Vitajte pri čítaní 121. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Ako sa Taiwan bráni proti dezinformáciám z Číny
Pre zvýšenie efektivity odolávania krajiny voči hrozbe falošných správ a dezinformácií sa aktuálne vedenie krajiny rozhodlo prehĺbiť spoluprácu s neziskovým sektorom a verejnosťou. Taiwanské ministerstvo školstva sa tiež už niekoľko rokov snaží implementovať do študentských osnov predmety zamerané na mediálnu gramotnosť. Tie majú mladú generáciu vo vekovej kategórii 6 až 18 rokov naučiť pracovať s informáciami v digitálnom priestore. Viac v článku.
Ruská operácia Underside má slúžiť na postihovanie údajných „zradcov a infiltrátorov“
Ruská vláda má od decembra 2021 podporovať operáciu známu ako Underside. Jej činnosti sa zameriavajú na odhaľovanie údajných zradcov a infiltrátorov, ktorí majú pôsobiť v Rusku. Pre dokazovanie podvratných aktivít týchto osôb využívajú agenti otvorené zdroje, ale aj materiály kradnuté zo zdrojov britskej vlády a organizácií. O operácii podrobne informuje Inštitút pre strategický dialóg (ISD), ktorý tvrdí, že jej priebeh je verejne podporovaný ruskou vládou. Viac v článku.
Klimatické dezinformácie ovplyvňujú náš každodenný život
Základom klimatických dezinformácií je popieranie klimatickej vedy a zľahčovanie vedeckých záverov o zmene klímy. Naratívom klimatických dezinformácií podľahli aj politickí predstavitelia. Dopady šírenia týchto naratívov sú ďalekosiahle, vyústili napríklad do silnej závislosti na fosílnych palivách a do slabej reakcie na aktuálnu klimatickú krízu. To, čomu aktuálne v diskusii o zmene klímy čelíme, je dôsledkom cielenej dezinformačnej kampane.
Prečo je prenášanie zodpovednosti za riešenie zmeny klímy na iných aktérov nebezpečné? Aké ďalšie naratívy sa v oblasti klimatických dezinformácií vyskytujú? Čo je to „greenwashing“ a ako sa prejavuje? Čo sledujú klimatickí dezinformátori šírením nebezpečných naratívov a kto ich v týchto aktivitách podporuje? Ako napomáhajú šíreniu mýtov a dezinformácií o klíme a klimatickej zmene algoritmy sociálnych sietí? Prečo sa objektom dezinformácií stáva tranzičná rola plynu a ako sa diskurz o tejto téme zmenil po ruskej invázii na Ukrajinu? Ako môžeme podnietiť kvalitnú spoločenskú diskusiu o klimatickej zmene?
Na otázky v novej epizóde odpovedá poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda strany Progresívne Slovensko Martin Hojsík.
Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.
Krátko z domova a zo sveta
- Agentka GRU sa dostala do kruhov NATO v Taliansku. Meno v jej falošnom pase bolo Maria Adela Kuhfeldt Rivera a priatelia z kancelárií NATO v Neapole roky verili, že je úspešná návrhárka šperkov.
- Instagram dostal od Írskej komisie pre ochranu údajov pokutu 405 miliónov eur za porušenie súkromia detí. „Táto otázka sa zamerala na staré nastavenia, ktoré sme aktualizovali pred viac ako rokom, odvtedy sme vydali mnoho nových funkcií, ktoré pomáhajú zaistiť bezpečnosť tínedžerov a ich informácie v súkromí,“ povedal hovorca spoločnosti Meta.
- Dezinformačný tím Twitteru musel „prosiť“ o pomoc iné tímy pre nedostatok nástrojov a personálu. Zistenia vychádzajú z uniknutého auditu.
- Estónsko, Litva a Lotyšsko takmer úplne obmedzia hraničné prechody pre Rusov, ktorí majú schengenské víza. Opatrenia vstúpia do platnosti v priebehu nasledujúcich dní.
- Existujú obavy, o tom, kam putujú údaje vložené do aplikácií na sledovanie menštruácie. Obavy narastajú najmä v USA, kde by dáta mohli byť použité orgánmi činnými v trestnom konaní na vyšetrovanie a stíhanie porušení zákazu potratov.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!