Minulý týždeň sa na webe objavilo video Nancy Pelosi, predsedníčky Snemovne reprezentantov Kongresu USA. Prominentná politička na zázname, zdá sa, javí známky opitosti. Jedná sa však o podvrh. Hlas Pelosi bol spomalený a jeho výška následne upravená (pitch-corrected), aby pôsobil prirodzene.
Zostrihanú verziu zverejnil aj Donald Trump, čo následne medzi oboma politikmi viedlo k verejnej výmene vzájomných urážok.
YouTube zmanipulované video odstránil, pretože bolo v rozpore s jeho pravidlami. Facebook však k rovnakému kroku nepristúpili. Oznámil, že video síce bolo vyhodnotené ako falošné, no odstránené nebude a firma sa len pokúsi zabrániť jeho šíreniu. V čase písania má 48.460 zdieľaní.
Sociálna sieť dlhodobo čelí kritike kvôli neochote efektívne riešiť dezinformácie a iný kontroverzný obsah. Zoznam je dlhý a oplatí sa naň pozrieť. Je to však téma sama o sebe, ktorej sa ešte budeme venovať.
Twitter, ktorý je na tom veľmi podobne, video tiež neodstránil a prípad odmietol komentovať úplne.
Názory odborníkov ako nastaviť pravidlá, aby nedochádzalo k rozširovaniu škodlivého obsahu a zároveň k porušovaniu slobody slova sa rozchádzajú. V prípade videa Nancy Pelosi by sa ich najväčší prienik dal opísať takto: Sociálne siete a iné publikačné platformy by mali regulovať ten obsah, ktorý nie je autentickým vyobrazením skutočnosti, hoci sa zaň vydáva.
Facebook nie je len sociálna sieť. Je už aj publikačnou platformou. Hlavná stránka „Novinky“ sa v anglickom originále volá „news feed“, teda spravodajstvo. Výskumy ukazujú, že takmer polovica Američanov konzumuje spravodajstvo práve cez Facebook.
Každý seriózny producent spravodajského obsahu prijíma denne desiatky redakčných rozhodnutí v súlade s prísnymi pravidlami novinárskeho remesla. Facebook sa dnes týmito pravidlami neriadi, hoci odstránenie, či ponechanie falošného videa Nancy Pelosi takýmto redakčným rozhodnutím určite je.