Vitajte pri čítaní 258. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

USA robia všetko preto, aby zastavili rozvoj čínskej AI. Doplácajú na to americkí výrobcovia čipov

USA zaviedli obmedzenia na vývoz amerických čipov do Číny ešte v roku 2022 – v rovnakom čase, keď sa celosvetovo presadila generatívna AI v podobe četbotov a generátorov multimediálneho obsahu. Cieľom Spojených štátov je udržať si kompetitívnu výhodu a zabrániť Číne v tom, aby ich v oblasti vývoja umelej inteligencie predbehla. Nejde totiž len o komerčné produkty, ale aj otázku národnej bezpečnosti. Umelá inteligencia môže byť využitá napríklad aj v zbraňových systémoch. Viac v článku.
DeepMind ukázal AI pre roboty, no bezpečnosť ostáva otvorenou otázkou

Modely sú postavené na najnovšej architektúre Gemini 2.0, ktorú Google prezentuje ako svoju doposiaľ najúčinnejšiu. Sú navrhnuté tak, aby umožnili (fyzickým) robotom porozumieť okoliu, správne sa orientovať, vykonávať pokyny ľudí a zvládať náročnejšie úlohy. Hoci ide o významný míľnik v oblasti robotiky, zároveň to vyvoláva otázky týkajúce sa bezpečnosti, etiky a budúcnosti trhu práce. Viac v článku.
Phishingové podvody budú nebezpečnejšie. Čínski hackeri začínajú využívať AI

Rýchlosť a jednoduchosť, s akou si môže phishingovú kampaň navrhnúť aj začínajúci hacker, ponúkne prakticky neobmedzené možnosti. Riziko spočíva najmä v možnosti cieliť aj na zákazníkov menej známych lokálnych firiem a inštitúcií. Na tie by sa doteraz podobné nástroje ani hackeri-jednotlivci nezameriavali kvôli úzkej cieľovej skupine potenciálnych obetí a nízkej návratnosti vynaložených finančných prostriedkov. Viac v článku.
IT expert o Ficových dezinformáciách o hackeroch: Časť odborníkov sa smiala, druhá rozčuľovala

Nestáva sa často, že kybernetické útoky sú politicky zneužité a šíria sa o nich dezinformácie. O to väčším prekvapením bolo pre IT bezpečnostných expertov, keď sa pred kamery postavil premiér Robert Fico a jasne naznačil, že na naše kriticky dôležité inštitúcie útočí Ukrajina.
Pre laikov ide o komplikovanú technickú tému, odborníci však od prvého momentu vedeli, že premiérove vyjadrenia nie sú v poriadku: „Postaviť sa za dve hodiny pred kamery a povedať, že toto pochádza neviem odkiaľ, je jednoducho neférové, nekorektné a veľmi neodborné.“
Dezinformácie však nie sú jedinou novou výzvou bezpečnostného sektora. Je ňou aj nástup umelej inteligencie, ktorá rozširuje schopnosti a okruh možných útočníkov. Zároveň však otvára nové možnosti aj obrancom citlivých IT systémov.
V novej epizóde podcastu Disinfo Report sa šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás zhovára s odborníkom na kyberbezpečnosť Ivanom Makaturom, ktorý je partnerom konzultačnej firmy Makatura&Semančín a predsedom Asociácie kybernetickej bezpečnosti. Dlhé roky pôsobil ako generálny riaditeľ Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti, ktorého zriaďovateľom je Národný bezpečnostný úrad.

Krátko z domova a zo sveta
- Turecký súd odsúdil švédskeho novinára na 11 mesiacov podmienečne za urážku prezidenta Erdoğana. Joakim Medin však zostane vo väzení, pretože musí počkať na súd kvôli druhému, závažnejšiemu obvineniu z terorizmu, za ktorý mu hrozí až deväť rokov väzenia. Medin tieto obvinenia odmieta.
- Európa musí zvýšiť investície do vesmíru, aby si zabezpečila autonómiu od USA, hovorí šéf Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Josef Aschbacher. „Európske investície do vesmíru sa musia zvýšiť, aby si Európa mohla udržať svoju životnú úroveň a životnú úroveň svojich obyvateľov,“ doplnil Aschbacher.
- Fínsko schválilo legislatívu, ktorá obmedzuje používanie mobilných telefónov na školách. Deti ich budú môcť používať iba so súhlasom učiteľa či učiteľky na zdravotné alebo vzdelávacie účely.
- Ukrajinská novinárka Viktoria Roščynová, ktorá minulý rok zomrela v ruskom zajatí, pred smrťou čelila mučeniu. Na chodidlách mala popáleniny od elektrických šokov, na bokoch a hlave mala odreniny, zlomené rebro a známky po škrtení.
- Vplyvom Trumpových ciel prudko klesol vývoz tovaru z čínskych internetových obchodov do USA. Oficiálne čínske údaje ukázali, že celkový objem vývozu do USA klesol o 65%, ale v Európe vzrástol o 28%.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!