Ruskí propagandisti obviňujú Ukrajinu a Západ z príprav na inváziu

V poslednom období proruské médiá zintenzívnili dezinformačnú kampaň, podľa ktorej sa Ukrajina a Západ chystajú napadnúť Rusko. Rovnaké informácie zdieľajú aj slovenské portály s problematickým obsahom.

Napätie na rusko-ukrajinských hraniciach je sprevádzané výraznou dezinformačnou kampaňou. Kľúčovým odkazom je, že NATO je agresívna aliancia, ktorá porušila údajné sľuby o nerozširovaní sa na východ. Rusko má byť naopak nevinnou obeťou.

Okrem pretrvávajúceho naratívu, že západné krajiny zvyšujú napätie na rusko-ukrajinských hraniciach, začali ruskí propagandisti šíriť poplašné správy o údajných plánoch Ukrajiny a Západu zaútočiť na Rusko.

Medzi najrozšírenejšie dezinformácie patrí, že spoločne pripravujú takzvané útoky pod falošnou vlajkou alebo že  Kyjev a NATO zvažujú použitie chemických zbraní na Ukrajine v nádeji, že z toho bude obvinená Moskva. Ofenzíva by údajne mohla začať počas zimných olympijských hier v Číne.

Ciele dezinformačnej kampane

Podľa troch západných predstaviteľov pre národnú bezpečnosť a piatich externých výskumníkov v oblasti dezinformácií, s ktorými portál Politico urobil rozhovor, je cieľom Moskvy vyvolať rozkol medzi západnými krajinami v súvislosti s podporou Ukrajiny a vyhradiť sa voči tvrdeniam NATO namiereným proti Rusku. Zároveň existujú obavy, že takýmto spôsobom si Kremeľ pripravuje priestor na popieranie viny o prípadných útokoch.

Propagandistická kampaň je šírená prostredníctvom štátnych médií, vyhlásení ruských predstaviteľov a falošných účtov na sociálnych sieťach vo viacerých európskych jazykoch.

V jednotlivých krajinách zvyšujú jej dosah domáci aktéri, ktorí ju nekriticky preberajú. 

Propagandu preberajú aj slovenské weby

Portály s problematickým obsahom na Slovensku opakujú najmä ruskú rétoriku o agresívnom a expanzívnom Západe a mierumilovnom Rusku, ktoré chce iba bezpečnostné záruky. V poslednom období sa objavili tiež správy kopírujúce dezinformácie, že Ukrajina plánuje napadnúť Rusko s pomocou západných krajín.

Slovanské noviny napríklad publikovali články, podľa ktorých sa Kyjev a západné krajiny chystajú použiť na Ukrajine chemické zbrane a obviniť z toho Kremeľ.

Ďalším príkladom je článok zverejnený na webe Hlavné správy. V tom sa uvádza, že Ukrajina a Západ môžu zaútočiť na Rusko počas olympijských hier v Číne, keďže Putin v tom čase nebude doma.

Takéto tvrdenia sú prevzaté z médií šíriacich ruskú propagandu a neexistujú relevantné dôkazy, ktoré by ich potvrdzovali.

Články zároveň úplne opomínajú základné fakty. Súčasnú krízu vyvolala Moskva tým, že na do blízkosti hraníc s Ukrajinu rozmiestnila viac ako 100 tisíc vojakov spolu s technikou, pričom Kyjev nevyvíjal žiadnu podobnú vojenskú aktivitu. Kremeľ nie je obeť, ale agresor, ktorý ilegálnou anexiou Krymu a dodnes trvajúcou agresiou proti Ukrajine pokračuje v porušovaní medzinárodného práva a bilaterálnych dohôd.

#strážcovia #Ukrajina #Rusko #propaganda

Študentka magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Karlovej univerzite v Prahe. Venuje sa vnútroštátnym vojnám a faktorom, ktoré občianske konflikty podporujú. Zaujíma sa taktiež o globálne dopady klimatických zmien, propagandu ako nástroj zahraničnej politiky štátov a ruský vplyv v regióne strednej Európy. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk