Vitajte pri čítaní 222. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Algoritmy TikToku zneužívajú účty s nacistickým obsahom. Nedostatočná moderácia im umožňuje široký dosah
Čoraz obľúbenejšia sociálna sieť TikTok čelí viacerým problémom. Okrem obáv z poskytovania osobných údajov svojich používateľov čínskej vláde prostredníctvom svojej materskej spoločnosti ByteDance sa na ňu zniesla kritika za obsah, ktorý je na platforme tolerovaný. Spomenúť možno veľké množstvo dezinformácií, ktoré sa na sieti šíria, a to napriek údajným snahám platformy o ich obmedzenie. Viac v článku.
Interaktívny nábor a šírenie propagandy. Teroristické organizácie využívajú umelú inteligenciu vo svoj prospech
Výhody používania umelej inteligencie si veľmi dobre uvedomujú aj teroristické organizácie. Dôkazom je napríklad snaha takýchto skupín vzdelávať svojich členov v oblasti umelej inteligencie. Napríklad skupina blízka al-Káide vydala 50-stranovú príručku s názvom „Neuveriteľné spôsoby využitia chatbotov“, v ktorej v úvode píše, že „ChatGPT je mocný nástroj“. Rovnaká teroristická organizácia plánuje spustiť aj online workshopy na tému AI. Viac v článku.
Tibor Eliot Rostas bol pozvaný na pracovnú cestu do Číny. Podľa analytikov sa Peking aj takto pokúša ovplyvňovať politiku EÚ
Šéfredaktor konšpiračného portálu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas navštívil Čínu na pozvanie pekinskej vlády. Cieľom jeho cesty malo byť upevnenie vzťahov medzi Slovenskom a Čínou v ekonomickej, diplomatickej a mediálnej oblasti. V krajine sa stretol s viacerými vysokopostavenými predstaviteľmi Komunistickej strany Číny, ako napríklad s hovorcom ministra zahraničných vecí Wang Wenbinom. Viac v článku.
Ropa, pomsta Komisie a západný úpadok na OH. Dezinformačná scéna funguje na plné obrátky aj uprostred leta
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Predmetom klamstiev a zavádzania bolo pozastavenie toku ruskej ropy spoločnosti Lukoil na Slovensko a do Maďarska cez ukrajinské územie. Téma bola úmyselne dramatizovaná s cieľom očierniť Európsku komisiu (EK), ktorá údajne vo veci nekoná, pretože favorizuje Ukrajinu na úkor členských štátov Únie. Podľa dezinformátorov má EK vydierať Slovensko a Maďarsko kvôli ich protivojnovým postojom.
- Dezinformačná scéna pokračovala v prehlbovaní polarizačných línií slovenskej spoločnosti. Tentokrát si pomohla najmä témou olympijských hier (OH). Či už išlo o ich otvorenie alebo o účasť boxerky z Alžírska, dezinformátori témy zneužili pre šírenie nepravdivých a nenávistných naratívov.
- Účasť sexuálnych menšín na otváracom ceremoniáli OH svojmu publiku dezinformátori predávali ako dôkaz západného úpadku. Pokračovali obvineniami z výsmechu kresťanstva a výzvami na ochranu tzv. tradičnej rodiny. Cieľom rétoriky bol opäť aj liberalizmus či progresivizmus, niektorým aktérom sa OH podarilo prepojiť aj s glorifikáciou Ruska. Viac v reporte.
Neznalosť a predsudky možno mobilizovať pre autoritárske ciele. Úlohu zohrávajú tradičné hodnoty
Tradičné hodnoty bývajú stotožnené s istou formou do seba uzavretého kresťanstva, ľudáckeho nacionalizmu, ktorý odmieta modernitu, je zahľadený do seba a nedôverčivý voči všetkému modernému. U nás sa vďaka takémuto vnímaniu darí za tradičné hodnoty rámcovať mizogýniu, homofóbiu a všeobecnú netoleranciu k inakosti.
V čom spočíva podstata liberalizmu a prečo môže byť vnímaný ako znepokojivý? Aké sú základné princípy, na ktorých liberalizmus stojí? Nakoľko sú spojené s liberálnou demokraciou? Čo sa zvykne označovať termínom tradičné hodnoty? Do akej miery je argumentácia tradičnými hodnotami prirodzená? Ako sú tradičné hodnoty zneužívané antidemokratickými silami?
Prečo vzniká paradox využívania moderných nástrojov ako sú sociálne siete na boj proti modernite? Akú úlohu zohráva pri presadzovaní tradičných hodnôt hľadanie nepriateľa? Prečo vznikajú argumenty o odmietnutí liberalizmu a snahe postaviť demokraciu na špecifických národných princípoch? Do akej miery preberajú protagonisti tradičných hodnôt naratívy z amerického diskurzu?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s publicistom a politológom z Univerzity Komenského v Bratislave Pavlom Hardošom.
Krátko z domova a zo sveta
- Apple zmenil svoju politiku v Európskej únii, aby umožnil vývojárom komunikovať so svojimi zákazníkmi aj mimo App Store. Stalo sa tak po tom, čo Európska komisia spoločnosť obvinila z porušenia pravidiel hospodárskej súťaže.
- Elon Musk zdieľal falošné správy, že britský premiér Keir Starmer zvažuje vyslanie krajne pravicových výtržníkov do „záchytných táborov“ na Falklandy. Musk svoj príspevok po 30 minútach zmazal.
- Podľa oficiálnych údajov vzrástlo násilie páchané na ženách a dievčatách na britských železniciach za dva roky o viac ako 50 %. Počet trestných činov proti ženám a dievčatám vzrástol zo 7 561 v roku 2021 na 11 357 v roku 2023 a počet sexuálnych trestných činov vzrástol o 10 %
- Hlavná líderka venezuelskej opozície María Corina Machado obvinila prezidenta Nicolása Madura z rozpútania „kampane teroru“. Podľa právnej skupiny Foro Penal bolo zadržaných viac ako 1300 ľudí vrátane 116 tínedžerov.
- Medzigeneračná nerovnosť, neregulované sociálne siete, neisté zamestnanie a klimatická kríza spôsobujú „nebezpečný“ a „alarmujúci“ globálny nárast duševných chorôb u mládeže. Varovali o tom zdravotní experti.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!