Očkovací apartheid alebo ako dezinformačné médiá odmietajú opatrenia počas návštevy pápeža

Obrázok: flickr

Dezinformačné médiá odmietajú očkovanie ako riešenie pandémie, zároveň však kritizujú akékoľvek opatrenia, ktoré by mali slúžiť na ochranu verejného zdravia. Hlavné správy napríklad označili rozhodnutie podmieniť stretnutie s pápežom Františkom len pre očkovaných za očkovací apartheid.

(Nie zrovna) objektívny názor

Už od úvodu článku od Hlavných správ je jasné, že sa ponesie vo výrazne protivládnom a subjektívnom tóne. Vládu nazývajú „vládnymi mocipánmi“. Ich politiku obmedzení či očkovacej kampane označujú za zločiny „podobné tým, za ktoré boli súdení nacisti po druhej svetovej vojny“

Celoplošné testovanie následne označujú za „znásilnenie obyvateľstva“ a vakcíny sú podľa nich „experimentálne a rýchlokvasené“.

Ďalej si autor článku podal aj Európsku úniu, ktorá údajne dala len zarobiť farmaceutickým firmám, a tvrdí, že na masívnej očkovacej propagande zarobili „režimistické médiá“ milióny eur. Opatrenia s cieľom spomaliť šírenie nového delta variantu, teda „rozdeľovanie obyvateľov na očkovaných právnych a neočkovaných bezprávnych“, označuje ako očkovací apartheid.

Už z počiatku je zrejmé, že úvod má okrem uvedenia do tematiky aj apelovať na emócie a vyvolať u čitateľa hnev a odpor voči opatreniam, očkovaniu, Európskej únii či súčasnej vládnej koalícii. Prirovnávať opatrenia na ochranu verejného zdravia počas celosvetovej pandémie k nacistickým zločinom je nielen nelogické, ale aj mimoriadne prehnané. Ide o využívanie manipulačných techník, ktorými médium usiluje o vyvolanie kontroverzie.

Vakcíny boli síce vyvinuté rýchlo, avšak to najmä kvôli ich nevyhnutnej okamžitej potrebe a obrovskej finančnej podpore. V žiadnom prípade sa nejedná o experimentálne vakcíny.

Návšteva pápeža ako terč kritiky údajnej segregácie

Článok pokračuje kritikou podmienenia účasti na návšteve pápeža zaočkovaním. V utorok tak oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, čo potvrdil aj predseda konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský. Autor článku dané rozhodnutie označuje za nedemokratické a „protiľudské“. Dodáva, že sa nič iné od vlády „inklinujúcej k fašisticko-segregačným metódam ani nedalo očakávať“.

Podobná kritika rozhodnutia o účasti na návšteve pápeža len pre očkovaných znie napríklad aj od opozičného poslanca Ľuboša Blahu či mimoparlamentnej SNS.

Následne autor článku Hlavných správ kritizuje cirkev a tvrdí, že: „pápež nám namiesto jednoty prinesie rozdelenie spoločnosti a namiesto ukončenia nezmyselných sporov, sa nám spory naopak rozhoria ešte viac“. Na záver dodáva, že „takéto stupídne a diskriminačné opatrenia len urýchlia pád súčasnej nekompetentnej vlády, a vyzýva k protestu plánovanému na 1. september.

Dá sa predpokladať, že na stretnutie s pápežom prídu tisícky ľudí, z epidemiologického hľadiska sa teda jedná o vysoko rizikové podujatie, najmä v čase rastu počtu zaznamenaných prípadov delta variantu naprieč celou Európou. Samotný pápež je zaočkovaný už od januára tohto roku, pričom k tomu vyzýval aj iných.

Odmietaním opatrení a vakcinácie založeným na hoaxoch prispievajú autori dezinformačnej scény k rozdeľovaniu obyvateľstva. Článok má teda zrejme za cieľ vyburcovať čitateľov k účasti na protivládnom proteste.

Vakcíny ako smrtiace lieky

Dezinformačný portál Badatel.net zase vydal článok kritizujúci vakcínu od spoločnosti Pfizer, ako aj samotnú spoločnosť. V ňom tvrdia, že „Pfizer je najpodvodníckejšou farmaceutickou spoločnosťou v histórii vôbec“, a že vakcíny sú zdraviu nebezpečné, či dokonca smrtiace.

Celé tvrdenie je založené na neoverených faktoch a hoaxoch, ako napríklad tom, že vírus Covid-19 vznikol geneticky v laboratóriu (zatiaľ nevieme), štúdie o jeho bezpečnosti a efektivite sú umelo vykonštruované, jeho zmyslom bolo ukradnúť americké voľby a zaviesť komunizmus/fašizmus v krajinách Západu či vyhubiť stovky miliónov ľudí.

Jedná sa o ničím nepodložené a často vykonštruované tvrdenia. Samotná Svetová zdravotnícka organizácia, ako aj viacero expertov tvrdí, že vakcíny sú najlepším spôsobom, ako ukončiť súčasnú pandémiu.

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk