Matici Slovenskej sa nepáči akademická štúdia, ktorá ju spája s kremeľským vplyvom

"Na niektorých slovenských kultúrnych inštitúciach je cítiť výrazný vplyv Kremľa, čo je dokázateľné aj na príspevkoch ktoré publikovali na svojej oficiálnej webovej stránke" A. Kazharski.

Akademici Aliaksei Kazharski a Veronika Golianová napísali odborný článok o ruskom vplyve v Slovenských kultúrnych inštitúciách. Nič podobné dovtedy Slovenská akadémia nevyprodukovala.

V nej autori uvádzajú, že Matica Slovenská, jedna z najstarších Slovenských kultúrnych inštitúcií, so silným historickým odkazom a 1,5 miliónmi eur zo štátneho rozpočtu, podľahla Kremeľskému vplyvu. Matica Dr. Kazharskému poslala list v ktorom ho žiada, aby svoje tvrdenia doložil.

Povedz mi s kým sa priatelíš a ja ti poviem, kto si.

Môžeme sa nazdávať, či by Johan Wolfgang von Goethe by s parafrázou svojho výroku súhlasil. V prípade Matice Slovenskej by urobil výnimku.

Slovenskí výskumníci konštatujú, že Matica nadviazala za posledných desať rokov nadštandardné priateľské vzťahy s extrémistami, konšpirátormi a pro-kremeľskými skupinami.

Portál O Médiách ešte v roku 2018 napísal:

„Matici slovenskej tečie do topánok. Jej predstavitelia by sa radi ukazovali po boku kadejakých proruských spolkov, strašili islamizáciou a bratríčkovali sa s extrémistami, no zároveň by chceli, aby im tiekli peniaze zo štátneho rozpočtu…“

Na Devín, branci a neonacisti

Matica pozvala na Národnú Slávnosť na Devíne Slovenských Brancov, ktorí si na nej rovno otvorili regrutačný stánok. Branci, ktorí sú pod drobnohľadom slovenských spravodajských služieb napr. cvičili na „základni“ šéfa slovenských Nočných vlkov Jozefa Hambálka“. Noční vlci sú ruský motorkársky gang, ktorý sa spolupodieľal na vojenskom obsadení Krymu. Čo by o takom priateľstve povedal Goethe ?

Jozef Hambálek, vpravo. Zdroj: Denník N.

Akcia Matice bola financovaná z dotácie z rezervy premiéra Fica, od predsedu parlamentu Danka a od samosprávnych krajov.

Potom, ako o spojení s brancami napísali médiá a na Maticu sa zniesla vlna kritiky, minister kultúry Maďarič pohrozil zastavením financovania zo štátneho rozpočtu. Matica sa pokúsila škandál zamiesť pod koberec tým, že informácie o akcii na Devíne vymazala zo svojho oficiálneho webu.

Na odhaľovaní tabule Jozefovi Tisovi, ktorú organizovala v roku 2017 Matica sa zúčastnili priamo Milan Mazurek a dnes podpredseda ĽSNS Andrej Medvecký.

Strana otvorene zastáva a propaguje pro-kremeľské postoje a aktívne šíri dezinformácie z jeho dielne. Jej členovia velebia Putinov režim, no aj klérofašistický prvý Slovenský štát, ktorý bol priamo zodpovedný za deportácie slovenských Židov do nacistických koncentračných táborov. Tkáč napokon kandidoval vo voľbách do NRSR práve za ĽSNS.

Slovenskje Národňje Novini a George Soroš

Slovenské Národné Noviny, ktoré Matica vydáva, samé seba považujú za priameho nasledovníka a ideového dediča Slovenskje Národňje Novini z 19. storočia.

Online verzia novín v posledných rokoch publikovala komentáre v ktorých opakovane tvrdila, že slovenská občianska spoločnosť je financovaná Georgom Sorošom, propagovala konšpirácie o farebných revolúciách organizovaných Západom – známe naratívy Kremeľskej propagandy a explicitne obhajovala Putinovu zahraničnú politiku. Aj to sú doložené zistenia článku dvoch slovenských akademikov.

Čo Matica žiada, mala by dostať

Svojim ideologickým vybavením Matica Slovenská dnes skutočne pripomína inštitúciu 19. storočia, ku ktorej odkazu sa napokon hrdo hlási. Tak ako sama pomýlená Štúrova láska k Rusku v ktorom slovenský buditeľ vlastne nikdy nebol, ani tvrdý nacionalizmus nemá miesto v krajine, ktorá má ambíciu stať sa dobrým a spravodlivým miestom pre život všetkých jej občanov. Nie v 21. storočí.

Matica je dnes inštitúciou, ktorá pravidelne spochybňuje moderné geopolitické ukotvenie Slovenska a propaguje politiky zločineckého, autoritárskeho režimu a konšpirácie o financovaní Sorošom. Zaslúžila by si trochu vlastnej medicíny – finančnú nezávislosť od peňazí daňových poplatníkov.

Disinfo Report: Vypočujte si podcast s autormi štúdie

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk