DISINFO REPORT – 193. týždeň

Vitajte pri čítaní 193. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Povinné očkovanie je čoraz väčším problémom. Rolu hrajú populárne hoaxy a dezinformácie o zdraví

Obrázok: Unsplash

Politizácia témy vakcín od vypuknutia pandémie viedla k nárastu dezinformácií a skepticizmu voči očkovaniu. Čoraz viac deťom po celom svete chýbajú základné povinné očkovania. Nielen oslabené zdravotníctvo, ale aj šírenie antivakcinačných konšpiračných teórií stojí za tým, že deti zomierajú na choroby, ktorým sa dá predísť rutinným očkovaním. Viac v článku.

Po schválení prístupových rokovaní Orbán blokuje finančnú pomoc Ukrajine

Pôvodný obrázok: Flickr

Na poslednom samite EÚ minulého roka, ktorý sa konal 14. decembra, sa európski lídri zhodli na začatí prístupových rokovaní s Ukrajinou. Maďarský premiér Viktor Orbán však zablokoval finančnú pomoc pre Kyjev vo výške 50 miliárd eur. Ak by Orbán využil svoje veto znova, EÚ má pripravený záložný plán na poskytnutie finančných prostriedkov Ukrajine. Viac v článku.

Zemetrasenie v Japonsku bolo na sociálnych sieťach sprevádzané dezinformáciami

Japonská vysielacia spoločnosť (NHK), verejnoprávna televízna spoločnosť, publikovala v reakcii na vlnu dezinformácií menšiu analýzu príspevkov na platforme X. NHK vo svojom článku uvádza, že v utorok druhého januára o 17:30 miestneho času bolo na sieti X približne 250-tisíc príspevkov o umelom pôvode zemetrasenia, pričom mali dosah na milióny používateľov siete v Japonsku, ale aj v zahraničí. Nie všetky príspevky však obsahovali falošné tvrdenia. NHK do analýzy započítala aj reakcie snažiace sa tejto teórii oponovať. Viac v článku.

Moskva si aj naďalej buduje pevný vzťah s Belehradom. Pomáhajú jej v tom spriatelené médiá

.

Srbsko je jedným z najbližších ruských spojencov v Európe. Na to, aby to tak aj zostalo, vyvíja Moskva veľké úsilie. Vplyv v krajine posilňuje najmä prostredníctvom zaujatých médií, ktoré pomáhajú šíriť ruské dezinformačné naratívy. Súčasťou ruskej dezinformačnej stratégie v Srbsku, ale aj naprieč celým balkánskym regiónom, je podkopávanie dôvery v inštitúcie a činnosť EÚ. Moskva sa totiž dlhodobo snaží zastaviť proces integrácie krajín západného Balkánu do európskych štruktúr. Viac v článku

Pred voľbami sa šíri väčšie množstvo dezinformácií. Na nepravdy politikov je potrebné upozorňovať

Prieskumy na náladách a názoroch ľudí ukazujú, že množstvo nepravdivých informácií – napríklad to, že na Ukrajine je nacistická vláda, ktorú sa Rusko snaží poraziť, – považujú za dôveryhodné. Súvisí to s tým, že majú veľkú podporu aj v politickej reprezentácii, čo funguje veľmi symbioticky. Keď šírené názory podporia politici, tak im ľudia viac veria, pretože sú to stále elity, ktoré ovplyvňujú celkovú náladu a dôveryhodnosť informácií v spoločnosti.

Ako boli prezentované kľúčové témy ako pandémia či vojna na Ukrajine politikmi počas roku 2023? Čo najviac ovplyvňovalo politické diskusie počas celého roka? Vyskytujú sa klamlivé alebo zavádzajúce tvrdenia u politikov skôr v predvolebných obdobiach? V čom sa líši kampaň pred prezidentskými voľbami od iných typov volieb? Prečo sa v predvolebných obdobiach vyskytuje vyššie množstvo dezinformačných kampaní v informačnom priestore?

Prečo je popri overovaní politických výrokov dôležité fact-checkovať aj obsah na sociálnych sieťach? Aké prekážky majú overovatelia faktov pri kontrole príspevkov na Facebooku a podľa čoho si vyberajú kontrolovaný obsah? Aké príspevky môžu byť potenciálne nebezpečné? Aké trendy zdieľania a migrácie obsahu si všímame v slovenskom informačnom priestore? Nakoľko ovplyvňuje dizajn jednotlivých sociálnych sietí tvorbu a virálnosť šírenia nefaktického obsahu? Ako môžu overovatelia faktov profitovať z využívania nástrojov umelej inteligencie?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou a projektovou manažérkou Demagog.sk Veronikou Hincovou Frankovskou.

Krátko z domova a zo sveta

  • V USA bola niektorým voličom rozoslaná falošná hlasová správa, ktorá vďaka umelej inteligencii znela ako Joe Biden. Falošný hlas sa snažil voličov presvedčiť o tom, že keď budú voliť teraz v primárnych voľbách, nebudú sa môcť zúčastniť prezidentských volieb v novembri. 
  • Meta odhaduje, že asi 100-tisíc detí používajúcich Facebook a Instagram je každý deň vystavených online sexuálnemu obťažovaniu. Vyplýva to z interných dokumentov spoločnosti. 
  • Turecký parlament schválil žiadosť Švédska o vstup do NATO. Maďarsko tak zostáva poslednou krajinou NATO, ktorá vstup Švédska do aliancie ešte nepodporila.
  • Whistleblower Arturo Béjar tvrdí, že Meta neurobila dosť pre ochranu detí ani po smrti Molly Russellovej. Tvrdí však, že už má infraštruktúru na ochranu detí pred škodlivým obsahom, napríklad o depresii či sebapoškodzovaní.
  • Spoločnosť Google prepustí 100 zamestnancov pracujúcich pre jej platformu YouTube. Pokračuje tak v trende prepúšťania v oblasti technológií a čoraz viac pozornosti venuje investíciám do umelej inteligencie. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk