Nemecké ministerstvo vnútra žiada prístup do zašifrovaných četovacích služieb, ako WhatsApp, či Signal

82

Nemecký Spiegel, Frankfurter Allgemeine a portál T-Online včera uverejnili správu o úmysle nemeckého ministerstva vnútra prinútiť prevádzkovateľov četovacích aplikácií WhatsApp, Threema a Signal na požiadanie sprístupniť šifrované dáta svojich užívateľov.

Nemecké bezpečnostné agentúry by takto na základe individuálnych súdnych rozhodnutí mali získať prístup ku četom a hovorom, ktoré sú za normálnych okolností šifrované bez medzifáz (end-to-end encrypted).

V posledných rokoch sa šifrovanie bez medzifáz stalo užívateľským štandardom a výrazne zvýšilo úroveň súkromia širokej verejnosti. Používa ho väčšina četovacích aplikácií. Túto možnosť má aj Messenger od Facebooku, ktorý je notoricky známy zbieraním a predajom užívateľských dát.

Ide o efektívny (nie však univerzálny) spôsob ochrany proti plošnému sledovaniu s ktorým môže počítať každý užívateľ internetu. Keď však bezpečnostné zložky niekoho priamo zamerajú, šifrovanie je neúčinné, pretože je použité zdrojové odpočúvanie. U zdroja, teda priamo v cieľovom zariadení je nainštalovaný trójsky kôň, ktorý zachytí komunikáciu ešte pred jej zašifrovaním.

Zavedením štandardu šifrovania bez medzifáz prišli mnohí o ľahký prístup ku komunikácii tretích osôb. Platí to pre legitímne požiadavky bezpečnostných agentúr, rovnako ako pre hráčov, ktorých požiadavky a motivácie legitímne nie sú (spravodajské služby, organizovaný zločin, a iní).

Tému prístupu k zašifrovaným užívateľským dátam budú v júni rozoberať na konferencii spolkových ministrov vnútra (Innenministerkonferenz). Podľa navrhovaného rozhodnutia, sa ministri majú zaoberať spôsobmi akými sa právo verejnosti na šifrovanie zosúladí s „nespochybniteľnými potrebami bezpečnostných zložiek.

V prípade zanedbania povinnosti by sprostredkovateľom služieb na nariadenie Spolkovej agentúry pre siete (nemecký regulačný úrad pre telekomunikácie a poštu) hrozilo zablokovanie prevádzky v krajine.

Vo voľbách do Európskeho parlamentu zaznamenala Strana Zelených, ktorá sa tradične stavia aj za právo na súkromie, dvojnásobný nárast. Vypovedá to o jednoznačnej spoločenskej objednávke nielen v oblasti ochrany prírody.

Ak by malo naozaj dôjsť k radikálnemu obmedzeniu, či zablokovaniu služieb na národnej úrovni, bude minister vnútra Seehofer čeliť silnej kritike domácej politickej scény a svetovej verejnosti. Je otázne, či by takýto tlak dokázal ustáť bez toho, aby ponúkol ústupky, či od zámeru celkom upustil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here