Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Nárast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom viedol aj k zvýšenému šíreniu dezinformácií o očkovaní. Dezinformační aktéri sa snažia vyvolať nedôveru rozširovaním nepravdivých informácií o účinnosti a bezpečnosti vakcín.
- O vojne na Ukrajine sa stále objavujú rovnaké dezinformácie. Prokremeľskí propagandisti sa snažia pomôcť Rusku tým, že podkopávajú kroky Západu alebo šíria falošné správy o krokoch ukrajinskej armády.
- Dezinformátori na Slovensku zneužili aj novinku zo Spojeného kráľovstva o odstúpení premiéra Borisa Johnsona. Zavádzajú tým, že Johnson odstupuje kvôli svojim zahraničnopolitickým krokom, najmä podpore Ukrajiny. Skutočným dôvodom jeho odstúpenia sú však rôzne vnútropolitické škandály.
- Propagandisti využívajú pád premiéra Johnsona na vytvorenie naratívu, že západná politika voči Rusku zlyháva a táto udalosť v britskej politike je začiatkom širšieho kolapsu Západu.
Nová vlna COVID-19 vyvoláva ďalšie konšpirácie o vakcínach
S rastúcim počtom nových prípadov nákazy COVID-19 na Slovensku sa začali častejšie objavovať dezinformácie o tomto ochorení. Cieľom dezinformačných aktérov je vyvolať medzi ľuďmi pochybnosti o vakcínach.
Jedným z aktérov, ktorí dezinformácie šíria, je psychiater Radoslav Čičala, ktorý dlhodobo spochybňuje očkovanie. Príspevky publikuje v skupine Verejnosť proti nátlaku a psychickému mučeniu na Facebooku a tiež na rovnomennom kanáli na Telegrame. Jeho príspevky sú zdieľané aj na dezinformačnom portáli Inenoviny.sk.
V článku s názvom „Lekár varuje, problémy majú najmä očkovaní 3 dávkami“ hovorí o tom, že do jeho ambulancie prichádzajú len pacienti, ktorí boli očkovaní trikrát, a napriek tomu prekonali ťažký COVID-19. Zároveň dodáva, že za posledný mesiac nevie o žiadnom prípade ťažkého priebehu ochorenia u neočkovanej osoby.
K príspevku pripojil oficiálne údaje, podľa ktorých je 66,88 % pozitívnych ľudí plne zaočkovaných. Len z týchto údajov však nemožno vyvodiť jednoznačné závery, ktoré by účinnosť vakcín spochybňovali.
V názve druhého článku Čičala uvádza: „Po očkovaní častejšie vysoký bilirubín, lymfocyty, ekzémy, alergie.“ Svoje tvrdenie však nepodkladá žiadnymi vedeckými dôkazmi.
Čičala je už dlho známy šírením konšpirácií. V minulosti propagoval aj extrémistickú krajne pravicovú stranu Kotlebovci-ĽSNS (Ľudová strana Naše Slovensko).
Niekoľko konšpiračných článkov o koronavíruse sa objavilo na stránke Badatel.net, ktorá dlhodobo zdieľa nebezpečné konšpiračné teórie zamerané najmä na zdravie. Podľa jedného článku sú vakcíny proti COVID-19 škodlivejšie ako fajčenie cigariet. V inom článku zase autor tvrdí, že milióny ľudí sú kvôli vakcínam proti COVID-19 invalidmi.
Na stránke sa objavil aj článok s názvom „Nastal brutálny pokles pôrodnosti: Potvrdzuje sa vakcinačná genocída!“ Posledný článok zapadá do falošného naratívu, že svetové elity sa snažia depopulizovať planétu, a to aj prostredníctvom vakcín proti koronavírusu.
Niekoľko stránok na Facebooku zdieľalo identický príspevok, vrátane článku na webovej stránke Magazín 1. Príspevok a článok informujú o nedávnom rozhovore s Novakom Djokovičom. Hovorí v ňom o svojom postoji proti vakcínam a naznačuje, že sú škodlivé.
Medzi profily, ktoré príspevok zdieľali, patrí napríklad Mário Vidák, Marian Kotleba – kandidát na prezidenta Slovenskej republiky, Marián Mišún – spoločne pre národ. Všetky spomínané profily, ako aj portál Magazín 1, sú spojené so stranou Kotlebovci-ĽSNS, ktorá dlhodobo odmieta očkovanie a protipandemické opatrenia.
O vojne na Ukrajine sa stále šíria dezinformácie
V posledných dvoch týždňoch zaznamenali dezinformácie o vojne na Ukrajine stabilnú krivku. Opäť sa objavujú tie isté falošné naratívy. Ich cieľom je diskreditovať západnú pomoc Ukrajine, zdiskreditovať ukrajinskú vládu a prezidenta Zelenského a ospravedlniť vojnové zločiny ruskej armády.
Ministerstvo obrany SR reagovalo na dezinformáciu, že ukrajinská armáda podpaľuje vlastné pšeničné polia. Podľa ministerstva je to ruská armáda, ktorá ničí ukrajinskú úrodu v snahe vyvolať potravinovú krízu.
Prokremeľskí propagandisti sa stále snažia spochybniť účinnosť sankcií voči Rusku, aby tým podkopali kroky Západu. Dezinformačný portál InfoVojna v názve článku cituje samotného Putina: „Protiruské sankcie môžu spôsobiť katastrofálny nárast cien energií pre domácnosti v EÚ, varoval Putin“.
InfoVojna neváha vkladať očividnú propagandu priamo do názvov článkov, napr: „Rast cien potravín prekračuje rekordy. Na jeseň môže dosiahnuť 20 percent. Stabilizáciu vyrieši koniec konfliktu na Ukrajine, ktorý udržujú a podporujú štáty Západu nekonečným zasielaním zbraní režimu v Kyjeve“.
Dezinformátori sa často odvolávajú na maďarského premiéra Viktora Orbána. Magazín 1 uverejnil článok s názvom: „Orbánov silný odkaz: Už žiadne sankcie, potrebujeme okamžité prímerie a mierové rokovania!“
Na internete naďalej kolujú aj konšpiračné teórie. Podľa InfoVojny ruskí vojaci počas „špeciálnej operácie“ na Ukrajine objavili tajné dokumenty o tom, že Spojené štáty americké plánujú biologickú vojnu proti Rusku. Článok bol prevzatý a preložený z ruských zdrojov.
Odstúpenie Borisa Johnsona ako symbol rozpadu Západu?
Britský premiér Boris Johnson sa rozhodol odstúpiť zo svojej funkcie. Zdá sa, že prokremeľskí aktéri sú touto správou potešení, pričom problémy britskej vlády využívajú na presadzovanie vlastných záujmov.
Opozičný poslanec Ľuboš Blaha spochybňuje konanie západných krajín v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Johnsona to údajne stálo kreslo premiéra, podpora Bidena klesla na základe prieskumov verejnej mienky na historické minimum a Macron výrazne oslabil v parlamentných voľbách. Spomenul aj domácu politiku v Taliansku, Španielsku a Nemecku. Tvrdí, že kvôli sankciám voči Rusku sú vysoké ceny energií a potravín, nevyhnutné krízy, vysoká inflácia a čoskoro aj vysoká nezamestnanosť.
Podľa Blahu majú sankcie nulový účinok, Rusi jednoznačne vyhrávajú a „vojnoví štváči“ ako Johnson a Biden na to doplácajú. USA a Európa sú v politickej kríze. Vojna sa umelo predlžuje a Slováci a slovenská ekonomika tým trpia.
Dezinformátori však nehovoria o skutočných dôvodoch, prečo Boris Johnson odstúpil. Johnson bol nútený rezignovať po tlaku členov Konzervatívnej strany v súvislosti s viacerými škandálmi.
Išlo napríklad o porušenie lockdownových opatrení pri organizovaní večierkov v premiérovom sídle alebo o nedávnú kontroverziu týkajúcu sa poslanca Chrisa Pinchera. Johnsonov postoj k obvineniam zo sexuálneho zneužívania zo strany Chrisa Pinchera bol poslednou kvapkou pre ostatných vysokopostavených členov Konzervatívnej strany, aby tlačili na odstúpenie predsedu vlády.
Johnsonova rezignácia teda nesúvisí s dianím na Ukrajine. Spojené kráľovstvo konzistentne podporuje ukrajinské úsilie brániť sa proti ruskej agresii. Oslabenie Macronovej pozície vo francúzskom parlamente alebo klesajúca podpora amerického prezidenta Bidena taktiež súvisia s dianím v domácej politike. Žiadna z uvedených politických kríz nebola vyvolaná podporou Ukrajiny a Západ zostáva jednotný.
Blaha uzatvára svoj príspevok konštatovaním: „Vo svete sa schyľuje k obrovskému výbuchu. […] Celý svet je v plameňoch. Pretože namiesto toho, aby sme hľadali cestu k mieru, Západ chce len zbrojiť a viesť vojny proti Rusku. Vojny, ktoré nemôže vyhrať. Všetci vojnoví štváči nakoniec dopadnú ako Johnson. Len aby už nebolo neskoro. Zíďte z kratšej cesty, rusofóbovia! Kým je čas!“
Blaha je presvedčeným obhajcom Kremľa. Predtým, ako mu Facebook zablokoval účet, mal na svojej verejnej stránke približne 174-tisíc sledovateľov. Teraz sa presunul na Telegram, kde ho sleduje niečo vyše 26-tisíc ľudí.
Ako ukazuje nasledujúca analýza, tento naratív opakujú aj mnohí ďalší významní aktéri na sociálnych sieťach. Dezinformační aktéri využívajú Johnsonovu rezignáciu na kritiku Západu a jeho krokov v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine.
Dezinformátori sa chytajú každej príležitosti na podkopávanie Západu
Keďže rezignácia Borisa Johnsona bola jednou z najväčších noviniek aktuálneho medzinárodného diania, pozreli sme sa na ňu aj optikou dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme zozbierali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo Johnson. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Anna Belousovová je bývalá poslankyňa slovenského parlamentu. Zverejnila ironické hodnotenie, že sankcie proti Rusku možno neboli zlý nápad. Podľa nej sú sankcie dôvodom Johnsonovho pádu, Bidenovej klesajúcej popularity či údajne rastúcej Putinovej podpory. Belousovová sa netají svojím nacionalistickým cítením.
Druhé miesto v rebríčku obsadila poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá bola do parlamentu zvolená na kandidátke extrémistickej strany Kotlebovci-ĽSNS. V príspevku vyzýva slovenského premiéra a prezidentku, aby nasledovali príklad svojich „milovaných západných spojencov“. Vorobelová zavádzala tvrdením, že Johnson odstupuje po zlých ekonomických, geopolitických, energetických a strategických rozhodnutiach.
Armáda Ruskej Federácie je na Slovensku dlhodobo známym dezinformačným aktérom, ktorý propaguje ruskú armádu a šíri prokremeľskú propagandu. V príspevku informujúcom o odstúpení Johnsona dospeli k záveru, že domček z karát sa začína rúcať. Podsúvajú pritom falošný naratív, že ide o začiatok väčšieho kolapsu vyvolaného krokmi Západu proti Rusku.
Príspevok Veci verejné sa netýka Johnsonovej rezignácie, ale jeho výrokov o tom, že vojna na Ukrajine by sa nezačala, keby bol Putin žena.
O Johnsonovej rezignácii informovala aj dezinformačná rozhlasová stanica Slobodný vysielač. Správu komentovali slovami: „Ukazuje sa totiž, že všetky vlastné problémy a neschopnosť sa proste Ruskom prekryť nedajú…“ Tým naznačili ďalší falošný naratív, že vojna na Ukrajine je len zakrývaním vlastných problémov Západu.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.