Facebook od WhatsAppu zbiera Vaše dáta. Existuje alternatíva.

Elon Musk. Zdroj: Flickr.

Elon Musk vyjadril minulý týždeň vo svojom tweete to, na čo mnohí analytici upozorňovali už roky – silu Facebooku netreba podceňovať.

Musk sa v tweete snažil poukázať na to, ako sa Facebook postupne stal platformou, na ktorej sa dennodenne šíri nenávisť a ktorá je až príliš často využívaná na mobilizáciu účastníkov násilných akcií. Práve na tejto sociálnej sieti sa totiž organizovali nielen protesty v meste Kenosha, ktoré na konci leta vyústili v smrť niekoľkých účastníkov, ale aj terajšie útoky na Kapitol, ktoré si tiež vyžiadali obete na životoch.

Musk v tweete prirovnal útok na Kapitol k dominovému efektu. K tweetu pridal aj meme, ktoré jeho prirovnanie k dominu vysvetľuje. Na jednej strane je ten najmenší kúsok, s nápisom „stránka, kde sa hodnotí, ktoré študentky sú sexy, a ktoré nie,“ a na opačnej strane zase ten najväčší, pomenovaný „Kapitol ovládol muž v kostýme Vikinga“. To, čo je medzi nimi, predstavuje postupný vývoj Facebooku v stránku, ktorá či už úmyselne alebo neúmyselne, podporuje nenávisť a násilie.   

Mark Zuckerberg síce po udalostiach v Kapitole oznámil zablokovanie a zrušenie účtu prezidenta Trumpa, vynára sa však otázka, či s takýmto opatrením neprišiel neskoro a či sa nejedná iba o ďalší pokus ako zachrániť reputáciu Facebooku. Toto opatrenie tiež prichádza až po Trumpovom odchode z úradu, kedy mnohí jeho bývalí spojenci opúšťajú potápajúcu sa loď.

V ďalšom tweete zase Musk reagoval na to, ako Facebook od svojich užívateľov vyžaduje čoraz viac osobných údajov, a to po novom aj na WhatsAppe, ktorý vlastní. Ten nedávno oznámil zmenu vo svojich podmienkach používania. Od februára bude zdieľať informácie o všetkých svojich užívateľoch s Facebookom.

V praxi to znamená, že aj bez toho, aby ste mali založený účet na Facebooku, bude vďaka WhatsAppu poznať vaše telefónne číslo, IP adresu, emailovú adresu, kontakty, transakcie, a ďalšie. Na čo to Facebooku bude? Na lepšie cielenie reklám.

Pre tých, ktorým sa zdá, že Facebook už zachádza priďaleko, prišiel Musk s jednoduchým riešením  – „Používajte Signal“. Táto aplikácia ponúka to isté, čo WhatsApp. Jedinou výnimkou je, že Vaše údaje nezdieľa s Facebookom. 

Týmito dvomi slovami dokázal Musk rozpútať tak masovú vlnu registrácií, že Signal nestíhal rozosielať verifikačné správy, aby si užívatelia mohli vytvoriť účet. To dokazuje, že prechod z Facebooku inam nebude predsa len tak náročný, ako sa mnohí z nás obávajú. Stačí len správny podnet.

Iba tento rok čelil Facebook hneď niekoľkým obvineniam z podpory šírenia nenávistných prejavov, prehliadania skupín propagujúcich násilie, ignorovania pokusov o zásahy do politických procesov v rôznych štátoch, a z mnohých iných prešľapov. Potrebná regulácia a účinný dozor ale aj tak stále chýbajú.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk