Vitajte pri čítaní 197. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní
Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.
Turecké úrady naďalej obmedzujú slobodu prejavu. Pred voľbami do miestnych samospráv zablokovali 16 poskytovateľov VPN
Keďže Erdogan robí, čo môže, aby sa misky mocenských váh priklonili na jeho stranu, jeho snaha neobišla ani internet. Počas decembra 2023 vyšlo najavo, že turecké úrady zablokovali šestnásť virtuálnych privátnych sietí (VPN). Nejde však o prvý prípad obmedzovania VPN služieb v krajine. Turecké úrady podobné kroky podnikli aj v roku 2016 po neúspešnom pokuse o štátny prevrat. Avšak, ako hovorí Yaman Akdeniz, spoluzakladateľ ľudskoprávnej skupiny Turkish Freedom of Expression Association (IFÖD), najnovší cenzorský zásah je oveľa prísnejší a efektívnejší ako tie v minulosti. Viac v článku.
Fínsko hlasovalo o novom prezidentovi. Kampaňou otriasli obvinenia z manipulovania prieskumov
Krátko pred hlasovaním v prvom kole začali na sociálnych sieťach cirkulovať obvinenia z hybridného ovplyvňovania volieb a zaujatosti médií. Tieto aktivity mali mať za cieľ poškodiť prezidentského kandidáta krajne pravicovej strany Jussi Halla-ahova. Výčitky smerovali predovšetkým k verejnoprávnej televízii Yle. Tá mala ovplyvňovať verejnú mienku prostredníctvom zverejňovaných prieskumov, ktoré podľa kritikov neukazovali údajný nárast popularity Jussiho Halla-ahova. Viac v článku.
Riaditeľ FBI varuje pred čínskou kybernetickou hrozbou: Skupina Volt Pythoon sa snažila poškodiť americkú infraštruktúru
Čína zintenzívnila kyberšpionáž proti USA s cieľom poškodiť kritické subjekty americkej infraštruktúry. Koncom januára sa Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) a americkému ministerstvu spravodlivosti podarilo operáciu narušiť a zastaviť. Čínska operácia zahŕňala využitie botnetov na infiltrovanie stoviek routerov malých podnikov, dodávateľov alebo sietí miestnych samospráv. Konečným cieľom bola kritická infraštruktúra, najmä v odvetví komunikácií, energetiky, dopravy, vodných systémov a odpadových vôd. Operácia je pripisovaná skupine hackerov známej ako Volt Typhoon, ktorá vykonáva kyberšpionážne aktivity pre Peking. Viac v článku.
Čínske ovplyvňovanie volieb sa v budúcnosti stane efektívnejším. Na Taiwane neboli zásahy účinné
Čína považuje Taiwan za odpadlícku provinciu, napriek tomu, že Komunistická strana Číny ostrov nikdy neovládala. O obyvateľstve Taiwanu síce Čína hovorí ako o pokrvných príbuzných a neoddeliteľnej súčasti veľkej čínskej rodiny, no zároveň sa ostrovu vyhráža použitím sily, ak by sa Taiwan rozhodol ísť cestou de iure nezávislosti. V praxi však Taiwan stojí v popredí globálneho boja proti snahám čínskeho režimu o presadenie svojej moci v zahraničí.
Aké sú výsledky nedávnych volieb na Taiwane a čo znamenajú pre jednotlivé strany? Akým prioritám sa plánuje venovať budúci prezident Willian Lai a aký bude jeho vzťah s parlamentom? Aký vývoj bude nasledovať v rovine vzťahov s Čínou či iných zahranično-politických otázkach? Ako sa v praxi prejavuje suverenita Taiwanu? Nakoľko dnes obyvateľstvo ostrova vníma svoju budúcnosť ako spätú s pevninskou Čínou?
Aké spôsoby použila Čína na ovplyvňovanie verejnej mienky na Taiwane pred voľbami? Aké falošné naratívy šírila o kandidátoch alebo výsledkoch prieskumov? Ktoré informačné kanály boli pre tento účel využívané? Prečo na Taiwane panuje nízka úroveň dôvery v médiá? Ako bojuje štát a mimovládna sféra proti dezinformáciám? Prečo je Taiwan poprokový v oblasti ľudských práv, politického zapojenia či technológií?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľkou pre advokačnú činnosť Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií a členkou správnej rady Európskej asociácie taiwanských štúdií Kristínou Kironskou.
Krátko z domova a zo sveta
- Deň po tom, čo Júlia Navalná využila platformu X (predtým Twitter) na to, aby sľúbila, že bude pokračovať v kampani svojho manžela, jej účet platforma na krátky čas pozastavila. Vo vyhlásení X uviedol, že bol zablokovaný „omylom“ kvôli systémovej „chybe“.
- Členské krajiny Európskej únie sa v stredu dohodli na 13. balíku sankcií proti Rusku. Na zoznam sankcionovaných osôb tak pribudne približne 200 mien.
- Európska komisia uviedla, že začala oficiálne konanie proti platforme TikTok pre možné porušenie nariadenia o digitálnych službách (DSA). Platforma mohla porušiť viaceré pravidlá, vrátane tých o ochrane detí.
- Školy v Anglicku dostali nové usmernenia, ktorých cieľom je zastaviť používanie mobilných telefónov počas vyučovania. Vláda uviedla, že tento krok je súčasťou plánu na „minimalizáciu vyrušovania a zlepšenie správania v triedach“.
- Prvý pacient s implantovaným mozgovým čipom od spoločnosti Neuralink sa už zotavil. Podľa Elona Muska je schopný ovládať počítačovú myš pomocou svojich myšlienok.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!