Na dezinformačnej scéne narastá nenávisť voči pápežovi Františkovi

Po necelých dvadsiatich rokoch navštívil pápež Slovenskú republiku. Časť obyvateľstva však túto správu nevníma tak, ako slovenská vláda očakávala. Ako na pápeža reaguje slovenská dezinformačná scéna a kto využíva udalosť na politické ciele?

Pápež František
Obrázok: Unsplash.

Slovensko sa niekoľko týždňov pripravovalo na trojdňovú návštevu z Vatikánu. Pápež František prijal pozvanie na návštevu republiky od prezidentky Zuzany Čaputovej. Zverejnenie informácie o príchode najvyššej hlavy katolíckej cirkvi spustilo vlnu nenávisti na sociálnych sieťach.

„Je skôr bruselský očkovací agent s lgbt agendou ako pápež,“ píše sa v jednom z príspevkov protivládnej facebookovej stránky Neverím falošným politikom. Tá na dennej báze kritizuje aktuálnu koalíciu aj nezávislé médiá.

Andrej Danko kritizuje pápežovu návštevu Luníka IX

Jedným z dôvodov vzniknutej nenávisti je fakt, že pôvodne sa pápežovho programu mohli osobne zúčastniť len osoby zaočkované proti ochoreniu Covid-19. Vzhľadom na pretrvávajúcu celosvetovú pandémiu táto informácia pre mnohých nebola prekvapením.


Súvisiace: Očkovací apartheid alebo ako dezinformačné médiá odmietajú opatrenia počas návštevy pápeža


Ďalšiu vlnu nenávistných reakcií spustila informácia, že pápež František sa rozhodol navštíviť mestskú časť Košíc Luník IX. Hlavnou zastávkou bude komunitné centrum Saleziánov dona Bosca, ktoré sa dlhodobo snaží pomôcť obyvateľom Luníka IX vytvoriť fungujúcu komunitu.

Túto myšlienku kritizoval Andrej Danko. Na Facebooku šíril nepravdivé správy, že cirkevní predstavitelia sa museli podriadiť iniciatíve prezidentskej kancelárie. Prezidentka Zuzana Čaputová si tak podľa neho robí vlastnú kampaň. Podporovatelia predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) tieto dezinformácie opäť prevzali a zdieľali ďalej.

Na dezinformačný status Andreja Danka reagovala komentárom pod predmetným príspevkom aj samotná Kancelária prezidenta SR (KP SR). „Prezidentská kancelária zodpovedá iba za body programu v Prezidentskom paláci…za pastoračnú časť jeho návštevy je zodpovedná KBS a Svätá stolica,” objasnila v komentári KP SR.

Kotleba – príchod pápeža je príležitosťou na ďalší protest

Na Pozdrav Svätého Otca Slovensku v záhrade Prezidentského paláca pozvala Prezidentská kancelária aj dvoch zástupcov za stranu Kotlebovci – ĽSNS.

Predseda strany Marian Kotleba na toto pozvanie reagoval videom, v ktorom vyhlásil: „Nikto z predstaviteľov ĽSNS, ktorý by sa mohol ísť zúčastniť pozdravu pápeža, zaočkovaný nie je a kvôli návšteve pápeža sa ani očkovať nebude.“ Na záver videa doplnil: „Verím, že nás bude takých veľmi veľa.“

Zdieľané video sa na facebookovej stránke stretlo s mimoriadne vysokým počtom interakcií. Sekcia komentárov pod videom obsahuje hromadný súhlas s Kotlebovou výzvou aj vysoký počet nenávistných komentárov na osobu pápeža Františka. V nich je hlava cirkvi označovaná za antikrista, podvodníka či dokonca satana.

Predseda strany Kotlebovci – ĽSNS plánuje príchod pápeža na Slovensko využiť aj pre vlastné politické ciele. Na proteste, ktorý sa uskutočnil 1. septembra v Bratislave načrtol, že demonštrácie a blokovanie dopravy sa budú odohrávať aj počas návštevy pápeža.

Marian Kotleba sa prehlasuje za veriaceho katolíka. Napriek tomu prechováva k hlave katolíckej cirkvi tak málo úcty, že počas jeho návštevy chce usporiadať protesty. Pokúša sa tak využiť hnev a nespokojnosť ľudí na získanie politických bodov.


Súvisiace: Analýza: Ako vznikli letné protesty proti očkovaniu, čo ich poháňalo a kto ich chce politicky využiť


K reakciám na príchod pápeža Františka sa pridala aj Nadácia Slovakia Christiana. Tá spustila bilboardovú kampaň, ktorou chce pripomenúť pápežov postoj k interrupciám. Zároveň ňou nadácia protestuje proti zdôrazňovaniu promigračného a provakcinačného postoja pápeža Františka.

Konšpirácie o pápežovi naberajú na sile 

Ani po tom, čo Konferencia biskupov Slovenska (KBS) oznámila, že na podujatia s pápežom sa napokon môžu prihlásiť aj nezaočkovaní ľudia, miera nenávisti voči pápežovi Františkovi neklesla. Na platforme YouTube sa cez dezinformačný kanál zvtv šíri rozhovor s Petrom Grečom, ktorý je autorom pre Zem a Vek.

Medzi ďalšími hosťami, ktorí sa na tomto kanáli objavili, sú aj Vladimír Mečiar, Eduard Chmelár, Milan Mazurek, Robert Fico, Štefan Harabin, Tomáš Taraba, Andrej Danko a ďalší. Predovšetkým teda ide o šíriteľov dezinformácií a konšpirácií v slovenskom informačnom priestore.

Rozhovor s Petrom Grečom zdieľal aj dezinformačný web Zem a Vek. V rozhovore Grečo konšpiruje, že pápež František podporuje rozdeľovanie spoločnosti a akýsi „liberálny nacizmus“.

Vrcholom konšpiračného rozhovoru je tvrdenie, že hlava cirkvi sa podriadila teórii, že „tí, ktorí majú moc, chcú redukovať množstvo populácie. Rozhovor na platforme YouTube v priebehu 24 hodín zhliadlo viac ako 32-tisíc ľudí.

Možných dôvodov k nenávisti je viac

Nenávisť voči pápežovi Františkovi však nie je ani novinkou ani slovenským unikátom. Jeden z článkov média The Guardian z roku 2017 sa začína vetou: „Pápež František je dnes jedným z najnenávidenejších mužov sveta.“ Autor článku Andrew Brown píše: „Vďaka svojej skromnosti a pokore sa stal obľúbenou osobnosťou na celom svete. Ale vo vnútri cirkvi jeho reformy rozzúrili konzervatívcov a vyvolali revoltu.“

Pápež František totiž nie je bežná konzervatívna hlava cirkvi, ako bol napríklad Ján Pavol II. „Problémom“ pre konzervatívnych katolíkov môže byť fakt, že pápež František podporil páry rovnakého pohlavia, očkovanie proti ochoreniu Covid-19 alebo pomoc migrantom z Afganistanu. 

Vo veľkej časti príspevkov a komentárov sa objavuje odmietanie Františka ako právoplatnej hlavy katolíckej cirkvi a nostalgické spomínanie na pápeža Jána Pavla II. 

Prezidentka Zuzana Čaputová v rámci oznámenia o príchode pápeža Františka na Slovensko vyslovila prianie, aby „prítomnosť pápeža Františka bolo pre nás všetkých posolstvom zmierenia a nádeje v zložitých časoch, ktoré žijeme.“

Nanešťastie, nálady v slovenských konšpiračných kruhoch vzbudzujú pocit, že dezinformácie majú na časť obyvateľstva Slovenska väčší vplyv ako samotná hlava katolíckej cirkvi pápež František.

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk