Sputnik ČR dezinformuje o amerických základniach. Zdrojom je 5 rokov starý článok

Sputnik ČR píše o „odhalení“ plánu vybudovať na Slovensku americké základne. Ako zdroj uvádza starý článok a vyjadrenie hovorkyne MO SR, ktorá už na tejto pozícii nepracuje. Svoje odhalenie napokon spája s obrannou dohodou SR s USA.

Ruskom kontrolované médium Sputnik ČR na svojej internetovej stránke publikovalo článok, v ktorom píše o údajných plánoch Spojených štátov amerických vybudovať na území Slovenska vojenskú základňu. Názov článku začína slovami „Tak toto je bomba!“, je nabitý emóciami, čím čitateľov láka, aby si článok otvorili a prečítali. 

5 rokov starý článok ako dôkaz

Zdroj, na ktorý sa Sputnik ČR vo svojom texte odvoláva, je niekoľko rokov starý článok z portálu Topky.sk. Ten v roku 2017 informoval o tendri pod záštitou armády USA. Prostredníctvom neho prijímala ponuky na „architektonické inžinierske služby“. Ako miesto realizácie bola uvedená Slovenská republika.

O starom tendri Sputnik ČR píše, že záujemcovia sa môžu prihlásiť do „zajtra“, čím mylne vytvára dojem, že tender je aktuálny. Článok následne cituje aj vtedajšie vyjadrenie ministerstva obrany SR, ktoré informovalo, že „Slovenská republika má príležitosť modernizovať svoju vojenskú infraštruktúru, v tomto prípade určenú pre Vzdušné sily OS SR. V rámci toho by mohli byť zmodernizované letiská na Sliači a v Kuchyni.“

Článok následne cituje vyjadrenie hovorkyne ministerstva obrany SR Danky Capákovej, ktorá však v súčasnosti na tejto pozícii nepracuje. V roku 2017 pre Topky.sk povedala: „Rezort obrany víta každú investíciu do modernizácie, ktorú sa nám podarí získať aj v rámci medzivládnych projektov.“ Touto dnes už irelevantnou citáciou článok opäť zavádzajúco vytvára dojem, že informácie sú aktuálne.

Staré informácie spája s novou obrannou dohodou

V závere článku sa spomína obranná dohoda s USA (Defense Cooperation Agreement, známa aj ako DCA). Neznámy autor však neinformuje o tom, že cieľom dohody je posilnenie obrany SR užšou spoluprácou s jedným z najväčších spojencov Slovenska v rámci NATO. 

Neinformuje ani o tom, že dohoda nášmu štátu umožní získať financie vo výške približne 100 miliónov dolárov. Tá je určená na modernizáciu obrannej infraštruktúry, a že akákoľvek infraštruktúra, ktorá bude postavená, bude výhradne majetkom Slovenskej republiky. 

Jediné informácie o obrannej dohode, ktoré sa autor článku rozhodol použiť, sa týkajú petície a protestu proti dohode pred americkou ambasádou, ako aj výhrad generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku.

Ako zdroje autor priložil starší článok Sputnika ČR, v ktorom je Maroš Žilinka prezentovaný ako obeť nespravodlivej kritiky za cestu do Ruska. V zdroji, ktorý by mal informovať o obrannej dohode s USA, sa zase píše o vlastizrade a vojne s Ruskom. 

Prezidentka Zuzana Čaputová podľa článku ignorovala nespokojnosť a obavy verejnosti. Tieto obavy článok dokladoval napríklad vyjadreniami Ľuboša Blahu a Petra Pellegriniho.

Sputnik ČR tak o obrannej dohode aj o slovenskej politike informuje neobjektívne. Vytvára dojem, že prezidentka SR svojou podporou dohody koná proti vôli slovenskej verejnosti. Autor článku o DCA dodal, že ľudia protestovali proti americkým základniam na Slovensku Neuviedol však, že z obrannej dohody žiadne stavanie vojenských základní na území SR nevyplýva.

Cieľom publikovaného článku je zrejme znížiť podporu verejnosti pre obrannú dohodu medzi SR a USA. Na dosiahnutie tohto cieľa si ruské médium opäť zvolilo manipuláciou faktov. Autor článku spojil informácie, ktoré spolu nesúvisia a informácie v texte cielene selektoval tak, aby boli v súlade s jeho osobným názorom. Cieľom článku prostredníctvom tejto taktiky bolo v čitateľoch vyvolať hromadný hnev a nesúhlas.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny.