Vitajte pri čítaní 139. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Najvirálnejšie ruské dezinformácie v informačnom priestore za rok 2022
Napriek tomu, že klamstvá a hoaxy vyprodukované ruskou propagandistickou mašinériou boli takmer vždy ihneď vyvrátené a uvedené na pravú mieru, ruská dezinformačná kampaň pokračuje ďalej. V roku 2023 možno očakávať nárast jej aktivity. Je preto vhodné pripomenúť si niekoľko naratívov a hoaxov, ktoré sa objavili počas roka 2022. Ruská propaganda totiž dezinformácie pravidelne recykluje a už vyvrátené klamstvá sa v informačnom priestore objavujú znova. Prehľad tých najvirálnejších za rok 2022 nájdete v článku.
Na ruskom internete sa šíria videá nabádajúce na vstup do armády. Rusko potrebu nových regrútov odmieta
Koncom septembra 2022 ruský prezident Vladimir Putin v očakávanom televíznom prejave vyhlásil prvú čiastočnú mobilizáciu od druhej svetovej vojny. Netrvalo dlho a na ruských sociálnych sieťach sa začalo šíriť množstvo videí nabádajúcich Rusov na prihlásenie sa do ozbrojených síl. Deje sa tak napriek tomu, že Kremeľ potrebu ďalších regrútov popiera. Videá sa snažia prilákať mužov rozprávaním o patriotizme a morálke. Zatiaľ však nie je jasné, či sú sponzorované priamo z Kremľa. Viac v článku.
Meta chce efektívnejšie chrániť deti na sociálnych sieťach, stále však čelí silnej kritike
Upravené nastavenia súkromia budú automaticky predvolené pre všetkých nových používateľov Facebooku mladších ako 18, respektíve 16 rokov. Predvolené nastavenia profilov budú zahŕňať možnosť rozhodnúť sa o tom, kto môže vidieť ich zoznam priateľov, ktoré stránky sledujú a kto môže komentovať ich príspevky. Pre tínedžerov, ktorí už aplikáciu používajú, Facebook tiež pripraví nové pravidlá. Aplikácia bude odporúčať využívanie súkromných nastavení. Tie okrem iného zamedzia, aby cudzie osoby videli ich príspevky alebo fotografie, na ktorých sú označení. Viac v článku.
Túžba po demokracii: gruzínsky boj s kremeľskou propagandou
Strácajúci sa vplyv Ruskej federácie na Kaukaze a orientácia Gruzínska k západným štruktúram viedla ruskú politickú elitu k hľadaniu radikalnejších riešení pre udržanie svojej autority v regióne. To vyústilo k secesii dvoch gruzínskych regiónov, Abcházska a Južného Osetska, ktorých separatizmus priamo podporil Kremeľ odvolávajúc sa na situáciu z Kosova v roku 1999. Dodnes však neprešla správa okupovaných území do rúk regionálnych autorít, nakoľko sa už v roku 2008 uvažovalo o pripojení separatistickej oblasti k územiu Ruska. Konvenčné zbrane nestačili na to, aby odradili gruzínsku spoločnosť od túžby začleniť sa medzi moderné demokratické krajiny Západu. To spustilo ruskú hybridnú kampaň voči celej krajine. Viac v článku.
Dezinformácie sú atraktívnejšie ako fakty. Uveriť, že sa niečo stalo náhodou je pre nás ťažké
Len malú časť vplyvu dezinformácií tvorí to, čo je v nich uvedené. Často hrá väčšiu úlohu to, ako je správa formulovaná a čo v nás vyvoláva. Dezinformácie sa k nám totiž dostávajú najmä cez emócie. Každý deň tiež podliehame rôznym kognitívnym skresleniam, vďaka čomu strácame kontrolu nad svojím informačným správaním.
Čo majú spoločné dezinformácie a reklama? Prečo je dôležitá mediálna gramotnosť? Ako sa Slovensku darí v Indexe mediálnej gramotnosti? Aké prevenčné nástroje je možné využívať na predchádzanie vplyvu dezinformácií? Akú úlohu hrá v prevencii školstvo a v akom stave je aktuálne vzdelávanie v mediálnej gramotnosti na Slovensku? Z čoho pramení ľudská inklinácia veriť dezinformáciám? Kto je to „dezinfuencer“? Aké dezinformačné taktiky sú v slovenskom informačnom priestore najbežnejšie a čo nás upozorní na možnú manipuláciu?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s psychologičkou Kristínou Blažekovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Sociálne siete prehliadali hrozbu násilia v Brazílii. Spoločnosť Meta opäť zlyhala aj napriek tomu, že sľúbila zmazanie akéhokoľvek obsahu podporujúceho násilie.
- Rusko ukončilo rok 2022 s deficitom 3,3 bilióna rubľov (47,3 miliardy dolárov), oznámil v utorok ruský minister financií Anton Siluanov. Dôsledkom toho sa rok 2022 stal jedným z najhorších finančných rokov v histórii Ruska.
- Kremeľ vo svojom vládnom rozpočte, stanovenom v decembri, predpovedal, že jeho príjmy z ropy a plynu klesnú v tomto roku o 23 percent.Alexandra Prokopenko, nezávislá analytička a bývalá predstaviteľka moskovskej centrálnej banky, označila toto číslo za „veľmi optimistické“.
- V Izraeli do funkčného obdobia vstúpila nová zatiaľ najpravicovejšia a nábožensky najkonzervatívnejšia vláda na čele s Benjaminom Netanjahuom. Kritici koalície sa obávajú ohrozenia demokratických inštitúcií Izraela a dôsledkov bojovnejšieho postoja voči Palestíne.
- Fínsko testuje nové spôsoby, ako študentov učiť rozpoznať dezinformácie a propagandu. Fínsko sa dlhodobo umiestňuje na 1. mieste spomedzi 41 európskych krajín v odolnosti voči dezinformáciám.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!