Kotleba spravil z marketingovej akcie poisťovne hoax o zbere DNA

Obrázok: https://komentare.sme.sk/c/22506014/o-nahodnom-cisle-1488-spoza-ruska-1984.html

Pred pár dňami si množstvo Slovákov našlo vo svojich e-mailových schránkach ponuku od súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá svojim klientom rozoslala kupóny na 150€ zľavu z DNA testov. Predseda ĽSNS Marian Kotleba za tým vidí nekalé úmysly a šíri paniku.

Tajomný zber DNA

Spomínané DNA testy slúžia najmä na prevenciu a získanie informácií o potenciálnych zdravotných rizikách, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Firma, ktorá toto testovanie prevádzkuje, ponúka taktiež informácie k športovým predispozíciám a lepšej životospráve.

Kotleba uverejnil 18. marca na svojom facebookovom profile status, v ktorom reaguje na ponuku Dôvery. Nepravdivé informácie nájdeme hneď v úvode, kde poslanec hovorí o „odbere vašej DNA a to úplne zadarmo.“ V skutočnosti nejde o odber zdarma, ale o zľavu 150€ na test v hodnote 299€.

Predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko za tým vidí snahu o zbierku vzoriek ľudskej DNA. V ďalšom odseku si kladie rečnícku otázku: „Načo vaše DNA potrebujú? Aby presne vedeli o každom jednom z vás úplné zdravotné detaily. A podľa toho mohli vyberať a nastavovať. Čo? Rozmýšľajte.“ Tu už Kotleba jasne konšpiruje a záver necháva na fantázii svojich priaznivcov.

Samozrejme, ide o veľmi citlivé údaje, pri ktorých sa vynára aj legitímna otázka týkajúca sa ich bezpečnosti. Portál živé.aktuality.sk preto v tejto veci oslovil priamo firmu DNA Era, ktorej testy boli Dôverou propagované. „Najneskôr do mesiaca je po analýze vzorky táto vzorka zlikvidovaná a taktiež sú vymazané aj dáta,“ uviedol pre portál pracovník firmy.

Na stanovisko sme sa opýtali aj v samotnej poisťovni Dôvera, ktorá Kotlebove špekulácie taktiež dementovala. „Evidujeme tento politický, ničím nepodložený postoj. Obrátili sme sa na spoločnosť DNA ERA, ktorá poskytuje DNA testy. Podľa ich vyjadrenia pracujú výhradne s dátami a vedeckými štúdiami. 

Podľa vyjadrenia poisťovne dôvera sa o svoje citlivé údaje nemusíte báť: “K zdieľaniu osobných údajov a údajov spojených s DNA analýzou medzi spoločnosťou DNA ERA, zdravotnou poisťovňou Dôvera a ani ďalšími stranami v žiadnom prípade nedochádza. Týmto považuje zdravotná poisťovňa Dôvera pochybnosti a špekulácie, prezentované politikom M. Kotlebom, za vysvetlené. Dištancujeme sa od jeho politického marketingu,“ uviedol PR manažér Dôvery, Branislav Cehlárik.

Kotleba presedlal na medicínske dezinformácie

Poslanec NR SR je známy tým, že na sociálnych sieťach často šíri problémový obsah. Pandémia nového koronavírusu sa tak stala pre Kotlebu témou, ktorá nateraz vystriedala osvedčených Rómov či migrantov. Na začiatku vírus popieral a videl za ním snahu o nastolenie nového svetového poriadku. Neskôr strašil teóriou o znaku šelmy a vakcínach, ktoré budú obsahovať mikročip. Kotleba je taktiež známy ako dlhodobý bojovník proti rúškam.

Napokon sa vírusu, ktorého existenciu popieral, nevyhol ani on sám. Na svojom facebookovom profile zdieľal video, v ktorom popisoval svoju liečebnú metódu a kombinoval liek Bromhexin s vodkou. Video malo tisíce zdieľaní a reagovalo naň Ministerstvo zdravotníctva, rovnako ako aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý pred kombináciou alkoholu s liekmi občanov varoval.

Do tejto kategórie dezinformácií spadá aj spomínaný Kotlebov status o zbere DNA na účely tajomného „výberu a nastavovania“, ktorý len dopĺňa mozaiku ním šírených medicínskych bludov za posledný rok.

Téma DNA sa momentálne teší veľkej popularite v komunitách ľudí, ktorí inklinujú k dezinformáciám. Minulý mesiac sa slovenským facebookom šírili nepravdivé správy o tom, že vakcíny zasahujú do ľudskej DNA. Príčinou bolo nepravdivé vyjadrenie Richarda Sulíka o mRNA vakcínach v relácii O 5 minút 12. Sulík svoj výrok neskôr opravil a podľa strany SaS ho tento omyl mrzí.