Vitajte pri čítaní 205. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Budovanie nových životov: Ako psychologička Kateryna pomáha vysídleným ľuďom
Konflikt s Ruskom prinútil viac ako milión Ukrajincov opustiť svoje domovy. Psychologička Kateryna Rakytyanska z Centra pomoci v Záporoží od roku 2018 poskytuje podporu stovkám vysídlených osôb vrátane obetí vojnového násilia. Jej úlohou je pomôcť ľuďom prekonať traumu zo straty blízkych, adaptáciu na nový domov či skúsenosť so sexuálnym násilím. Viac v článku.
Inšpirácia z Ivano-Frankivska: Ako Teple Misto šíri model komunitnej transformácie po celej Ukrajine
Ukrajinská organizácia Teple Misto oslavuje 10. výročie. Za ten čas prešla turbulentnou cestou, ktorá odzrkadľuje aj vývoj v celej ukrajinskej spoločnosti. Napriek výzvam, ako revolúcia, pandémia či vojna, Teple Misto vždy dokázalo slúžiť komunite. Viac v článku.
Čínske kybernetické útoky vyvolávajú obavy aj u európskych politikov
Hackeri napojení na čínske vládne orgány mali vykonať útoky na členov politického zoskupenia Medziparlamentnej aliancie pre Čínu (IPAC), uvádza obžaloba amerického ministerstva spravodlivosti. Skupina známa aj pod pseudonymom APT 31 mala v roku 2021 hromadne odoslať „viac ako 1 000 e-mailov na viac ako 400 jedinečných účtov osôb spojených s IPAC“ s cieľom získať citlivé informácie. Na manipuláciu mali byť využité aj identity prominentných amerických novinárov z médií ako Vox alebo CNN. Viac v článku.
AI systémy na rozpoznávanie tvárí používa čoraz viac štátov. V praxi bývajú veľmi diskriminačné
Pri sledovacích softvéroch na rozpoznávanie tvárí je problémom veľká netrasparentnosť, najmä ak sú nasadené štátmi, pretože zvyčajne nemáme ako verejnosť prístup k takmer žiadnym informáciám. V praxi sú zväčša používané biometrické kamerové systémy, ktoré rozpoznávajú vašu tvár, s cieľom identifikovať, prípadne autorizovať vás na vykonávanie istých úkonov.
Ako sa trénuje umelá inteligencia používaná v systémoch na rozpoznávanie tvárí? Prečo môžu byť dané systémy diskriminačné a ako prebieha ich testovanie na zraniteľných komunitách? Nakoľko je dnes takéto rozpoznávanie tvárí presné? Prečo sú systémy čoraz častejšie nasadzované štátmi a ako môžu pomáhať zvyšovať bezpečnosť na verejných priestranstvách? Ako sú využívané autoritárskymi režimami v rámci tzv. systému sociálnych kreditov?
Prečo začal Izrael používať program na sledovanie Palestínčanov v Gaze? Aký bol pôvodný zámer projektu a na čo sa používa dnes? Ako Izrael využíva AI na výber cieľov bombardovania? Aké problémy vznikajú pri zostavovaní zoznamov podozrivých osôb? Aký falošný AI obsah v rámci konfliktu vzniká a ako ho môžu používatelia sociálnych sietí rozpoznávať?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s redaktorkou portálu Živé.sk Luciou Kobzovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Gruzínska vláda predstavila nový zákon pripomínajúci ruskú legislatívu. Mimovládne organizácie, think-tanky a médiá, ktoré dostávajú financie zo zahraničia, by sa museli vyhlásiť za „zahraničných agentov“.
- Spoločnosť Meta znížila minimálny vek pre používateľov aplikácie WhatsApp zo 16 na 13 rokov v Spojenom kráľovstve a EÚ. Zmena bola oznámená vo februári a vstúpila do platnosti v stredu.
- Pakistanské ministerstvo vnútra priznalo, že v čase februárových volieb zablokovalo prístup k platforme sociálnych sietí X (predtým Twitter). Dôvodom mala byť „národná bezpečnosť“.
- Úrad na reguláciu hospodárskej súťaže v Spojenom kráľovstve má obavy z rizík AI. Znepokojuje ho aj fakt, že v oblasti AI má zatiaľ v rukách moc iba šesť technologických spoločností.
- Microsoft zistil, že operácie ruského vplyvu zamerané na americké voľby sa už začali. Účty spojené s Ruskom šíria polarizujúci obsah určený pre americké publikum, vrátane kritiky americkej podpory Ukrajiny vo vojne s Ruskom.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!