DISINFO REPORT – 206. týždeň

Vitajte pri čítaní 206. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

„Musíme si pomáhať, to z nás robí ľudí.“ Mier Ukrajine je ukážkou ľudskosti v časoch vojny

Neziskové organizácie venujúce sa témam súvisiacim s vojnou na Ukrajine majú rôzne úlohy. Môže to byť napríklad šírenie osvety o konflikte, boj proti dezinformáciám s ním spojenými či organizovanie protivojnových protestov. Jednou z kľúčových aktivistiek takéhoto boja je aj Zuzana Izsáková, povolaním právnička, ktorá sa vo voľnom čase zapája do dobrovoľníckej činnosti. Je súčasťou občianskej iniciatívy Mier Ukrajine, ktorá sa zameriava na odhaľovanie ruskej propagandy a organizovanie protivojnových protestov.

V rozhovore Zuzana Izsáková vysvetľuje:

  • ako vníma občanov Slovenska a ich postoje voči vojne na Ukrajine;
  • aké sú aktuálne projekty organizácie Mier Ukrajine a čo plánujú v blízkej budúcnosti;
  • ako sa darí na Slovensku integrovať ukrajinským migrantom;
  • čo jej dáva práca v iniciatíve. Viac v rozhovore.

Európske tajné služby si pripisujú úspech: zmarená vplyvová operácia Kremľa siahala až do Európskeho parlamentu

Česká tajná služba BIS za pomoci kolegov z Belgicka a Poľska rozbila jednu z najväčších ruských vplyvových operácií. Európskym kontrarozviedkam sa to podarilo v čase, keď v členských krajinách EÚ naplno prebieha kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Práve ten patril k hlavným terčom ruskej propagandy s cieľom získať v ňom čo najviac kresiel pre proruských kandidátov.. Viac v článku.

Ukrajinské médiá bojujú o prežitie. Viaceré už podliehajú ruskému vplyvu

Pôvodný obrázok: Unsplash

Od invázie v roku 2022 sa ukrajinské médiá a novinári potýkajú s početnými výzvami a nebezpečenstvom. Mediálne prostredie sa pod ruským vplyvom drasticky mení – okupované územia sa stávajú súčasťou kremeľskej propagandistickej siete. Novinári sú nútení k odchodu z domoviny, za svoju prácu sú väznení a prenasledovaní. Rusko tak vyvíja nové taktiky na posilnenie informačnej nadvlády nad okupovanými územiami. Viac v článku.

Strach z vojny a démonizácia Bruselu. Dezinformační aktéri na Slovensku naďalej polarizujú spoločnosť

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • O výsledkoch druhého kola prezidentských volieb rozhodli aj voliči mobilizovaní strachom a neistotou. Naratívy o vojnovom štváčstve či slúžení Západu, ktorými sa v antikampani útočilo na Ivana Korčoka, nabrali v dňoch pred voľbami nielen na intenzite, ale aj efektivite. Na ich šírení sa podieľal dezinformačný ekosystém, vrátane členov vlády.
  • Blížiace sa eurovoľby otvárajú priestor pre ďalšie pôsobenie dezinformačných aktérov. Paradoxne, ide najmä o politikov, ktorí sa aj tento rok budú uchádzať o kreslo v Európskom parlamente. Pri svojej komunikácii využívajú najmä osvedčené témy – strašia stratou suverenity a apelujú na ochranu tzv. tradičných hodnôt.
  • V slovenskom informačnom priestore čoraz viac dominujú naratívy, ktoré voči sebe priamo stavajú Európsku úniu a Rusko. Okrem kauzy serveru Voice of Europe, ktorým sa Moskva mala snažiť o ovplyvnenie eurovolieb, napomáha aj glorifikácia Ruska ako nezištného osloboditeľa a bojovníka proti fašizmu. Viac v reporte.

Školy sa ešte nevyrovnali s existenciou Wikipédie. Žijeme však už vo veku ChatGPT

Medzi zručnosti, ktoré by dnes mali byť rozvíjané, patrí porozumenie vzťahom v spoločnosti, porozumenie tomu, na čom stojí demokracia, občianska gramotnosť, povedomie o histórii, ale aj informačná gramotnosť. Súbor týchto zručností človeka predurčuje, aby nemal pocit úzkosti či dezorientácie vo vysoko komplexnom prostredí, ktoré vytvára informačný chaos.

Aký vplyv na výchovu a vzdelávanie má rýchly rozvoj digitálnych technológií? Prečo by sa mal vzťah vo vzdelávaní transformovať z jednosmerného na obojstranný a čo by mohli deti a mládež naučiť staršie generácie? Čo znamená tzv. digitálna dospelosť a čím sa u používateľov v online priestore prejavuje? Ako sociálne siete ovplyvňujú pozornosť či schopnosť orientácie u detí?

Prečo sa dnes školy nedokážu adaptovať na zmeny v digitálnom prostredí? Mohli by v tomto ohľade spolupracovať s inými aktérmi, napríklad s neziskovými organizáciami? Ako je možné deti učiť správať sa v online priestore obozretne? Nakoľko môže byť pre zvýšenie pozornosti detí účinný zákaz mobilných telefónov pri výučbe?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s prorektorom Vysokej školy ekonómie a manažmentu v Prahe a poradcom českého ministra školstva Mikuláše Beka Bohumilom Kartousom.

Hosť je autorom kníh o budúcnosti vo vzťahu k vzdelávaniu a sebarozvoju s názvami No Future (2019) a Future ON! (2023) a a líder českého startupu Idem do seba zameraného na tému duševného zdravia.

Krátko z domova a zo sveta

  • Joe Biden podpísal zákon, ktorý vyžaduje, aby čínsky vlastník TikToku aplikáciu sociálnych sietí predal. V opačnom prípade bude v USA čeliť zákazu.
  • TikTok uviedol, že bude proti akémukoľvek zákazu alebo nútenému predaju bojovať na súdoch. Vedúci oddelenia verejnej politiky TikToku pre Ameriku, Michael Beckerman, povedal, že návrh zákona je protiústavný.
  • Britské deti sú bombardované reklamami na hazardné hry. Výskum tiež zistil, že deti riziká online hazardných hier nepoznajú.
  • Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že Poľsko je otvorené možnosti umiestniť na svojom území jadrové zbrane, ak sa NATO rozhodne posilniť svoje východné krídlo. Duda dodal, že zdieľanie jadrových zbraní je predmetom rozhovorov medzi Poľskom a USA „už nejaký čas“.
  • Nemecká polícia zatkla muža podozrivého zo špionáže pre Čínu. Zatknutý pracuje pre europoslanca Maximiliana Kraha, kandidáta krajne pravicovej AfD vo voľbách do Európskeho parlamentu. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk