Vďačným terčom útokov v predvolebnej kampani bol medveď hnedý. Tému zneužil aj potenciálny nový minister životného prostredia

Facebookové profily viacerých slovenských politikov zaplavila v predvolebnom období téma údajného premnoženia populácie medveďa hnedého na našom území. Horlivé prejavy a často mylné informácie prezentované politikmi stupňovali tlak na prípadnú reguláciu populácie našej najväčšej šelmy. Politici pritom často vychádzali z neoverených dát, neoficiálnych počtov a niektorí zdieľali nepravdivé videá.

Medveď hnedý a problém s jeho údajným premnožením sa v predvolebnom období javil viacerým politikom ako vhodná téma. V informačnom priestore sa však neudržala dlho, keďže bola čoskoro nahradená témou migrácie.

Počas obdobia, kedy téma medveďa hnedého dominovala, sa politici predbiehali v predkladaní návrhov na riešenie problému. Najčastejšie ale hovorili o regulovanom odstrele a usilovali o vyvolávanie strachu v publiku.

Podľa štúdie Karlovej univerzity, ktorá prebiehala od roku 2019 do roku 2022, však medveď na Slovensku v skutočnosti premnožený nie je. Na našom území na základe štúdie žije 1056 jedincov, s intervalom spoľahlivosti medzi 1012 až 1275 jedincov.

Spomínaná štúdia Karlovej univerzity bola porovnaná s poslednou štúdiou zaoberajúcou sa početnosťou medveďa na Slovensku. Tú vykonal tím vedený profesorom Ladislavom Paulem z Technickej univerzity vo Zvolene v roku 2014 a vyplynulo z nej, že počet medveďov nestúpol.

Na univerzite spracoval Pauleho tím viac ako 2800 vzoriek medvedieho trusu, vykonal DNA testy a zistil, že na Slovensku žilo 1256 medveďov, s intervalom spoľahlivosti medzi 1023 až 1489 jedincov.

Sporná štúdia

Po zverejnení štúdie Karlovej univerzity sa začali ozývať negatívne hodnotenia. Politici a poľovníci začali štúdiu spochybňovať a tvrdiť, že jediným riešením je regulácia populácie medveďa. Napríklad predseda NR SR Boris Kollár tvrdil, že „medveďov máme tritisíc, kto by išiel do lesa – len blázon“. Kollár tak spochybnil výsledky vedeckej štúdie, svoje tvrdenie však nepodložil žiadnymi dôkazmi.  

Na zasadnutí parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo zas Kollár uviedol, že „jeden pustí rapkáč, druhý pustí delobuch, áno? A tretí jedného odstrelí. Nie, tu nám treba stovky medveďov odstreliť! Stovky.“ Podobné vyjadrenia využívali hyperbolizáciu a v spoločnosti vyvolávali strach a paniku. Okrem Kollárovej strany Sme rodina pritom boli za reguláciu medveďov aj strany Hlas – sociálna demokracia, KDH a Republika.

K spochybneniu štúdie Karlovej univerzity došlo aj z radov vedcov, tí sa však držali objektivity a racionálnych argumentov. Ako príklad môže slúžiť oponentský posudok vedcov Petra Kaňucha a Petra Klingu k predmetnej štúdii.

V ňom autori tvrdia, že v porovnaní s rokom 2014 bolo odobratých oveľa menej vzoriek medvedieho trusu (2800 vzoriek v roku 2014, 2172 vzoriek v roku 2022) a vzorky boli zbierané nerovnomerne (v Nízkych Tatrách bolo zachytených len 35 genotypov, zatiaľ čo na Poľane vyše 300).

Podľa autorov posudku je tak možné, že na Slovensku žije medveďov viac a cieľ štúdie sa tak nepodarilo naplniť kvôli nízkemu počtu odobratých vzoriek. Autori štúdie však tvrdia, že pri výskume nie je potrebná len kvantita dát, ale aj ich kvalita pri zvolenej metóde výpočtu s názvom CMR.

Rudolf Huliak: medveď je biologická zbraň EÚ

Rozruch, ktorý vytvorili politici okolo problematiky údajného premnoženia medveďa, sprevádzali aj nepravdivé a manipulatívne informácie. Príkladom môže byť video medveďa, ktorý mal údajne naháňať robotníkov na streche obydlia v Smižanoch. Štátna ochrana prírody (ŠOP) informáciu vyvrátila. V skutočnosti totiž išlo o video z čínsko-kirgizského pohraničia, a nie z východu Slovenska.

Politici však boli v problematike aktívni a z témy sa snažili aj pomocou šírenia dezinformácií získať politický kapitál. Niektorí o údajnom premnožení medveďa dezinformovali dlhodobo.

Príkladom je Rudolf Huliak, ktorý bol do NR SR zvolený za Slovenskú národnú stranu. V minulosti však bol členom strany PATRIOT, kandidoval za Národnú koalíciu aj stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Ide o primátora obce Očová, ktorý je zároveň členom prezídia Slovenskej poľovníckej komory a predseda Pozemkového spoločenstva obce Očová.

Vo voľbách do VÚC v BB SK, kde kandidoval za Národnú koalíciu, skončil na prekvapivom treťom mieste. Už v roku 2021 písal o údajnej systematickej likvidácii vidieka riadenej z Bruselu. Tento text sa neskôr objavoval aj na jeho predvolebných letákoch.

Tvrdenie bolo prezentované napríklad v jeho statuse z 24. júla 2021 na facebookovom profile Národná Koalícia / Nezávislí Kandidáti – Ing. Rudolf Huliak. V ňom medveďa hnedého prirovnal k „riadenej biologickej zbrani na likvidáciu života na vidieku“. K téme sa pravidelne vracal aj počas uplynulej kampane do NR SR.

Likvidácia života na vidieku má podľa Huliaka prebehnúť prostredníctvom „mimovládok a ochranárskeho zahraničného lobby“. Po vzore Rumunska chce údajne EÚ zlikvidovať aj Slovensko, aby ho dokázala jednoduchšie manipulovať a ovládať. Na našom území máme podľa Huliaka až 5-tisíc jedincov medveďa a jeho populácia sa každé 3 roky zdvojnásobuje.

Kontroverzný politik sa aktuálne spomína ako možný kandidát na ministra životného prostredia alebo pôdohospodárstva. Jeho rétorika však bola v minulosti okrem zavádzajúcich tvrdení typická šírením nenávisti voči ochranárom či klimatickým aktivistom. Známou sa stal jeho konflikt s Mariánom Hletkom, pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR a koordinátorom Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

V jednom z videí na Facebooku Huliak dokonca hovoril o obesení ľudí, ktorí boli za štúdiou o počte medveďov na Slovensku. V tejto súvislosti menoval priamo ochranára Hletka, spoluautora štúdie.

Ochranári a odborníci na životné prostredie reagovali na možnosť, že by sa ministrom životného prostredia stal Huliak alebo Filip Kuffa (taktiež zvolený na kandidátke SNS) otvoreným listom. V ňom upozornili na agresívne vyjadrenia oboch politikov voči ochranárskej komunite a šírenie hoaxov či konšpiračných teórií. Otvorený list už podpísalo viac ako 25-tisíc Slovákov (údaj k 15. októbru 2023).

Dezinformovala aj bývalá ministerka

Bývalá ministerka pôdohospodárstva nominovaná stranou SNS Gabriela Matečná pridala v júli tohto roka príspevok, na ktorom bol zachytený medveď na mestskom sídlisku. Matečná k fotke medveďa pridala popis: „Včera večer statný medveď „na prechádzke“ v Martine – Priekope. Foto mi poslali priatelia z Martina.“

Matečná zdieľala na Facebooku fotografiu, ktorá však už na prvý pohľad vyzerá ako fotomontáž. Odborníčka strany SNS na pôdohospodárstvo si nedala tú námahu pátrať po pôvode fotky, a tak ju prezdieľala vo facebookovej skupine Medvede na Slovensku.

Na fotomontáž upozornila satirická stránka Zomri a neskôr sa k nej prihlásil aj samotný autor. Ten chcel s jeho kamarátom skúsiť, či ľudia naletia na hoax o medveďovi. Pomocou programu na úpravu fotiek pridali na fotku sídliska medveďa. Fotomontáž následne zazdieľali s textom: „pozor na hoaxy, neverte všetkému v skupine“.

Útok, ktorý nebol útokom

Téma medveďa bola zaujímavá najmä pre politikov v regiónoch, čoho dôkazom je aj starosta obce Nevoľné Štefan Henžel. Ten už v septembri roku 2021 na svojom Facebooku uverejnil status, v ktorom napísal: „Vážení spoluobčania, dnes bol zaznamenaný útok medveďa hnedého na človeka v našom katastrálnom území, konkrétne nad veľkým seníkom na farme nad našou obcou. Napadnutý pastier oviec mal obrovské šťastie, že mal pri sebe pastierskych psov, ktorí ho ako tak ochránili.“

Prípad následne prešetrila ŠOP SR a po rozhovore s pastierom, ktorý ovce pásol, tvrdenia starostu Henžela vyvrátila. Podľa slov pastiera medveď neútočil a nebol agresívny. Pastier si ho všimol zo vzdialenosti približne 15 metrov, čo je považované za pomerne blízku vzdialenosť pri strete s medveďom. Medveď však nevykazoval známky straty plachosti a vydal sa na útek. Na útek sa dal aj samotný pastier a jeho psy medveďa definitívne zahnali.

Manipulatívny status starostu však za niekoľko dní získal približne 2700 interakcií, z čoho až 2500 tvorili zdieľania. Starosta sa po objasnení situácie ospravedlnil, no problematický text z Facebooku nezmazal.

Medveď v Borinke, alebo v Hrboltovej?

Ďalším zo série hoaxov zdieľaných na Facebooku, bol hoax o výskyte medvedice s mláďatami v katastri obce Borinka pri Bratislave. Silvia Chrupková, kandidátka strany Kotlebovci – ĽSNS do mestského zastupiteľstva v Malackách, zdieľala v januári tohto roku video bežiacej medvedice smrekovým lesom.

Chrupková k videu pridala popis: „V obci Borinka za domami. Ľudia prosím Vás buďte opatrní, pretože sa tu začínajú po líškach rozmáhať aj medvede…Nikoho nič nezaujíma!!! (točené dnes ráno)(vraj).“

Video, ktoré malo vzniknúť v katastri obce Borinka, však vzniklo v Hrboltovej, obci na Liptove. Tá je od Borinky vzdialená približne 300 kilometrov. Video natočili miestni poľovníci na poľovačke, keď ich psy durili diviaky, no namiesto diviakov vydurili medvede. Jeden z poľovníkov video zverejnil na platforme YouTube.

Status Chrupkovej za hodinu nazbieral približne 11-tisíc pozretí, bol však šírený aj inými profilmi a dokopy mal dosah k desiatkam tisíc používateľov Facebooku. Chrupková status vymazala a ospravedlnila sa, keď sa dozvedela, že ide o hoax. Aj toto video však bolo súčasťou trendu, počas ktorého sa o téme šírili nepravdivé informácie a posilňoval sa strach medzi občanmi.

Tému medveďa zneužil v predvolebnej kampani predovšetkým Rudolf Huliak, ktorý si na téme ochrany vidieka postavil predvolebnú kampaň a aktuálne je prezentovaný ako možný ministrer životného prostredia. Okrem neho sa téme pred voľbami intenzívne venoval aj Boris Kollár a jeho hnutie Sme rodina. Podobne aktívni boli aj politici hnutia Republika. Ani jedna zo strán však nepredstavila komplexné riešenie a snažila sa politický kapitál získať šírením strachu medzi občanmi.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/