Pomoc inému národu v spojení s hospodárskou krízou vytvorila pocit ekonomickej neistoty, ktorú zažíva veľká časť (nielen) európskeho obyvateľstva. Táto neistota živí dezinformácie vykresľujúce utečencov ako príživníkov oberajúcich miestnych obyvateľov o zdroje. V dôsledku týchto nálad rastie v časti Európy nevôľa obyvateľov poskytnúť utečencom pomoc.
Konšpirátori: bohatí ukrajinskí utečenci nás oberajú o peniaze
V krajinách prijímajúcich migrantov zaplavili sociálne siete obrázky luxusných áut s ukrajinskými poznávacími značkami a anonymné komentáre, že bohatí Ukrajinci žiadajú o vládnu pomoc. Príspevky vyjadrujú hnev voči politikom, ktorí údajne pomáhajú cudzím občanom namiesto toho, aby sa starali o vlastné obyvateľstvo.
V správe českých dobrovoľníkov monitorujúcich online dezinformácie je napríklad uvedené, že utečenci sa vždy spomínajú v kontexte nepracujúcich imigrantov čakajúcich na dávky od štátu. Podľa údajov českého úradu práce si však väčšina utečencov začína hľadať prácu takmer okamžite po príchode do krajiny.
Jeden z virálnych príspevkov tiež nepravdivo tvrdil, že štvorčlenná ukrajinská rodina môže prostredníctvom pomoci získať až 90-tisíc českých korún. To je oveľa vyšší príjem ako má priemerná česká rodina.
Dezinformačný blog v Poľsku zase zavádzal, že ukrajinskí utečenci, na rozdiel od Poliakov, dostávajú bezplatné nákupné poukážky.
Dezinformačné naratívy neobišli ani Rumunsko. Jeden z tunajších facebookových príspevkov tvrdil, že „90 % tých, ktorí prekročia hranice, sú z bohatej triedy. Sú to tí, ktorí si môžu dovoliť dať 1 000 až 1 500 eurový úplatok ukrajinským colníkom, aby mohli cez hranicu prejsť.“
I keď sa tieto vyhlásenia líšia od krajiny ku krajine, nesú rovnaký odkaz. A to, že Ukrajinci berú finančné zdroje miestnym.
Trestné činy na miestnych a zakázanie talianskeho jazyka
Obdobné naratívy sa začali objavovať už krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Mnohí napríklad obviňovali utečencov zo spáchania trestných činov na miestnych obyvateľoch. Taktiež dokonca vyhlasovali, že miestne deti odchádzajú z onkologických nemocníc, aby ich miesto mohli zaujať Ukrajinci.
Do tvorby dezinformačných príbehov sa zapojil aj bývalý šéf ruského vesmírneho programu Dmitrij Rogozin. Prebral štyri roky staré video z útoku v Ríme a tvrdil, že ukrajinskí utečenci čoskoro ovládnu Taliansko a zakážu taliansky jazyk.
Podľa talianskych novín ale predmetné video zachytáva dvoch mladých Ukrajincov, ktorí v roku 2018 verbálne a fyzicky napadli indského občana v rímskom centre. Video teda neukazuje ukrajinských utečencov, ako tvrdil Rogozin.
Dezinformácie môžu vyústiť do násilia
Humanitárna organizácia World Vision vo svojej publikácii uviedla, že v strednej a východnej Európe sa šíria správy, ktoré môžu podnietiť napätie voči utečencom. Aj keď to momentálne nie je závažný problém, nekontrolovateľné dezinformačné správy do neho môžu vyústiť.
Charles Lawley, hlavný autor správy, zdôraznil, že dezinformačné kampane boli doteraz do značnej miery neúspešné vďaka solidarite voči utečencom. Upozornil však, že ak sa nebudú kontrolovať, nevôľa voči Ukrajincom sa bude zvyšovať.
Podľa správy môžu deti dokonca už vo februári budúceho roku čeliť rôznym rizikám, ako napríklad fyzickému či verbálnemu násiliu alebo obchodovaniu s ľuďmi.
Prípadové štúdie z Libanonu či Banladéša poukazujú na vzor zaobchádzania s utečencami v hostiteľských krajinách. Prvotná odpoveď prijímajúcej komunity bola solidárna, po šiestich až dvanástich mesiacoch sa však pohostinnosť začala vytrácať.
Následne sa v týchto krajinách začali šíriť dezinformácie, ktoré zväčša zostali väčšinou nekontrolované, a prispeli tak k vysokému napätiu v spoločnosti.
Na predídenie rovnakému vzorcu v súčasnej situácii je podľa správy potrebné podporovať spolužitie a vzdelávanie o utečencoch, ako aj posilniť príležitosti pre utečencov aj hostiteľské komunity. Ak sa totiž utečenci dokážu okamžite usadiť, zamestnať a získajú prístup k zdravotnej starostlivosti či vzdelávaniu, môže to významne podporiť sociálnu súdržnosť.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/