Hlavný denník zverejnil 21. októbra 2022 zavádzajúci článok s názvom „Pfizer o vakcínach všetkých zámerne KLAMAL! EP firmu vyšetruje (VIDEO)“. Podobný článok s názvom „VIDEO EP vyšetruje Pfizer, Ich zástupkyňa priznala, že o vakcíne všetkým klamali!“ publikoval v ten istý deň aj portál eReport. Príspevky šíriace rovnakú zavádzajúcu správu sa taktiež objavili na viacerých slovenských a českých portáloch, ako napríklad Zem a Vek, Veci Verejné, Infovojna, Epoch Times či Znovu Spolu.
Články v týchto médiách priniesli údajne šokujúcu správu, že spoločnosť Pfizer sa priznala, že netestovala vplyv vakcín proti COVID-19 na prenos predtým, ako ich uviedla na trh.
Zavádzajúca správa sa začala šíriť na základe videa holandského europoslanca Roba Roosa, ktoré natočil po diskusii s Janine Smallovou, prezidentkou pre medzinárodné trhy spoločnosti Pfizer, s osobitným výborom Európskeho parlamentu (EP) pre pandémiu COVID-19. Debata sa zameriavala na výmenu názorov na minulú a súčasnú výrobu, distribúciu a spravodlivý prístup k vakcínam proti COVID-19.
Roos sa Smallovej opýtal: „Bola vakcína proti COVID-19 spoločnosti Pfizer testovaná na zastavenie prenosu vírusu pred jej uvedením na trh?“ Tá odpovedala: „Nie. Museli sme naozaj postupovať rýchlosťou vedy, aby sme pochopili, čo sa deje na trhu.“
Na základe tejto interakcie dospel Roos k záveru, že výzvy, aby sa dali ľudia zaočkovať aj kvôli ostatným vo svojom okolí, boli postavené na lži. Roos, ktorý sa už v minulosti zviditeľnil svojim odporom voči protipandemickým opatreniam, natočil video, v ktorom o Smallovej vyhlásení hovoril ako o niečom nečakanom a škandalóznom. Podľa neho musí byť táto pravda „odhalená“. Rovnakým spôsobom o tom informovali aj slovenské a české weby s problematickým obsahom.
Slová zástupkyne Pfizeru sú šírené bez potrebného kontextu
Smallová pred špeciálnym výborom EP skutočne povedala, že Pfizer netestoval vakcíny proti COVID-19 na prenos predtým, ako ich uviedol na trh. Tomuto vyjadreniu však chýba dôležitý kontext. Pre Pfizer ani žiadnu inú farmaceutickú spoločnosť to totiž nebola povinnosť. Samotný Pfizer ani nikdy netvrdil, že vakcíny v tejto oblasti prvotne skúmal.
V roku 2020 stanovila Európska lieková agentúra (EMA) požiadavky, ktoré musia vakcíny proti COVID-19 spĺňať na ich podmienečné uvedenie na trh. Medzi nimi sa nenachádzala povinnosť vakcíny na prenos. Klinické testy mali za úlohu priniesť dôkazy, že vakcíny sú bezpečné a že majú aspoň 50 % účinnosť proti symptomatickému priebehu ochorenia.
EMA zároveň verejne deklarovala, že ďalšie prínosy vakcín, ako napríklad dlhodobá ochrana či prevencia prenosu vírusu, budú jasnejšie až po použití vakcín a na ich preukázanie bude potrebné vykonať špecifické štúdie až po schválení.
Podobné očakávania od vakcín proti COVID-19 mal aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Hovorca spoločnosti Pfizer uviedol: „Primárnym koncovým bodom našej štúdie vakcíny Covid-19 bolo zhodnotiť účinnosť kandidátskej vakcíny pri prevencii ochorenia Covid-19 u účastníkov, ktorí neboli infikovaní vírusom SARS-CoV-2 pred podaním vakcíny (…) Cieľom skúšok nebolo zhodnotiť účinnosť vakcíny proti prenosu SARS-CoV-2.“
Na základe verejne dostupných dát je možné konštatovať, že tento cieľ spoločnosť dosiahla. Prvé výsledky z tretieho štádia klinických skúšok, ktoré Pfizer zverejnil, ukázali, že vakcína bola na 95 % účinná. Meradlom toho, či vakcína funguje, boli symptomatické prípady ochorenia COVID-19. Zo zaočkovaných ľudí sa počas skúmaného obdobia nakazilo osem z nich a z tých, ktorým bolo podané placebo, 162.
Skutočnosť, že vakcíny proti COVID-19 neboli testované na prenos, povedala spoločnosť širokej verejnosti už 3. decembra 2020, deň po tom, ako Veľká Británia ako prvá krajina na svete schválila vakcíny Pfizer. Generálny riaditeľ Pfizeru Albert Bourla vtedy pre NBC News uviedol, že spoločnosť neskúmala, či vakcíny zabraňujú prenosu vírusu na iných. Uviedol: „Myslím si, že je to niečo, čo treba preskúmať. Momentálne si tým nie sme istí.“
V januári 2021 Bourla povedal, že priebežné dáta naznačujú, že vakcíny proti COVID-19 zastavujú prenos vírusu, avšak zatiaľ sa to nedá s určitosťou tvrdiť. „Zatiaľ to nie je jednoznačné. Vieme, že u zvierat existuje významná ochrana pred prenosom vírusu. U ľudí sme to zatiaľ nedokázali,“ dodal Bourla.
V decembri 2020 to isté potvrdila aj americká FDA či európska EMA. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) preto odporučila vládam aj občanom, aby pokračovali v rešpektovaní zabehnutých protipandemických opatrení s cieľom spomaliť šírenie vírusu.
Vakcíny proti COVID-19 do istej miery znižujú prenos ochorenia
To, že spoločnosť Pfizer netestovala vakcíny na prenos ochorenia, neznamená, že pozitívny vplyv vo forme znižovania rizika, že sa vírus prenesie na inú osobu, nemajú. Práve naopak. Po tom, čo boli vakcíny zavedené, sa ukázalo, že najmä proti prvým variantom boli účinné aj čo sa týka prenosu.
Už prvé britské a izraelské štúdie z februára 2021 totiž ukázali, že vakcíny proti COVID-19 znižujú riziko prenosu ochorenia.
Izraelské údaje naznačovali prudký pokles infekcií medzi zdravotníckymi pracovníkmi v priebehu 15 až 28 dní po podaní dvoch dávok vakcíny Pfizer. Michal Linial, profesor molekulárnej biológie a bioinformatiky na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, vtedy povedal: „Nezáleží na tom, či ide o 75 % alebo 90 % zníženie – je to veľký pokles prenosu. Znamená to, že chránený je nielen očkovaný jedinec, ale očkovanie poskytuje ochranu aj jeho okoliu.“
Podľa výsledkov z Veľkej Británie mohla už prvá dávka výrazne znížiť riziko prenosu vírusu. Mike Weekes, odborník na infekčné choroby z katedry medicíny Cambridgeskej univerzity, povedal: „Je to skvelá správa – vakcína od spoločnosti Pfizer poskytuje nielen ochranu pred ochorením na SARS-CoV-2, ale pomáha aj predchádzať infekcii, čím znižuje možnosť prenosu vírusu na iné osoby.“
Vplyv vakcín na ochranu pred infekciou a prenosom sa síce čeliac variantu Delta a Omicron znížil, avšak pozitívne účinky stále prevažujú. Štúdia v amerických väzniciach napríklad ukázala, že zaočkované osoby, ktoré sa nakazili vírusom typu Omicrom, predstavujú menšie riziko pre svoje okolie ako jedinci, ktorí zaočkovaní neboli.
Aj napriek tomu, že schopnosť vakcín proti COVID-19 znížiť prenos ochorenia sa zmenšila, vakcíny naďalej zostávajú vysoko účinné pri eliminácii rizika závažného priebehu ochorenia alebo úmrtia.
V neposlednom rade Health Feedback pripomína, že tvrdenie, že vakcíny, ktoré nezabraňujú prenosu, nie sú účinné, je nepravdivé. Mnoho vakcín nezabraňuje prenosu, ale aj napriek tomu mali významný prínos pre verejné zdravie. Ako príklady je možné uviesť vakcíny proti čiernemu kašľu alebo rotavírusom.
Sarah Caddyová, klinická výskumná pracovníčka na Cambridgeskej univerzite, vysvetlila, že „v skutočnosti je mimoriadne ťažké vyrobiť vakcíny, ktoré úplne zastavia infekciu vírusom; väčšina vakcín, ktoré sa dnes bežne používajú, to nedokáže“.
Vakcíny však majú proti COVID-19 pozitívny efekt na zníženie prenosu ochorenia nepriamym spôsobom. Britská Agentúra pre zdravotnú bezpečnosť uviedla: „Nenakazení jedinci nemôžu prenášať ochorenie, preto sú vakcíny účinné aj pri prevencii prenosu.“
Zavádzajúcu informáciu šírili stránky známe svojím dezinformačných obsahom
Stránky, ktoré šírili zavádzajúcu správu o Pfizeri a vakcínach proti COVID-19 dlhodobo šíria v slovenskom informačnom prostredí toxický dezinformačný obsah. Portály Zem a Vek, Veci verejné, Infovojna a Epoch Times figurujú na zozname stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk. Tieto stránky šíria klamlivé a dezinformačné správy, ako aj lživú propagandu.
Portál Hlavný denník sa dostal aj na zoznam zdrojov, ktoré na Slovensku šíria kremeľskú propagandu a predstavujú veľkú hrozbu pre spoločnosť v informačnom priestore. Zoznam zostrojila analytická spoločnosť Gerulata Technologies. Na zozname sa nachádzajú napríklad aj stránky Zem a Vek či Infovojna.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/