ohľadne koronavírusu. Až sedem z desiatich ľudí informácii aj uverili. Nepravdivé správy sa najčastejšie šíria cez aplikáciu WhatsApp. Viac v článku.

Pesimisti mali pravdu. Singapur pod zámienkou fake news umlčiava opozíciu

V Singapure už pred rokom v apríli predstavili zákon na boj proti hoaxom. Viacerí odborníci však upozorňovali, že jeho podoba môže viesť k zneužívaniu vládou proti opozícii. Minister spravodlivosti Singapuru ubezpečoval, že nič také sa nemôže diať. No ale, ale dialo sa to počas celej predvolebnej kampane. 

V piatok 10. júla sa uskutočnili v Singapure parlamentné voľby. Ako upozorňuje americký portál CNBC, tak môžu byť zlomové z viacerých dôvodov. Napriek sľubnému začiatku, krajinu stále trápi koronavírus a s ním blížiaca sa ekonomická recesia.

Vládna Ľudová akčná strana (PAP – People’s Action Party) využíva všetky dostupné možnosti, ako sa udržať pri moci – dokonca aj obmedzovanie slobody slova. Viac v článku.

Hľadáme nových stážistov a spolupracovníkov

Aktívne ťa zaujímajú informačné technológie a kybernetická bezpečnosť? Máš prehľad v oblasti medzinárodných vzťahov a národnej bezpečnosti? Bavilo by ťa písanie článkov, analýza aktuálneho diania, správa sociálnych sietí alebo tvorba grafických výstupov?

Neváhaj a pridaj sa k nám!

Životopis s krátkym textom o sebe pošli na info@cybersec.sk do nedele 26. júla 2020.

Pokiaľ ste skúsený odborník v oblasti kybernetickej bezpečnosti a máte záujem pomôcť tomuto unikátnemu projektu, radi vás privítame v našom tíme ako konzultanta. Viac informácií nájdete tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Jedna z iniciatív, ktorá podporuje amerického prezidenta D. Trumpa v blížiacich sa prezidentských voľbách, využíva techniku cielených reklám “Geofencing”. Vďaka tejto technike sú vytvárané okolo katolíckych kostolov v USA akési virtuálne kruhy. Každý, kto do takéhoto kruhu vstúpi, sa automaticky vďaka svojmu mobilnému telefónu dostáva do databázy Trumpových potenciálnych voličov. Ide len o jeden z mnohých príkladov podobných digitálnych techník, ktoré sa v súčasnosti využívajú s cieľom ovplyvniť alebo meniť správanie sa voličov. 
  • Po rozsiahlom narušení bezpečnosti zablokoval Twitter na polhodinu tweety z overených účtov. Tie boli napadnuté a zneužité pre podvod s kryptomenou Bitcoin. Takýto typ útoku je na Twitteri už známy, nikdy sa však nezneužilo toľko účtov významných osobností naraz. Hovorca sociálnej siete uviedol, že Twitter útok vyšetruje a podniká kroky na jeho riešenie. Prvé vyšetrovanie potvrdilo, že sa jednalo o „koordinovaný útok sociálneho inžinierstva“, ktorý úspešne zacielil na zamestnancov Twitteru. „Skúmame, aké ďalšie škodlivé činnosti mohli útočníci vykonať alebo k akým informáciám mohli mať prístup.“
  • Twitter sa stal prvou sociálnou sieťou, ktorá odstránila tisíce účtov spojených s konšpiračným hnutím QAnon. Účty boli čoraz aktívnejšie a boli zapojené do koordinovaných kampaní obťažovania. Facebook sa údajne chystá podniknúť podobné kroky. Teórie hnutia QAnon pochádzajú od anonymnej osoby alebo skupiny ľudí, ktorí používajú meno „Q“ a tvrdia, že majú prístup k rôznym vládnym tajomstvám, ktoré napríklad odhaľujú sprisahanie proti prezidentovi Trumpovi a pod. 
  • Podľa denníka Wall Street Journal Facebook tvrdí, že zakladá nové interné tímy na odhalovanie rasovej zaujatosti vo svojich algoritmoch. Existujú dôkazy, že algoritmy zobrazovania reklám na Facebooku rozlišujú užívateľov podľa rasy a umožňujú inzerentom napríklad zastaviť zobrazovanie ich reklám určitým rasovým skupinám. Facebook vytvoril tieto tímy po mesačnom reklamnom bojkote organizovanom skupinami pre občianske práva a globálnymi spoločnosťami.
  • Kampaň za znovuzvolenie prezidenta D. Trumpa zverejnila na Facebooku reklamu, ktorá klamlivo použila obrázok z protestu na Ukrajine z roku 2014 na ilustráciu „chaosu a násilia“. Autor fotografie potvrdil portálu Business Insider, že fotografia zobrazuje pro-demokratických demonštrantov na Ukrajine. Reklama je teraz neaktívna, čo znamená, že sa ľuďom nezobrazuje. Zdroj blízky Facebooku tvrdí, že platforma reklamu neodstráni a že politici sú od kontroly faktov oslobodení.
  • Dezinformácie o amerických prezidentských voľbách na Facebooku napriek opatreniam prekvitajú. Analýza organizácií ProPublica First Draft ukazuje, že Facebook je plný nepravdivých alebo zavádzajúcich tvrdení o hlasovaní poštou, ktoré je najbezpečnejším spôsobom odovzdania hlasov počas pandémie. Kritici tejto formy hlasovania sa obávajú, že dôjde k manipulácií s hlasmi. Tá je však veľmi zriedkavá. Nepravdivé je napríklad aj tvrdenie, že v štáte Kalifornia nebude možné hlasovať inak ako poštou. Volebné miestnosti budú k dispozícii. 
  • Google razantnejšie zakročí proti obsahu, ktorý sa týka konšpiračných teórií a nepravdivých informácií o pandémii koronavírusu. Rozhodnutie prišlo v čase, kedy je situácia v USA naďalej kritická a počas zvyšujúceho sa nátlaku na technologických gigantov, aby uskutočnili kroky, ktoré by zamedzovali vzniku a šíreniu dezinformácií. Počnúc 18. augustom Google zakáže a odstráni reklamy, ako aj celé weby propagujúce konšpiračné teórie o koronavíruse. Hovorca Googlu potvrdil, že nová politika sa bude vzťahovať na stránky, ktoré sú v rozpore s „autoritatívnym vedeckým konsenzom“ o pandémii koronavírusu.
  • Ruskí hackeri sa podľa spoločnej správy britských, amerických a kanadských spravodajských služieb zamerali na vedcov, ktorí vyvíjajú vakcínu proti koronavírusu. Táto správa obsahuje podrobné informácie o taktikách, technikách a postupoch hackerskej skupiny známej ako “APT29”, “Dukes“ alebo “Cozy Bear“, ktorá je s vysokou pravdepodobnosťou napojená na ruské spravodajské služby. S týmto tvrdením a s podrobnosťami uvedenými v tejto správe súhlasí aj Národná bezpečnostná agentúra Spojených štátov amerických (NSA). Najpravdepodobnejším cieľom je ukradnúť informácie a duševné vlastníctvo týkajúce sa vývoja a testovania vakcíny proti COVID-19.
  • Nemocniciam v USA bolo nariadené obísť Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb a zasielať všetky informácie o pacientoch nakazených novým koronavírusom do centrálnej databázy vo Washingtone. Nové pokyny boli nedávno zverejnené na webovej stránke amerického Ministerstva zdravotníctva, ktoré bude namiesto daných centier zhromažďovať denné správy o pacientoch, o počte dostupných postelí, ventilátorov a o ďalších informáciách. Tento krok znepokojil odborníkov v oblasti zdravotníctva, ktorí sa obávajú, že údaje budú spolitizované alebo nedostupné pre verejnosť. Biely dom naopak tvrdí, že rozhodnutie prispeje k efektívnejšiemu prerozdeľovaniu obmedzených zásob materiálu a liekov.
  • Vladimir Putin vníma Rusko z veľkej časti cez prácu, ktorú vykonáva ruská tajná služba, presnejšie Federálna strážna služba (FSO). Rusko zakladá svoje najdôležitejšie politické rozhodnutia práve na prieskumoch a analýzach FSO. Táto služba je zodpovedná za vykonávanie sociologických prieskumov, sledovanie verejnej mienky a politickej situácie v krajine. Zistenia agentúry sa nikdy nezverejňujú, ale sú využívané pri politickom rozhodovaní. Napriek utajeniu sa však informácie o práci agentúry niekedy dostanú až k médiám. Viac sa dočítate v článku
  • Americká armáda využíva “Online Gaming” platformu Twitch na verbovanie mladých ľudí do armády. Americkí vojaci trávia na tejto platforme hodiny hraním počítačových hier s tínedžermi vo veku okolo 13 rokov. Postupy, ktoré používajú vojenské e-športové tímy, sú súčasťou systému, v rámci ktorého sú náborári zameraní najmä na deti zo znevýhodnených rodín či zo zlých sociálnych pomerov. V čase pandémie tak môžu jednoduchšie loviť nových príslušníkov ozbrojených síl.
  • Rusko spustilo vo Veľkej Británii vlnu kybernetických útokov a dezinformačných kampaní. Hovorí o tom správa Spravodajského a bezpečnostného výboru britského parlamentu. Podľa tamojších expertov „zasiahli“ ruskí kybernetickí útočníci do kritickej národnej infraštruktúry a predstavujú „priamu a naliehavú hrozbu“ pre bezpečnosť. Ďalej napríklad Ruská vojenská spravodajská agentúra zorganizovala phishingové útoky proti britským vládnym oddeleniam. Rusko taktiež občas zamestnávalo skupiny organizovaných zločincov „na doplnenie svojich kybernetických schopností“Viac sa dozviete v článku. 
  • Prokremelské médiá naďalej šíria dezinformácie o protestoch proti rasovej diskriminácii v USA. Tvrdia napríklad, že Demokratická strana a filantrop George Soros financujú demonštrácie „špinavými peniazmi“ získanými na Ukrajine. Myšlienka, že protesty sú súčasťou „farebnej revolúcie“ pretrváva aj s tvrdeniami, že smrť Georga Floyda na rukách polície bola zosnovaná pomocou drog s cieľom podnietiť protesty. Údajne ide o časť širšieho nadnárodného sprisahania, ktoré má zabrániť znovuzvoleniu prezidenta D. Trumpa. Ďalšie ruské dezinformácie o novom bezpečnostnom zákone v Hong Kongu, o Poľsku a európskych sankciách nájdete v priloženom článku. 
  • 17. júla 2014 zostrelil ruský raketový systém let MH17 od spoločnosti Malaysian Airlines, pričom zahynulo všetkých 298 ľudí na palube. Aj o šesť rokov neskôr pokračuje nepretržitá prokremelská dezinformačná kampaň, ktorej cieľom je zahmlievať zodpovednosť Ruska za túto tragédiu. Najnovší príklad prišiel začiatkom tohto mesiaca, kedy ruské Ministerstvo zahraničných vecí ocenilo knihu vydanú neznámym malajzijským autorom, v ktorej sa uvádza, že za tragédiu letu MH17 boli zodpovední tzv. „židovskí antikresťanskí Ilumináti“. Hlavným cieľom všetkých konšpirácií okolo tejto nehody je podkopať medzinárodné vyšetrovanie a súdne konania.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk