DISINFO REPORT – 237. týždeň

Vitajte pri čítaní 237. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Podporte boj proti dezinformáciám

Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.

Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.

Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.

Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.

Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.

Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.

Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť. 


COP29 v Azerbajdžane: Hostiteľská krajina profituje z fosílnych palív a zatýka environmentálnych aktivistov

Obrázok: Flickr

Tohtoročným hostiteľom konferencie COP bolo azerbajdžanské Baku. Krajina však nie je žiadnym zeleným lídrom. Napriek usporiadaniu klimatického summitu plánuje Azerbajdžan zvýšiť produkciu fosílnych palív a zatýka environmentálnych aktivistov. Pozitívny obraz o krajine mali vytvárať falošné účty na sociálnej sieti X. Viac v článku

Aplikácia Strava predstavuje pre politikov bezpečnostné riziko. Citlivé informácie tu neuvážene zdieľajú osobní strážcovia

Množstvo ľudí denne používa aplikáciu Strava na zdieľanie svojich športových aktivít s priateľmi. Používanie aplikácie však môže predstavovať bezpečnostné riziko. V minulosti napríklad odhalila polohu viacerých vojenských základní. Nedávno denník Le Monde zistil, že cez účty osobných strážcov bolo možné vopred odhaliť, kde budú ubytovaní prezidenti USA či Francúzska. Viac v článku

Z bývalého príslušníka amerického námorníctva pravá ruka ruskej vojenskej rozviedky. Pred prezidentskými voľbami šíril ruské dezinformácie

Výsledky amerických prezidentských volieb definitívne potvrdili, že novým prezidentom Spojených štátov amerických na najbližšie štyri roky bude Donald Trump. Ruskej snahe ovplyvňovať voľby pomáhal aj občan americkej národnosti John Mark Dougan, bývalý príslušník vojenského námorníctva USA, ktorý posledné roky slúži Moskve. Viac v článku

Ukrajina nemôže vstúpiť do NATO pred ukončením vojny. Dezinformátori napriek tomu strašia treťou svetovou vojnou

Dezinformátori zavádzajú slovenskú verejnosť tvrdeniami o tom, že Západ chce za každú cenu dosiahnuť vstup Ukrajiny do NATO, a to bez ohľadu na prebiehajúcu vojnu. Ich príspevky sú plné strašenia treťou svetovou vojnou. Napriek tomu NATO jasne komunikuje, že Ukrajina pred ukončením vojny do jej štruktúr nemôže vstúpiť. Bránia tomu aj špecifiká prístupového procesu, o ktorých však panuje nízke povedomie. Viac v článku

Čína si buduje obraz mierumilovnej mocnosti. Kritiku porušovania ľudských práv bagatelizuje

Pre Čínu je kľúčovým strategickým cieľom smerom k Európe dosiahnutie toho, aby európske štáty oslabili svoje vzťahy s USA, aby bol oslabený transatlantický zväzok. V tomto kontexte môžeme vidieť aj väčšie snahy Číny byť aktívnou v informačnom prostredí. Apeluje na EÚ, aby nenasledovala postoj USA, ktorý je viac konfrontačný, ale naopak, aby európske štáty ďalej s Čínou kooperovali. To nazýva ako vzájomne výhodné ekonomické vzťahy.

Odkedy sa Čína usiluje o zvýšenie svojho vplyvu vo východnej Európe a čo priniesla jej iniciatíva 16 + 1? Prečo je pre Čínu náš región zaujímavý a v akých oblastiach presadzuje investície? Do akej miery sa jej rétorika zameriava na pozitívny obraz vlastného štátu? Aký dosah majú naratívy prezentované vládnymi médiami či ambasádami a nakoľko ich pomáhajú zvyšovať miestni politici?

Čo v praxi znamená strategické partnerstvo s Čínou a aké rizikové aspekty môže mať? Ako Čínu vníma NATO a nakoľko zohľadňuje jej geopolitické záujmy? Čo sa v tomto zmysle zmenilo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu? Ako môže Čína profitovať zo zapojenia sa do mierových rokovaní a povojnového usporiadania? Môžu vzťah NATO s Čínou ovplyvniť politické zmeny v USA?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vedúcim pražskej kancelárie Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Filipom Šebokom.

Krátko z domova a zo sveta

  • TikTok chce obmedziť používanie skrášľovacích filtrov u tínedžerov z dôvodu obáv o duševné zdravie. Niektorí mladí ľudia totiž uviedli, že po použití filtrov považovali svoju skutočnú tvár za škaredú.
  • Unesco varuje, že influenceri na sociálnych médiách potrebujú „urgentnú“ pomoc pri overovaní faktov, aby sa zabránilo šíreniu dezinformácií. Podľa správy organizácie až dve tretiny tvorcov obsahu neoverujú presnosť informácií, čo ich vystavuje riziku šírenia nepravdivých správ.
  • Podvodníci, hackeri a iní zločinci čoraz častejšie využívajú umelú inteligenciu (AI) na to, aby obetiam spôsobili škodu novými spôsobmi, varoval britský vysoký policajný predstaviteľ Alex Murray. Upozornil tiež, že s rastúcou dostupnosťou tejto technológie sa kriminalita rýchlo prispôsobuje a polícia musí konať rýchlo, aby reagovala na túto hrozbu.
  • Claudia Sheinbaumová, prezidentka Mexika, kritizovala plány Donalda Trumpa zaviesť vysoké clá na Mexiko. Podľa jej slov by Mexiko na takýto krok odpovedalo vlastnými clami, čo by mohlo poškodiť obchod a viesť k inflácii a strate pracovných miest v oboch krajinách.
  • Rumunský regulačný úrad pre telekomunikácie požiadal o zablokovanie TikToku kvôli obávam z manipulovania volieb. Prvé kolo prezidentských volieb vyhral s takmer 23% krajne pravicový, proruský kandidát Georgescu. Niekoľko dní pred voľbami však v prieskumoch preferencií dosahoval len 5 %. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk