Kremeľská propaganda v dobe pandémie – ako funguje?

Moskva využíva protichodné, mätúce a škodlivé správy, aby Európskej Únii znemožnila v čase pandémie efektívne komunikovať s verejnosťou.

Ruskí dezinformátori sa šírením lží súvisiacich s koronavírusom usilujú o informačný chaos, hovorí analýza z dielne East STRATCOM Task Force, ktorá má svoj mandát priamo od Európskej Únie. Venuje sa analýze ruských dezinformačných kampaní v strednej a východnej Európe.

V dokumente sa uvádza, že Kremeľ cez jazykovo lokalizované kanály vládnej televízie Russia Today (RT) vyrába falošné správy v angličtine, španielčine, taliančine, nemčine a francúzštine.

Moskva využíva protichodné, mätúce a škodlivé správy, aby EÚ znemožnila efektívne komunikovať s verejnosťou.

„Hlavným cieľom dezinformácií Kremľa je prehĺbiť krízu verejného zdravia v západných krajinách (…) v súlade so širšou stratégiou Kremľa zameranou na podkopanie európskej spoločnosti.“ (Reuters)

O čom sú ruské dezinformácie?

Špecializovaná databáza EÚ zaznamenala od 22. januára takmer 80 prípadov dezinformácií o koronavíruse. Dobrým príkladom je prípad z Ukrajiny, kde sa 20. februára začal šíriť falošný e-mail z ministerstva zdravotníctva, ktorý hovoril o piatich infikovaných osobách.

Na niekoľkých miestach v krajine následne nasledovali protesty a zrážky občanov s políciou. SBU (Ukrajinská bezpečnostná služba, ktorá v hrubých čiarach funguje ako naša kontrarozviedka) oficiálne potvrdila, že e-mail, ktorý bol zaslaný celému zoznamu kontaktov ministerstva zdravotníctva vôbec nepochádzal z Ukrajiny.

Analýza East STRATCOM Task Force spomína a hodnotí ruský vplyv aj v Taliansku, kde sa šírili dezinformácie o neadekvátnom zdravotnom systéme, či nedostatku lôžok pre pacientov. To malo nútiť lekárov rozhodovať o tom, kto prežije, a kto nie.

Bol to práve East STRATCOM Task Force, ktorý slovenským úradom poskytol informáciu o šírení falošných správ, ktoré obviňovali Petra Pellegriniho, že nakazený koronavírusom, mal infikovať ďalších účastníkov nedávnych samitov.

Cieľom je informačný chaos

Samotné dezinformácie a propaganda môžu byť pokojne protichodné. V jednom momente je koronavírus slabší ako obyčajná chrípka, o jeden klik ďalej je apokalypsou, ktorá ukončí svet, ako ho poznáme. Primárnym cieľom týchto informácií je rozosievať v spoločnosti neistotu a strach. Pomáhajú tomu napríklad aj správy o údajnom nakazení známych osobností. 

Môže ísť o pápeža Františka alebo Jackie Chana. Stálicou je Bill Gates, ktorý mal vývoj COVID-19 dokonca financovať. Výnimkou nie sú proroctvá klasikov ako Nostradamus (“veľký mor” bol dešifrovaný ako koronavírus) či Baba Vanga. Správy, ktorými sa veľmi ľahko manipuluje tak, aby vytvorili dojem, že dokážu vysvetliť súčasnú situáciu a zároveň v ľuďoch vyvolali emócie. Nielenže to zvyšuje čítanosť, ale aj pomáha ruským záujmom o destabilizáciu spoločenských nálad.

Očkovanie, biologické zbrane a útok USA

Živnou pôdou propagandy je už tradične očkovanie. Neprekvapuje preto tvrdenie, že koronavírus bol pôvodne vakcínou, ktorá sa vymkla spod kontroly. Jedným z najčastejších naratívov, ktorý dezinformátori používajú je práve otázka pôvodu COVID-19. Teórie o jeho vzniku sa internetom šíria rýchlejšie ako samotný vírus. Neobišli ani Slovensko.

Do obehu sa dostala predovšetkým zostrihaná verzia rozhovoru s českou virologičkou MUDr. Soňou Pekovou. Vo videu hovorí o svojej domnienke, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória vo Wuhane. Zdôrazňuje však, že sa nejedná o “biologickú zbraň”.

Podobným smerom sa uberal článok uverejnený na portáli Netky.sk. Ten hovoril o ruskom profesorovi genetiky, ktorý mal preukázať, že koronavírus bol vytvorený umelo, práve ako biologická zbraň. Má ním byť Sergej Glazyev, bývalý poradca ruského prezidenta a bývalý minister zahraničných ekonomických vzťahov z čias vlády Borisa Jeľcina.

Jeden z našich čitateľov konfrontoval redakciu. Jej reakciu uvádzame v plnom znení:

„Dobrý deň, na článok nás už upozornili. V súčasnosti preverujeme zdroje externej redaktorky z Ukrajiny. Ďakujeme za upozornenie článok sme stiahli.“

Konšpiračné teórie o umelom pôvode, však nemajú faktický základ. Autoritatívna štúdia o pôvode koronavírusu, publikovaná v špecializovanom vedeckom časopise Natural Medicine uvádza, že „je nepravdepodobné, aby SARS-CoV-2 vznikol laboratórnou manipuláciou.“  Vedci sú skôr naklonení možnosti, že pochádza z netopierov, tak ako SARS, ktorý sa takto v minulosti na ľudí rozšíril.

Ďalší populárny naratív je z kategórie „úmyselný útok Západu”. USA ním majú uspokojiť svoje imperialistické ambície. Naratív biologickej zbrane sa uplatňuje vo viacerých rovinách.

Podľa propagandy má ísť o odvetu USA voči Číne alebo o snahu NATO destabilizovať ruské obchodné záujmy v EÚ. Ide o tradičný anti-západný naratív, v ktorom sú USA a ich spojenci zlomyseľnými aktérmi. Rusko (prípadne Čína, ktorá odmieta na globálnej dehonestácii Ruska spolupracovať) je iba martýrom, prípadne morálnym víťazom.

Na tejto vlne sa vezie aj Milan Uhrík, ktorý vo svojom príspevku upozorňuje na “potichučky” prichádzajúcu americkú armádu. Jeho údajná vojenská provokácia NATO je však vopred ohlásené cvičenie Defender Europe 20, ktoré bude mať kvôli prebiehajúcej pandémii dokonca menej účastníkov ako sa pôvodne plánovalo. Útok na Európu, zámerné zavlečenie a šírenie vírusu, či bezdôvodné provokácie Ruska sa budú konať iba v mysliach ľudí, ktorí uverili propagande.

Za podozrenie zo šírenia poplašnej správy bol za tento status na Uhríka podaný podnet na generálnu prokuratúru.

Na koho mieri Kremeľ?

„Hľadanie Západu za všetkými ruskými nešťastiami a zlyhaniami je častou témou, ktorú ruská vláda používa aby sa vyhla zodpovednosti a na zvýšenie nacionalistických nálad,“ uviedla pre agentúru EURACTIV Natalia Krapiva, právna poradkyňa Access Now, iniciatívy, ktorá sa zaoberá advokáciou digitálnych práv.

Podľa jej názoru je „ruská dezinformačná kampaň väčšinou zameraná na domáce publikum s cieľom posilňovať protizápadné nálady“ a presunúť tým zodpovednosť na Západ v prípade, ak by ruské orgány nezvládli zastaviť šírenie epidémie v krajine.

Naratív vyhovoval Kremľu aj v kontexte prijatia ústavných zmien, ktoré Putinovi umožnili zostať prezidentom do roku 2036.

Technológia ruskej propagandy

Európska Únia, zdravotnícky personál, vedci, ľudia v exekutíve, národné a medzinárodné inštitúcie, farmaceutický priemysel, univerzity a výskumné zariadenia na celom svete mobilizujú nemalé zdroje na riešenie spoločného problému. Naše inštitúcie fungujú, no rovnako funguje aj Kremeľská dezinformačná mašinéria. Jej cieľom je zahltiť online priestor, aby sme sa proti lžiam nestíhali brániť.

Zatiaľ, kým novinári z renomovaných spravodajských agentúr a redakcií starostlivo kontrolujú zdroje a údaje, propaganda vyrába a šíri „alternatívne fakty“ ako na bežiacom páse. Informácie majú v autoritárskom režime úplne inú funkciu ako v demokracii.

Existuje určitý priestor pre osobnú slobodu človeka, no štát často rozhoduje o tom, čo budú občania vedieť a čo nie. V našom verejnom diskurze môžeme informácie slobodne spochybňovať. V autoritárskom režime, je to presne naopak. Proruská dezinformačná scéna vystavuje svoje publikum desiatkam rôznych vyhlásení, verzií, vysvetlení, „únikov“, senzačných odhalení či konšpiračných teórií.

V minulosti bolo hlavným cieľom ruskej propagandy presvedčiť svet o tom, že socializmus je tá najsprávnejšia ideológia. Dnes je jej stratégia iná – zahltenie informačného priestoru množstvom protichodných teórií, postojov, názorov a vysvetlení, aby bežný čitateľ nemohol rozlíšiť pravdu od lži a na toto úsilie úplne rezignoval.

Ak mal niekto v minulosti pochybnosti o tom, že dezinformácie a podmývanie dôvery v inštitúcie a spoločenskú súdržnosť môžu reálne zabíjať, má dnes, v čase globálnej pandémie, výbornú príležitosť svoj názor prehodnotiť.

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk