DISINFO REPORT – 132. týždeň

Vitajte pri čítaní 132. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Popravy, násilie a informačný chaos: Internetom sa šírila falošná správa o plánovanej poprave 15-tisíc ľudí v Iráne

Počas druhého novembrového víkendu sa na sociálnych sieťach stal virálnym príspevok, ktorý informoval o plánovanej poprave 15-tisíc ľudí v Iráne. Malo ísť o protestujúcich zadržaných počas nepokojov v uliciach. Ukázalo sa však, že informácie boli zveličené a nezakladali sa na pravde. Vyhlásenie kolovalo po internete niekoľko dní spoločne so zoznamom 227 poslancov, ktorí ho mali podpísať. Pochybnosti o jeho dôveryhodnosti vzbudil fakt, že sa na zozname ocitli aj členovia parlamentu, ktorí v súčasnosti už funkciu nevykonávajú. Iránska justícia dokument neskôr označila za falošný. Viac v článku.

Nový predmet má posilniť ideologickú indoktrináciu na ruských univerzitách

Po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu boli predstavené nové učebné plány. Od začiatku tohto školského roka sa na nižších stupňoch vzdelávania zároveň zaviedol predmet s názvom „Dôležité konverzácie“. Na hodinách sa žiaci každý týždeň učia o láske k Rusku či o nevyhnutnosti „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Plánované vytvorenie vysokoškolského kurzu o ruskej ideológii je tak len jedným z ďalších krokov v ideologickom formovaní mládeže. V súčasnosti sú osnovy tohto kurzu v štádiu príprav, vyučovať by sa mal od nasledujúceho akademického roku. Viac v článku.

MÝTY o NATO: Rozširovaním na východ Aliancia zradila Rusko

Kremeľský naratív o zrade Ruska Západom a o podlom rozširovaní NATO smerom na východ je jednou z ústredných tém ruského zdôvodňovania vojny na Ukrajine. K žiadnym formálnym dohodám o nerozširovaní Aliancie smerom na východ však nikdy nedošlo. Rusko navyše samo v medzinárodných zmluvách deklarovalo, že spôsoby zaisťovania vlastnej bezpečnosti sú výhradným právom každého suverénneho štátu.


TVRDENIE: Rozširovanie NATO smerom na východ je porušením sľubu, ktorý dali západné mocnosti Rusku

FAKTV rámci princípov Helsinského záverečného aktu (1975) a Parížskej charty (1990) sa Sovietsky zväz zaviazal rešpektovať spôsob, akým si okolité štáty zaisťujú svoju bezpečnosť a Ruská federácia ako hlavný nástupnícky štát ZSSR je povinná tieto záväzky plniť. K rovnakému princípu sa už post-sovietske Rusko zaviazalo aj v rámci Zakladajúceho aktu NATO-Rusko v roku 1997.

Vo výsledku tak Rusko nedisponuje žiadnymi medzinárodnými zmluvami či dohodami, ktoré by potvrdzovali príbeh o údajnej zrade zo Západu. Verbálne záruky ohľadom nerozšírenia NATO boli dané v kontexte zjednocovania Nemecka a samotné Rusko deklaruje v medzinárodných zmluvách svoju vôľu umožniť ostatným štátom vybrať si vlastnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku. Viac v článku.

COP 27: Konferenciu o klíme hostil štát s výraznými environmentálnymi aj ľudskoprávnymi problémami

Zdroj: Flickr

Egyptský prezident tvrdo pracoval na tom, aby presvedčil svet o svojom odhodlaní bojovať proti klimatickým zmenám. V skutočnosti však režim väzní približne 60-tisíc politických väzňov a zakazuje výskumy v environmentálnej oblasti, ktoré by poukázali na nedostatky vlády. Podľa Agnès Callamardovej, generálnej tajomníčky Amnesty International, sa Egypt pred COP 27 snažil zo všetkých síl zakryť hrozivú realitu vo väzniciach. V krajine sú totiž väzni zadržiavaní z politických dôvodov v hrozných podmienkach porušujúcich zákaz mučenia a iného zlého zaobchádzania. Viac v článku.

Prítomnosť čínskych nelegálnych policajných staníc potvrdená v Bratislave aj Prahe

Mimovládna ľudskoprávna organizácia Safeguard Defenders v septembri 2022 zverejnila správu, v ktorej predložila dôkazy o 54 nelegálnych „policajných staniciach“ nachádzajúcich sa v 21 štátoch sveta. Podľa správy sa nelegálne policajné stanice nachádzajú predovšetkým v Európe – v strednej Európe sú dve v Prahe, dve v Budapešti, jedna v Bratislave a vo Viedni. Tieto stanice majú oficiálne sprostredkovávať konzulárne služby svojim občanom. V skutočnosti Pekingu umožňujú dohľad nad čínskou komunitou v zahraničí a v prípade potreby donucovať k návratu do vlasti. Viac v článku.

Twitter prežíva turbulentné obdobie. Od nástupu nového majiteľa Elona Muska sa zvýšil počet falošných účtov

Začiatkom novembra spustila sociálna sieť Twitteri službu, v rámci ktorej si môžu dať používatelia overiť účet za poplatok osem dolárov mesačne. Po spustení nového systému došlo postupne k vytvoreniu veľkého množstva účtov, ktoré sa vydávali za originálne účty politikov, športovcov, umelcov či medzinárodných korporácií. Krátko po spustení služby za poplatok, bol uverejnený tweet z falošného účtu údajného Georgea Busha. V ňom autor uvádza, že mu „chýba zabíjanie Iračanov“ a veta bola sprevádzaná smajlíkom so smutným výrazom. Viac v článku.

Pokus-omyl. Metóda ruskej propagandy, ktorou útočí na citlivé témy v spoločnosti

Už pred vojnou na Ukrajine sa Rusko snažilo vytvoriť dojem, že je ohrozené – či už zo strany NATO alebo Ukrajiny. Po invázii na Ukrajinu sa Rusko snaží najmä ospravedlňovať svoju agresiu a pretlačiť naratív o tom, že svojimi krokmi len reaguje na provokácie oboch aktérov.

Na aké publikum Rusko cieli svoju propagandu a čo tým sleduje? Akí aktéri šíria proruské propagandistické naratívy a akým spôsobom sa šíria v informačnom priestore? Aké komunikačné kanály sú využívané pre ich šírenie? Ako vyzerá výskum proruských naratívov šírených v slovenskom informačnom priestore od začiatku vojny na Ukrajine? Ktorý zo zachytených naratívov bol najpopulárnejší a aké ďalšie témy s ním súviseli? Prečo dezinformačné naratívy šíria niektorí opoziční politici na Slovensku? Aké odlišnosti existujú v šírení proruských naratívov v rôznych krajinách a z čoho vyplývajú? Aké najvýraznejšie naratívy sa šírili napríklad v Bielorusku, Gruzínsku či Poľsku? Ako dezinformátori podchytili tému pádu rakety na poľské územie 15. novembra?

Na otázky v novej epizóde odpovedá analytička Infosecurity.sk Barbora Jamrišková.

Krátko z domova a zo sveta

  • Francúzsky digitálny regulátor požiadal Twitter, aby potvrdil, že stále dokáže splniť svoje zákonné povinnosti moderovať škodlivý obsah a dezinformácie. Dôvodom je, že spoločnosť prechádza rozsiahlou reorganizáciou, vrátane prepúšťania polovice zamestnancov spoločnosti, ktorú vlastní Elon Musk.
     
  • Twitteru sa nepodarilo zastaviť obeh antisemitskej karikatúry prezidenta Zelenského. Zverejnili ju ruskí diplomati. 
     
  • Pri masovej streľbe z 19. novembra bolo v nočnom klube, v ktorom sa stretávala komunita LGBTQ+, v štáte Colorado zabitých 5 ľudí. Konšpirátori QAnonu tvrdia, že to bola operácia pod falošnou vlajkou. 
     
  • Viaceré technologické firmy majú záujem zamestnať bývalých zamestnancov Twitteru, ktorí buď odišli dobrovoľne, alebo ich vyhodil Elon Musk. Cieľom spoločností je získať mimoriadne skúsených zamestnancov.
     
  • Ruskí vojaci boli zatknutí za odmietnutie vyslania na Ukrajinu. Pri tejto príležitosti vzniklo video, ktorého cieľom je zastrašiť ďalších vojakov, ktorí by mohli na rozkaz vyslania na Ukrajinu reagovať podobne.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk