DISINFO REPORT – 112. týždeň

Vitajte pri čítaní 112. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Rusko plánuje Mariupolský tribunál. Druhý Norimberg môže priniesť zinscenované súdne procesy

Putinova iniciatíva na vytvorenie „Norimbergu 2.0“ je súčasťou snahy o ospravedlnenie invázie. Rusko začalo súdne konania s ukrajinskými vojnovými zajatcami a pripravuje tzv. Mariupolský tribunál. Ide o snahu zopakovať sovietsky model zo štyridsiatych rokov minulého storočia. Sovietsky zväz totiž pred začatím oficiálneho medzinárodného trestného konania s vojnovými zločincami odsúdil na národnej úrovni viacerých predstaviteľov a kolaborantov nacistického Nemecka. Práve na základe tohto precedensu vznikol neskôr medzinárodný tribunál známy pod názvom Norimberský proces. Viac v článku.

Zem a Vek a Bádateľ šíria ruskú propagandu o údajnom obchode Červeného kríža s detskými orgánmi na Ukrajine

Neznámi autori oboch webov šíria informácie prezentované ruskou propagandou. Tvrdia, že ukrajinská pobočka Červeného kríža viedla pochybné záznamy o deťoch so zdravými orgánmi. Zároveň vraj produkovala príručky o tom, ako používať zbrane. Na tieto tvrdenia, ktoré boli šírené primárne ruskými propagandistickými kanálmi, neexistujú žiadne relevantné dôkazy. Ako dodáva Polygraph.info, myšlienka rozsiahleho sprisahania za účelom obchodovania s ľudskými orgánmi je extrémne nepraktická a z logického hľadiska nedáva zmysel. Viac v článku.

Mimovládne organizácie a vládne úrady na Západe sa stali obeťou ťaženia Moskvy v kyberpriestore

Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC) opisuje v novom reporte odhalené kybernetické útoky s pôvodom v Rusku od začiatku invázie vo februári 2022. MSTIC odsledoval ruské snahy o napadnutie 128 cieľov v 42 krajinách nepočítajúc Ukrajinu. Až 49 % z nich boli vládne agentúry, z ktorých sa väčšina priamo alebo nepriamo podieľa na podpore Ukrajiny. Ďalších 12 % cieľov boli mimovládne organizácie so zameraním na zahraničnopolitické témy a humanitárnu pomoc utečencom. Zvyšok útokov smeroval naprieč IT sektorom (20 %) či energetickým a obranným priemyslom štátov (19 %). Úspešnosť útokov bola podľa MSTIC na úrovni 29 %. Viac v článku.

Rusko poháňa dezinformačnú kampaň o vojne v Sýrii

Výskum organizácií Inštitút pre strategický dialóg (ISD) a The Syria Campaign identifikoval 28 jednotlivcov, médií a organizácií šíriacich dezinformácie o konflikte na sociálnych sieťach Facebook a Twitter. V období od januára 2015 do decembra 2021 tieto účty zverejnili viac ako 47-tisíc dezinformačných tweetov a 817 príspevkov na Facebooku. Najväčší nárast dezinformácií súvisiacich s konfliktom nastal po chemickom útoku v Dúme v apríli 2018. Najvýznamnejším cieľom dezinformácií sa však stala organizácia Biele helmy (White Helmets), ktorá sa venuje humanitárnej pomoci a dokumentuje udalosti konfliktu. Viac v článku.

Podľa Kremľa stratia Švédsko a Fínsko vstupom do NATO suverenitu

Švédsko aj Fínsko už od Studenej vojny zastávali politiku neutrality. V máji tohto roku však obe krajiny podali žiadosti o vstup do NATO. Podľa niektorých ruských dezinformačných webov nie je zmena zahraničnej politiky výsledkom rozhodnutia demokratických vlád, ktoré by sa riadili podľa vôle ich občanov, ale príkazom z USA. Dôkazom má byť aj parlamentné schválenie žiadosti namiesto referenda. Švédsko aj Fínsko vstupom do NATO podľa dezinformačných aktérov stratia aj svoju suverenitu. Všetky dôležité rozhodnutia krajín EÚ a NATO sú totiž údajne diktované vo Washingtone. Viac v článku.

Mýty o Ukrajine: 5. Fašistickí banderovci prišli na Slovensko vraždiť, znásilňovať a lúpiť

Putin tvrdí, že prišiel Ukrajinu „denacifikovať“, pretože v nej vládnu nacisti. Podporu tohto tvrdenia hľadá Putin aj v minulosti a obracia sa preto k ukrajinskému boju za nezávislosť z obdobia od 20. do 50. rokov 20. storočia. O kapitole československých povojnových dejín, do ktorých zasiahli aj členovia UPA, sme sa v Infosecurity.sk rozprávali s českým historikom Mgr. Bc. Tomášom Řepom, Ph.D. a slovenským historikom doc. PhDr. Michalom Šmigeľom, PhD. Tento rozhovor je pokračovaním rozhovoru o ukrajinskom nacionalizme. Viac v článku.

Prokremeľskí dezinformátori sa snažia pomocou západných sankcí vytvoriť obraz silného Ruska

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Sankcie proti Rusku sa stali hlavnou témou slovenských dezinformátorov. Šíria falošné naratívy, často v jednej línii so stanoviskami Kremľa.
     
  • Poukazovaním na silný rubeľ sa snažia vyvolať dojem silného Ruska, nedotknutého sankciami. Realita je však iná, nakoľko sankcie silne ohrozujú ruskú ekonomiku. Propagandisti zjednodušujú celú problematiku, a pritom sa snažia vyvolávať silné emócie.
     
  • Sankcie údajne ubližujú Európe viac než Rusku a Európa pácha “ekonomickú samovraždu”. V rámci tohto naratívu dochádza k zveličovaniu, ktoré podkopáva spoločné kroky Európskej únie.
     
  • Partneri a spojenci Slovenska taktiež čelia útoku. Dezinformačné naratívy tvrdia, že Spojené štáty americké a Spojené kráľovstvo nadiktovali sankcie Európe, pričom sami nie sú sankciami ovplyvnení. V skutočnosti obidve krajiny čelia rovnakým problémom ako zvyšok Západu, predovšetkým rekordne vysokej inflácii.
     
  • Pomocou analýzy príspevkov zverejnených na Facebooku sme sa pozreli na najpopulárnejšie príspevky zo Slovenska, ktoré sa týkajú sankcií. Všetci aktéri, ktorí sa v našej analýze objavili, zavádzajú a využívajú tému pre svoje vlastné záujmy. Viac v reporte.

Čína sa k Rusku snaží vystupovať neutrálne. Agresora však podporuje

Čína podporuje teritoriálnu integritu a suverenitu Ukrajiny a prezentuje postoj, že agresia Ruska nie je ospravedlniteľná, dodáva však, že niektoré z dôvodov Ruskej federácie na inváziu boli legitímne. Ázijský gigant tiež nahrádza Rusku európsky trh, keďže je sám závislý na importe energetických surovín, a vojnu využíva ako možnosť útočiť na súčasné medzinárodné usporiadanie.

Ako sa Čína stavia k téme ruskej agresie na Ukrajine? Akým spôsobom o vývoji udalostí na Ukrajine informuje domáce publikum? Je Rusko pre Čínu dôležitým partnerom? Na akých úrovniach sa ich spolupráca prejavuje? Ako vojna na Ukrajine ovplyvňuje zahraničnú politiku Číny a jej vzťahy s inými aktérmi?

Na otázky v novej epizóde odpovedá riaditeľ Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Matej Šimalčík.

Ďalší úspech kyberbezpečnostných zložiek na Ukrajine a krádež kryptomien

Kyberbezpečnostné zložky v Ukrajine zrealizovali ďalšie úspešné zatýkania kyberzločincov, singapurský kyberzločinec bol odsúdený po tom, ako sa priznal ku 11 zločinom a dvom krádežiam identity a neznámy útočník úspešne ukradol 100 miliónov dolárov v kryptomenách, ale ak povie ako to urobil a vráti ich, dostane za to od obete odmenu milión dolárov. Viac tu.

Krátko z domova a zo sveta

  • Google uviedol, že nebude zbierať dáta o histórii polohy svojich používateľov, keď navštívia potratovú kliniku. V prípade, že by sa rozhodol inak, by mohli byť dáta použité orgánmi činnými v trestnom konaní na vyšetrovanie a stíhanie porušení zákazu potratov.
     
  • Platformy sociálnych sietí by mohli čeliť novým obmedzeniam EÚ pre cielenie politických reklám. Cieľom je, aby sa pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2024 zaviedli prísnejšie pravidlá.
     
  • Nová štúdia ukázala, že ľudia, ktorí veria dezinformáciám o pandémii koronavírusu, častejšie trpia príznakmi úzkosti a depresie. Štúdia však neukazuje, že by symptómy depresie a úzkosti priamo viedli k viere v nepravdivé informácie.
     
  • Spojené štáty americké čelia stále narastajúcej vlne dezinformácií. Doteraz sa im však nepodarilo nájsť nástroj, ktorým by proti nim dokázali účinne bojovať.
     
  • Z Ruska odchádza mimoriadne veľký počet Židov. Mnohí sa obávajú nárastu diskriminácie a represií.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk