Vitajte pri čítaní 216. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Infosecurity.sk hľadá nových stážistov a stážistky
Aktívne ťa zaujíma problematika dezinformácií a fake news? Máš prehľad v oblasti medzinárodných vzťahov a politiky? Bavilo by ťa písanie článkov, analýza aktuálneho diania, príprava podcastov, videí či tvorba grafických výstupov? V tom prípade hľadáme práve teba! Využi príležitosť a prihlás sa do nášho náboru stážistov.
Životopis s krátkym textom o sebe pošli na e-mailovú adresu michaela.duboczi@adaptinstitute.org do nedele 7. júla 2024. V prípade prijatia do nášho tímu noví stážisti nastúpia 22. júla 2024. Viac na našom webe.
Trumpifikácia zasiahla aj TikTok. Protrumpovských príspevkov je na ňom dvojnásobne viac než probidenovských
TikTok patrí v USA k dlhodobo najkritizovanejším sociálnym sieťam. Okrem obáv z vplyvu tejto aplikácie na používateľov existujú podozrenia, že jej čínska materská spoločnosť ByteDance poskytuje dáta používateľov tajným službám v Pekingu. Samotný Donald Trump nemal na TikToku účet až do 1. júna tohto roka, no napriek tomu na platforme s prehľadom porážal svojho súpera Joe Bidena. Interná analýza sociálnej siete ukázala, že „protrumpovských“ príspevkov je na sieti takmer o polovicu (1,29 milióna) viac než tých sympatizujúcich so súčasným prezidentom (651-tisíc). Viac v článku.
Útoky a démonizačné naratívy na adresu opozície a médií pokračujú aj po eurovoľbách. Dezinformační aktéri sa vracajú aj k vojne na Ukrajine
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Výsledky eurovolieb ukázali v mnohých štátoch EÚ rast krajne pravicových a konzervatívnych strán. Dezinformátori na Slovensku túto skutočnosť interpretovali ako žiadaný úpadok progresivizmu a zmenu pomerov v prospech vlasteneckých politických síl. Najmä členovia Republiky vystupovali proti Ursule von der Leyenovej, ktorá podľa nich nesmie byť opätovne zvolená za predsedníčku Európskej komisie. Ide vraj o príliš progresívnu osobu, ktorá podporuje „dúhové nezmysly“ či konflikt s Ruskom.
- Naďalej trendovali aj útoky na slovenské tradičné médiá a opozíciu. Schválenie zákona o STVR mnohí aktéri prezentovali ako návrat objektivity a slobody, a zároveň ukončenie údajnej okupácie média „slniečkarskymi aktivistami“.
- Dezinformačný ekosystém sa zároveň vracia k osvedčeným naratívom o vojne na Ukrajine. Tie sú častokrát v priamom súlade s ruskou propagandou. Pohybujú sa najmä na osi medzi mierom a vojnou. Falošní proroci mieru na Slovensku z nacizmu neobviňujú už len Ukrajinu. Na zoznam pridali aj USA či EÚ. Rusko podľa nich nie je agresorom, plní si len svoju historickú úlohu. A tiež sa vraj nevyhráža jadrovým konfliktom. Viac v reporte.
Nenávisť nezostáva len v online priestore. Odráža sa aj v útokoch na novinárov a novinárky
Rýchlosť sa ukázala ako jeden z kľúčových faktorov pri odstraňovaní nenávistných prejavov, pri ich šírení aj pri množstve, ktoré na sociálnych sieťach pribúda. Takže ak sociálne siete zlyhávajú v tom, že na nenávistné prejavy nereagujú dostatočne rýchlo, tak povzbudujú aj ďalších používateľov, aby sa pripájali k takýmto vyjadreniam.
Aký je rozdiel medzi nenávistným a ubližujúcim prejavom? Ako je nenávistný prejav zakotvený v slovenských zákonoch? Voči akým skupinám ľudí môžu byť takéto prejavy namierené? Postihujú definície aj nenávistné prejavy v online priestore? Prečo môžu reakcie na nenávistné komentáre či príspevky na sociálnych sieťach situáciu zhoršovať?
Môže pomôcť nahlasovanie týchto obsahov samotným platformám? Nakoľko sociálne siete na nahlasovanie užívateľmi reagujú? Čo umožňuje organizáciám ako je DigiQ tzv. status prioritných nahlasovateľov? Aké nástroje môžu využiť obete nenávistných prejavov či kyberšikany? Kedy môžu byť kontaktované orgány činné v trestnom konaní a ako je potrebné postupovať?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s odborníčkou na nenávistné prejavy v online priestore Simonou Šintalovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Európska komisia obvinila spoločnosť Meta z porušenia zákonov EÚ. Dôvodom je model, v rámci ktorého si používatelia musia za verzie Facebooku a Instagramu bez reklám zaplatiť.
- Britskí výskumníci v rámci výskumného projektu oklamali svojich profesorov tým, že na skúške odovzdali odpovede vygenerované umelou inteligenciou. Výskumníkov zaujímalo, či dokážu ľudskí pedagógovia takéto odpovede odhaliť. Výsledkom bolo, že odpovede AI získali lepšie hodnotenie.
- Cieľ spoločnosti Google znížiť svoju klimatickú stopu je ohrozený. Potrebuje totiž čoraz viac energie na poháňanie svojich nových produktov umelej inteligencie.
- Kancelária Volodymyra Zelenského poprela, že by ukrajinský prezident súhlasil s rozhovorom s kontroverzným americkým moderátorom Tuckerom Carlsonom. „Prezident Ukrajiny má úplne iný harmonogram a Tucker Carlson v ňom nie je,“ povedal prezidentov hovorca Sergij Nykyforov.
- Francúzska krajná pravica na sociálnych sieťach zahlcuje voličov pred druhým kolom parlamentných volieb obsahom generovaným umelou inteligenciou. Zameriava sa na aktuálne témy, ako je prisťahovalectvo a Európska únia.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!