Denník Štandard chce byť stredoeurópskou obdobou Fox News. Americkému kanálu sa približuje nízkou faktickosťou

Denník Štandard sa snaží vzbudzovať dojem dôveryhodného média. Pochybnosti však vzbudzujú vysoké investície od zahraničnej firmy, ako aj poskytovanie priestoru ultrakonzervatívnym politikom. Portál založil viacero regionálnych odnoží a najnovšie má ambíciu expandovať do zahraničia.

Na slovenskej dezinformačnej scéne rastie nový aktér. Konzervatívny web Štandard nebol doposiaľ verejnosti veľmi známy. Dnes si jeho redakcia trúfa naplniť ambiciózny cieľ: vybudovať stredoeurópsku obdobu konzervatívnej televízie Fox News.

Denník mal vyvažovať „príliš liberálne“ spravodajstvo

Online denník Štandard vznikol koncom roku 2020, pričom za webom stáli bývalý redaktor .týždňa a konzervatívneho Postoja Jaroslav Daniška a známy slovenský producent Peter Núñez.

Motivácia, s ktorou zakladatelia webu oboznámili verejnosť, stála na presvedčení o potrebe vytvárania rovnováhy pri pôsobení v mediálnom priestore. Podľa Danišku a Núñeza totiž mediálny priestor na Slovensku dlhodobo neodzrkadľuje politickú a spoločenskú realitu.

Obaja sú presvedčení, že novinári často sympatizujú s liberálnymi politickými stranami a publikovaný obsah zafarbujú v ich prospech, čo má vytvárať neprirodzenú nerovnováhu. Ako príklad spravodajstva, ktorého protiváhou by mal byť Štandard, uviedol jeho šéfredaktor Daniška portály Denník N a SME.

Napriek tomu, že Štandard vďaka svojmu názvu, použitému jazyku, pôsobnosti v regiónoch a reklame umiestnenej v tradičných médiách (napríklad televízia Markíza) budí dojem dôveryhodnosti, o objektivite obsahu je možné pochybovať. Spravodajstvo aj komentáre sa vyznačujú zavádzaním a politickým zafarbením.

Medzi komentátormi sa často objavuje napríklad bývalý minister vnútra Vladimír Palko, ktorému robil Daniška na ministerstve poradcu. Rovnako v redakcii pôsobí Ján Čarnogurský, bývalý politik a známy dezinformátor, a v komentárovej sekcii sú dostupné príspevky ultrakonzervatívnych politikov Anny Záborskej či Richarda Vašečku.

Dotácie získava od švajčiarskej spoločnosti

Okrem publikujúcich autorov a komentátorov pochybnosti vyvoláva aj finančné a organizačné pozadie Štandardu. Portál omediach.com už pri založení denníka poukazoval na minulosť jeho majiteľa Núñeza. Ten totiž pomáhal vytvárať relácie ako Farma, V siedmom nebi, Slovensko hľadá Superstar a mnohé ďalšie. Orientoval sa teda skôr na zábavný priemysel než na objektívne spravodajstvo.

Núñez pritom dostával miliónové zákazky od RTVS, a to cez bývalú firmu OREO TV (dnes Nunez NFE) aj agentúru Loco Agency. Podľa omediach.com bola k Núñezovým firmám štedrá aj štátna spoločnosť Tipos. Zároveň dodával kampane pre niektoré ministerstvá.

Jeho firma Loco Agency stála napríklad za spotmi známej kampane pre ministerstvo zahraničných vecí. Krátke reklamy, ktoré mali predstaviť slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, vzbudzovali otázky o transparentnosti. Bývalý zamestnanec ministerstva Juraj Zelinka v danom období tvrdil, že súťaž, ktorá sa k realizácii spotov konala, bola realizovaná iba naoko, zatiaľ čo Núñez už pracoval na tvorbe predražených spotov.

Pochybné investície sa viažu aj na fungovanie samotného denníka Štandard. V septembri 2022 redakcia oznámila, že sa jej podarilo získať „jednomiestnu miliónovú sumu“ od švajčiarskej spoločnosti Saidler & Co. Výška danej investície však nebola konkretizovaná. Švajčiarska firma mala tiež redakcii sľúbiť ďalšiu vysokú finančnú injekciu.

Motivácia švajčiarskej spoločnosti podporovať denník Štandard zostáva nejasná. Podľa oficiálnej verzie ňou má byť rodinná história, keďže matka riaditeľa Martina Saidlera sa narodila v Trenčíne. V okolí mesta spoločnosť skúpila niekoľko nehnuteľností a vlastní takmer polovičný podiel v regionálnom portáli Terajšok. V januári 2022 mali Saidlerovci zvýšiť aj svoj podiel v Štandarde, a to z 20 na 40 %.

Médium má vysoké ambície, čelí však aj problémom

Podľa Núñeza je cieľom denník posúvať vpred. Jeho ambíciou je vraj vytvoriť stredoeurópsku obdobu americkej konzervatívnej televízie Fox News so sídlom v Bratislave. 

Dôležité je podotknúť, že Fox News nie je prototypom objektívneho spravodajstva. Práve naopak, televízia je dlhodobo terčom kritiky kvôli publikovaniu nepravdivých tvrdení či politickej zaujatosti. Z tohtoročného súdneho procesu medzi Fox News a spoločnosťou Dominion, ktorá prevádzkuje hlasovacie zariadenia v USA, vyplynulo, že stanica vedome šírila nepravdivé tvrdenia týkajúce sa prezidentských volieb v USA v roku 2020.

Ako ďalší cieľ majiteľ Štandardu uviedol expanziu do zahraničia. „Do konca budúceho roka chceme byť médiom, ktoré bude minimálne v dvoch štátoch strednej Európy,“ vyhlásil vlastník denníka. Neodmieta pritom ani možnosť odkúpenia už existujúcich médií. Zatiaľ sa denník zameral na budovanie šiestich regionálnych redakcií a rapídne zvýšenie návštevnosti (milión unikátnych čitateľov mesačne).

Popri úspechoch však Štandard čelí aj problémom. Jeho redizajnovaný web, ktorý mal byť príznačný jednoduchosťou bez zahlcovania čitateľa audiovizuálnym obsahom, bol totiž pravdepodobne okopírovaný. Denník N v tejto veci uvádza, že došlo k prebratiu dizajnu od švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung (NZZ) bez jeho dovolenia.

Podľa Daniškových slov malo ísť iba o čerpanie inšpirácie, pričom potvrdil, že jedným zo vzorov bolo aj NZZ. Hovorkyňa švajčiarskych novín Karen Heim sa však minulý rok vyjadrila, že nedošlo k udeleniu práv ani licencie na použitie rozhania NZZ. Médium v tejto veci zvažuje právne kroky.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala politológiu na Katedre politológie Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, kde získala titul PhD. Zároveň je výskumníčkou pre Adapt Institute. Pôsobila ako editorka obsahu v rámci newsletteru o dezinformáciách Digital Infospace Security Initiative a ako analytička pre Strategic Policy Institute. Absolvovala krátkodobú stáž v Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Kontakt: michaela.duboczi@adaptinstitute.org