Bádateľ šíri konšpiračné teórie o „pestovaní“ detí v laboratóriu

Bádateľ zverejnil konšpiračný článok tvrdiaci, že Svetové ekonomické fórum (WEF) plánuje zakázať prirodzené tehotenstvá a do roku 2030 ich nahradiť „pestovaním“ detí v laboratóriu. Ide však o falošnú správu, ktorá nie je ničím podložená a obsahuje vymyslené alebo prekrútené tvrdenia.

Bádateľ dňa 9. júna 2023 zverejnil článok s názvom: „WEF chce zakázať prirodzené tehotenstvo: „Všetky bábätká musia byť do roku 2030 vypestované v laboratóriu“.“ Článok však obsahuje znaky konšpiračnej teórie, rovnako ako aj nepravdivé tvrdenia, zavádzanie či manipuláciu s grafikou.

Falošné tvrdenia o „pestovaní detí v laboratóriu“

Nepravdivé tvrdenie sa nachádza už v názve článku. WEF ako mimovládna organizácia nemá žiadne právomoci zakazovať prirodzené tehotenstvo“. Zároveň nemožno nikde nájsť žiadny dôkaz o tom, že by to skutočne navrhovalo. 

Bádateľ sa odkazuje na článok, ktorý WEF zverejnilo 3. mája 2017. Ten informuje o vedeckom prelome doktorov z Philadelphie, ktorí vytvorili umelú maternicu a úspešne v nej dochovali jahňa. Tento objav by podľa vedcov mohol vyriešiť problém vysokej úmrtnosti predčasne narodených detí. Vedci upozorňujú, že umelá maternica nikdy nenahradí matku v počiatočných fázach vývoja plodu. Poskytuje ale podmienky takmer totožné s maternicou, čím má značnú výhodu pred inkubátormi. Umelé maternice sú stále vo fáze vývoja a ich potenciálne používanie by mohlo prísť až v nasledujúcich dekádach.

Konšpirátori tvrdia, že WEF pácha zločin proti ľudskosti tým, že vyvíja umelé maternice. Údajne tak robí, aby mohlo kontrolovať genetický materiál každého dieťaťa: „Globálna elita nie je celkom spokojná s úpravou génov ľudí, ktorí podstúpili experiment s mRNA vakcínami. Preto sa teraz vyhráža, že upraví gény priamo našich detí – ešte predtým, než sa narodia.“ Bádateľ s preklepmi a gramatickými chybami v texte dodáva: „Agenda WEG je priamo satanská. Kompletné vypestovanie ľudských detí v laboratóriu by mohlo byť možné vďaka novému technologickému prelomu už za päť rokov.“

Článok označuje vývoj umelej maternice ako aktivitu WEF, v skutočnosti však ide o výskum vedcov z Children’s Hospital of Philadelphia. Tento výskum navyše nijako nesúvisí s úpravou ľudského genómu. Tvrdenie, že ide o „kompletné vypestovanie ľudských detí v laboratóriu“, je zavádzajúce, rovnako ako informácia o časovom horizonte piatich rokov.

Bádateľ opakovane konšpiruje o Svetovom ekonomickom fóre

Bádateľ dlhodobo publikuje obsah konšpiračného charakteru. Tak ako aj v iných článkoch, aj v tomto hovorí o údajnom sprisahaní „globálnej elity“, ktorá sa usiluje o získanie kontroly nad každým aspektom ľudského života. Ide teda o typickú schému konšpiračnej teórie, podľa ktorej úzka skupina ľudí tajne riadi svetové dianie. 

Častým terčom konšpiračných teórií je práve Svetové ekonomické fórum a jeho zakladateľ Klaus Schwab. WEF v čase pandémie koronavírusu spustilo inciatívu Veľký reset, cez ktorú vyzýva na postpandemický „reset“ kapitalizmu s dôrazom na environmentálne politiky a udržateľný rozvoj. Túto iniciatívu však začali rýchlo zneužívať konšpirátori. Dnes konšpiračné weby neváhajú označiť pandémiu Covid-19 či vojnu na Ukrajine za súčasť Veľkého resetu, prostredníctvom ktorého majú „globalisti“ za cieľ „zotročenie ľudstva“.

Schwab bol terčom útoku aj v tomto článku Bádateľa. Už na titulnom obrázku sa nachádza jeho výrazne upravená fotografia s úmyslom vytvoriť u čitateľa negatívne konotácie. Na fotografii sú upravené farby, kontrast, ale aj črty jeho tváre. Zároveň článok uvádza: „Klaus Schwab nám otvorene hovorí, že Čína a Čínska komunistická strana sú modelom pre budúcnosť sveta.“ Slová šéfa WEF sú však prekrútené a chýba im kontext. Schwab počas rozhovoru z minulého roka vyzdvihol modernizáciu čínskej ekonomiky za posledných 40 rokov a povedal, že je atraktívnym modelom pre mnohé krajiny. Zároveň však dodal, že každá krajina by mala robiť vlastné rozhodnutia a pri zavádzaní cudzích systémov by mali byť opatrné. Nikdy teda netvrdil, že čínsky komunizmus je modelom pre budúcnosť sveta.

Dezinformáciám čelí aj profesor Yuval Noah Harari, autor populárnych kníh Sapiens alebo Homo Deus. Podľa článku je pravou rukou Klausa Schwaba, v skutočnosti však nikdy nepracoval ani pre Schwaba, ani pre WEF. Izraelský profesor sa zúčastnil jednej udalosti pod taktovkou WEF, na organizáciu však nemá žiadne iné prepojenie. Bádateľ v článku uvádza: „Harari vzrušene vyhlasuje, že „Boh je mŕtvy a WEF preberá božské sily stvorenia a ničenia“. Toto tvrdenie už, okrem iných, vyvrátila agentúra Reuters. Hoci je uvedená ako citácia, Harari takúto vetu nepovedal. Jej prvá časť je vytrhnutá z knihy Homo Deus, kde sa odvoláva na filozofiu Friedricha Nietzscheho, ktorý ešte v 19. storočí preslávil vetu „Boh je mŕtvy“ v knihe Tak vravel Zarathustra. Druhá časť vety je prekrútená – Harari prirovnal rýchly technologický vývoj k ľudstvu získavajúcemu božské moci – v tejto súvislosti však WEF nespomínal.

V článku je taktiež priložené video obsahujúce screenshot príspevku, ktorý malo zverejniť WEF na Twitteri. V príspevku sa píše: „Prirodzené pôrody sú zastaraným diskriminačným prejavom násilia.“ Zdá sa však, že ide o falošný a neexistujúci príspevok, ktorý sa v skutočnosti na twitterovom účte WEF nenachádza. Autor videa, The People’s Voice, opakovane fabrikuje falošné príspevky.

Pochybné zdroje

Článok, ktorý publikoval Bádateľ, pôvodne vyšiel na spomenutej stránke The People’s Voice. Ide o novú verziu známeho webu Newspunch, ktorý dlhodobo šíri propagandu, konšpiračné teórie, falošné správy a obsah šarlatánskeho charakteru. Podľa projektu Media Bias/Fact Check ide o pochybný zdroj, ktorý je založený na extrémnej krajne pravicovej zaujatosti a má nulovú dôveryhodnosť.

The People’s Voice je jeden z najúspešnejších amerických dezinformačných webov. Spoločnosť, ktorá sídli v Los Angeles, už v minulosti prešla zmenou názvu z YourNewsWire na Newspunch práve kvôli klesajúcim príjmom. Tie prišli po tom, čo začal Facebook bojovať proti dezinformáciám.

Bádateľ podobne publikuje obsah podvodného a šarlatánskeho charakteru, dezinformácie, lživú propagandu a konšpiračné teórie. Rovnako pravidelne zverejňuje konšpiračné články, ktorých terčom je často práve WEF, Veľký reset či Klaus Schwab.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/