DISINFO REPORT – 184. týždeň

Vitajte pri čítaní 184. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Tradičné hodnoty proti západným zvrátenostiam. Ako Rusko využíva LGBTI+ témy v informačnej vojne

Obrázok: Wikimedia

Rusko sa v medzinárodnom systéme pokúša definovať ako konzervatívna, kresťanská a rodinne založená krajina. Kontrastom voči tradičnému Rusku je podľa kremeľských ideológov kolektívny Západ, ktorý sa údajne odklonil od kresťanských základov a posunul sa smerom k individualizmu a hedonizmu. Zachovanie tradičných hodnôt, ako aj boj proti LGBTI+ komunite, je tiež ďalším spôsobom, ktorý ruská vláda využíva na legitimizáciu vojenského zásahu voči Ukrajine. To, že Kremeľ považuje otázku zlepšenia práv pre LGBTI+ komunitu za súčasť geopolitického súperenia, sa naplno prejavilo po začatí vojny vo februári 2022. Prezident Putin v príhovore po začatí celoplošnej invázie označil „ideológie“, ktoré Európa a Spojené štáty americké presadzujú, za existenčnú hrozbu. Viac v článku.

Lukašenkov kult sa v čase mení. Býval vyobrazovaný ako starostlivý „baťka“, dnes je z neho „mierotvorca“

Obrázok: Flickr

Školské výlety do rodiska, natáčanie životopisného filmu, štátna charita – to je len niekoľko noviniek z dielne bieloruského propagandistického aparátu. Lukašenkov kult viditeľne naberá na obrátkach a prezidenta označujú za „vyvoleného“. „Vždy, keď je politik dlho pri moci, je potrebné spoločnosti neustále pripomínať, čo ho robí takým výnimočným a jedinečným,“ objasňuje autokratický kult osobnosti analytik Vadim Mojeiko z Bieloruského inštitútu sociálnych štúdií (BISS). Aktivity na podporu Lukašenka však majú prekryť systematické porušovanie ľudských práv, čo potvrdzuje aj tohtoročná správa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Viac v článku.

Nová srbská legislatíva ohrozuje fungovanie médií. Deje sa tak krátko pred parlamentnými voľbami

Srbský parlament schválil novely zákonov o médiách, ktoré boli terčom kritiky neziskového sektora a opozície. V rovnakom čase publikovala srbská nezisková organizácia Úrad pre sociálny výskum Srbska (BIRODI) výskum, v ktorom poukazuje na to, koľko priestoru bolo poskytnutého jednotlivým politickým subjektom v srbských verejných médiách a sukromnej spravodajskej stanici N1. Výsledky ukazujú, že srbskému mediálnemu priestoru v súčasnosti dominujú vládni politici a prezident Alexander Vučič. Viac v článku

Dezinformátori kritizujú rozhodnutie EÚ pokročiť v prístupových rokovaniach s Ukrajinou, WHO je označovaná za „diktatúru“ 

India, ktorá sa označuje za najväčšiu demokraciu na svete, je podľa World Press Freedom Index takmer na samom konci rebríčka slobody tlače. Súčasná indická vláda dosiahla prepad až o 19 miest medzi rokmi 2020 a 2023. Útoky na médiá, ktoré sú voči vláde kritické, túto situáciu výrazne zhoršujú. Polícia v hlavnom meste Indie Naí Dillí vykonala 3. októbra v ranných hodinách niekoľko razií. V rámci nich navštívila kancelárie a domovy až 46 novinárov a zamestnancov spravodajského portálu NewsClick. Tieto osoby boli následne predvedené na výsluch a boli im zhabané elektronické zariadenia, konkrétne mobilné telefóny a laptopy. Zakladateľ a redaktor média Prabira Purkayastha bol spolu s vedúcou oddelenia ľudských zdrojov Amitou Chakrabortyovou obvinený z terorizmu. Viac v článku

Sankcie voči Rusku sú opäť spochybňované, Orbánovo stretnutie s Putinom získalo podporu proruských aktérov 

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • WHO rokuje o „pandemickej zmluve“, ktorá má zvýšiť globálnu pripravenosť na budúce pandémie. Krajne pravicové strany ju vykresľujú ako ohrozenie ľudských práv a národnej suverenity.
  • Prokremeľskí aktéri naďalej šíria falošné naratívy o opatreniach proti Rusku tvrdiac, že sankcie EÚ sú neúčinné a škodlivé. Využívajú na to zavádzajúce informácie s cieľom vyvolať nedôveru a nezhody.
  • Opozícia prokremeľských zdrojov voči rozhodnutiu EÚ otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou zahŕňa označovanie Ukrajiny za „zlyhávajúci štát“ navzdory pozitívnym ukazovateľom v oblasti vnímania korupcie a rebríčkov demokracie. Viac v reporte

Vďaka AI je práca slovenských elfov efektívnejšia. Výsledkom je kultivovanejšia online diskusia

AI je technologický nástroj ako každý iný. Tak ako môžete použiť napríklad sociálne siete na šírenie dobra, tak isto ich môžete použiť na šírenie zla. To isté platí aj o AI. Tá môže znamenať pomerne veľké ohrozenie pre demokraciu. Keď je však použitá správne, dokáže veľmi efektívne pomôcť napríklad v boji proti dezinformáciám a online nenávisti.

Ako sa vyvíjalo elfovanie na slovenských platformách a prečo došlo k vytvoreniu startupu elv.ai? Čo je výsledkom moderovania diskusií elfami? S akým množstvom obsahu sa elfovia pravidelne stretávajú na stránkach slovenských médií a inštitúcií? Ako im v činnosti pomáha umelá inteligencia? Aký proces prebieha pri vyhodnocovaní obsahu komentárov umelou inteligenciou a v čom spočíva úloha ľudských moderátorov?

Aké typy komentárov sú skrývané či odstraňované a aké kritériá zaručujú, aby nedochádzalo k porušovaniu slobody slova? Ako nenávistné a toxické komentáre v online prostredí kopírujú dianie v spoločnosti? Prečo podnecuje anonymné online prostredie šírenie nenávisti voči menšinám? Mali by byť nenávistné a toxické komentáre nahlasované sociálnym platformám? Aké iné nástroje môžu ľudia používať v snahe o zlepšenie kvality online diskusií?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so zakladateľom New School Communications Gabrielom Tóthom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Osobné údaje ukradnuté počas kybernetického útoku na britskú národnú knižnicu sú na internete ponúkané na predaj osobe, ktorá za ne ponúkne najvyššiu sumu. K útoku sa prihlásila ransomvérová skupina Rhysida. 
  • Podľa Reida Scotta, sudcu okresného súdu v Palm Beach, existujú dôkazy ukazujúce, že spoločnosť Tesla vedela o tom, že jej technológia samoriadenia v autách je chybná. Napriek tomu však spoločnosť pokračovala v ich predaji. 
  • Microsoft na svojej konferencii predstavila Azure AI Speech — softvér, ktorý dokáže vytvárať realistické tváre a hlasy. Objavujú sa preto objavy, že nástroj bude využitý na tvorbu dezinformačného deepfake obsahu.
  • X na čele s Elonom Muskom zažalovala organizáciu Media Matters po tom, čo jej štúdia odhalila, že na platforme sa pri antisemitských príspevkoch zobrazovala reklama. X federálny súd žiada, aby organizácii nariadil odstránenie svojich zistení, pretože údajne „manipulovala s algoritmami”.
  • Spoločnosť OpenAI po niekoľkých dňoch chaosu oznámila, že Sam Altman sa vráti na pozíciu generálneho riaditeľa. Po jeho náhlom piatkovom prepustení sa totiž takmer všetci zamestnanci spoločnosti vyhrážali odchodom.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk