Zlyhaniam na bojisku prispôsobujú Rusi aj svoju dezinformačnú rétoriku

Aj po tom, čo Kremeľ oznámil stiahnutie vojsk z okolia Kyjeva ostáva situácia na ukrajinských bojiskách naďalej veľmi premenlivá, jedno je však isté. Prokremeľský dezinformačný ekosystém pokračuje v ohýbaní reality a to tým najorwellovskejším spôsobom.

Obrázok: Flickr

Po dlhšej odmlke sa ruský minister obrany Sergej Šojgu objavil späť na verejnosti s tvrdením, že hlavné ciele prvej fázy „špeciálnej vojenskej operácie“ boli splnené. Vzhľadom na to, že ukrajinský ľud naďalej aktívne vzdoruje invázii a dokonca dobíja späť okupované územia sa toto tvrdenie zdá prinajmenšom zavádzajúce. Rovnako je v rozpore s pôvodným cieľmi „denacifikácie“ a „demilitarizácie“ Ukrajiny, o ktorých Putin nadnesene rozprával vo svojom prejave na začiatku invázie 24. februára.

Nebráňte sa oslobodeniu

Prokremeľská dezinformačná mašinéria však nemá problém opäť upraviť realitu, aby tieto zlyhania zakryla. Teraz sa už ako hlavný cieľ vojny uvádza „zníženie bojového potenciálu ukrajinských ozbrojených síl“, aby sa tak Rusko mohlo sústrediť na „oslobodenie“ samozvaných separatistických republík na Donbase.

Pojem „oslobodenie“ sa tak stáva čoraz významnejšou súčasťou dezinformačných naratívov týkajúcich sa Ukrajiny. Je však v príkrom rozpore s realitou na bojisku, kde sa demoralizované ruské jednotky uchýlili k obliehaniu miest, masovému bombardovaniu civilných cieľov a ničeniu humanitárnej infraštruktúry.

Aj pre toto však majú dezinformátori promptné vysvetlenie: na vine sú údajní ukrajinskí nacisti a neonacisti, ktorí svojich spoluobčanov využívajú ako živé štíty a sami si bombardujú svoje mestá. Podľa prokremeľských naratívov sa ukrajinskí nacisti skrývajú už v takmer každej nemocnici, škôlke a škole na Ukrajine. Niet sa čomu čudovať, posadnutosť bojom proti imaginárnym nacistom je pre Kremeľ obľúbenou a dlhodobo používanou dezinformačnou rétorikou.

Obvinenia z údajných vojnových zločinov spáchaných ukrajinskými vojakmi sa v proruských médiách neustále prelínajú s naratívmy o šíriacej sa „rusofóbii“ na Západe. Zdá sa však, že nútená deportácia tisícov ukrajinských civilistov z obliehaných miest do Ruska nie je pre prokremeľských dezinformátorov hodná pozornosti.

Dezinfo naratívy podobné scenárom z Bondoviek

Ako píše portál EUvsDisinfo, strašenie ukrajinskými biologickými zbraňami sa dnes už nápadne podobá scenárom z filmov James Bond – siahajúc od údajného cieľavedomého vyrábania chemických zbraní ukrajinskou vládou, až po konšpirácie o tajnom financovaní americkou vládou.

Netreba dodávať, že tieto tvrdenia nie sú podložené akýmikoľvek hodnovernými dôkazmi, navyše boli už niekoľkokrát nezávisle vyvrátené. Slúžia však na odpútanie pozornosti od zverstiev, ktoré na Ukrajine denne páchajú ruské invázne sily. A čo je znepokojivejšie, môžu byť použité pre prípadné ospravedlnenie možného použitia chemických zbraní Ruskom.

Prokremeľská dezinformačná mašinéria tiež rýchlo popiera akúkoľvek súvislosť medzi ruskou agresiou a jej potenciálne ničivými globálnymi dôsledkami. Podľa Kremľa sú za nedostatok slnečnicového oleja v európskych supermarketoch a zvýšené ceny pohonných hmôt zodpovedné sankcie proti Rusku. Dezinformátori tiež tvrdia, že snaha o energetickú nezávislosť od Ruska môže viesť ku „klimatickej katastrofe“.

Realita je však taká, že príčinou narušenia dodávok potravín a zvyšovania svetových cien energie je Putinova agresia na Ukrajine, ktorú rozpútal 24. februára. Ak by sme verili svetu tak ako ho vykresľujú prisluhovači Kremľa, všetko zlé na svete by sa dalo pripísať Ukrajine a nič Putinovmu rozhodnutiu začať nezmyselnú agresívnu vojnu proti svojmu susedovi.

Zdá sa, že dôkazy, fakty a svedectvá očitých svedkov a nespočetných nevinných obetí na Ukrajine nemajú pre prokremeľských dezinformátorov, „užitočných idiotov“ a trollov žiadny význam. Pre tých masové bombardovanie miest znamená „pomoc“ a celoplošná okupácia je „oslobodenie“.

#strážcovia #Rusko #Ukrajina