Šéf SIS: Ruskí diplomati financujú alternatívne médiá

Riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský v rozhovore s Michalom Kovačičom mimoriadne otvorene komentoval pozadie slovenskej dezinformačnej scény. Ako na Slovensku funguje? Je šírenie dezinformácií financované zo zahraničia?

Niekedy áno a skoro vždy je to z Ruska. Vybrané súkromné osoby dostávajú peniaze, rádovo niekoľko desaťtisíc Eur“.

Modus operandi ruských spravodajských služieb a RF v rámci hybridných vojen, je získať mediálny vplyv. Získavajú ho aj v serióznych médiách, tam sa Rusom u darí u nás paradoxne iba v printoch a potom v tých kadejakých „alternatívnych“, keď to slušne nazvem. Títo môžu peniaze dostať v hotovosti, a cez kreditku si potom platia sponzorované príspevky, plus majú takto peniaze na prevádzku.

Ruskí diplomati, ktorí tu pôsobia pod krytím, sa stretnú s novinárom (alebo záujmovou osobou, pozn. redakcie, rozprávajú sa o normálnych témach, nadviažu vzťah pri vodke, pri ďalších veciach…Tí Rusi sú pomerne argumentačne presvedčiví. Potom ten novinár, v médiu v ktorom je, prináša nekritický pohľad na to, čo sa deje v Rusku. Zároveň je tou hlavnou úlohou spochybnenie vzťahov medzi Slovenskou republikou a ostatnými členskými štátmi EÚ alebo NATO.

Vieme o konkrétnych novinároch, ktorí sa rozprávajú s ruskými diplomatmi.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk