Hlavný denník zase nesklamal: na Facebooku zverejnil sedem rokov staré video ukrajinských policajtov. Tento dôležitý fakt však zabudol zmieniť

Hlavný denník si upevnil svoj status dezinformátora šírením sedem rokov starého videa. U ľudí vzbudil dojem, že zatiaľ čo ukrajinskí policajti slúžia ľudu, tí slovenskí iba vláde.

Protesty na Ukrajine a dezinfo Hlavný denník
Obrázok: Flickr.

Portál s problematickým obsahom Hlavný denník na svojom profile na Facebooku uverejnilo video, na ktorom ukrajinskí policajti skladajú na zem svoje obranné štíty. V popise príspevku bolo uvedené, že policajti tým odmietli slúžiť svojej vláde, ktorá ide proti občanom.

Pod videom sa objavili stovky komentárov, ktoré chválili ukrajinských policajtov za ich odvahu a vyzývali tých slovenských, aby si zobrali od východných susedov príklad.

Ako je už v Hlavnom denníku zvykom, kontext videa sa administrátori stránky rozhodli vynechať. Zámerne tým vytvorili dojem, že zábery pochádzajú z aktuálneho diania. 

Nahrávka pritom nemá nič spoločné s protestami proti pandemickým opatreniam či očkovaniu na COVID-19.

Zdroj: FB Hlavný denník

V dobe písania článku malo dané video vyše 704-tisíc zhliadnutí, počet videní však neustále narastal.

Video pochádza z protestov na Ukrajine v roku 2014

Video bolo zverejnené 5. mája 2014 a je ľahko dohľadateľné na Youtube.

Zábery pochádzajú z protestov v juhoukrajinskom meste Odesa. Po relatívne pokojných týždňoch po protivládnych protestoch známych ako Euromajdan došlo v meste ku krvavým stretom.

Časť policajtov sa rozhodla nepokračovať vo svojej službe pár dní po tom, čo v meste došlo k tragickej smrti 48 ľudí v horiacej budove Domu odborov.

Na neaktuálnosť videa poukazuje aj fakt, že policajné zložky na videu už na Ukrajine nenájdete. Policajti na záberoch pochádzajú z radov tradičnej milície, čomu zodpovedajú nápisy na ich služobnom oblečení. Milícia bola v roku 2015 rozpustená kvôli vysokej miere skorumpovanosti a nahradená novými štruktúrami polície.


Súvisiace: Slovenská vláda môže byť stíhaná za vojnové zločiny, píše Hlavný denník. Ako zvyčajne, nie tak celkom


Uverejňovanie starých videí bez kontextu je známa dezinformačná taktika

Upravené videá či videá a fotografie vytrhnuté z kontextu sa dokážu rýchlym spôsobom šíriť medzi ľuďmi, keďže živý obraz pôsobí dôveryhodne. 

Vedci navyše dokázali, že ľudia si dokážu ľahšie zapamätať obrázok či video ako písaný text, čo výrazne zvyšuje efektivitu tohto typu dezinformácií.

Rovnaké video sa objavilo aj v apríli tohto roku v Taliansku. Dezinformačné médiá tvrdili, že zábery sú z protestov proti lockdownu na Ukrajine. Mnohých toto zavádzajúce video rozrušilo, keďže v rovnakom čase talianska polícia demonštrácie potláčala.

Problematické video na Hlavnom denníku nie je prvé svojho druhu na Slovensku. Ako príklad nepravdivých videí, ktoré sa šírili na internete, môžeme uviesť zostrihané zábery na infektológa Vladimíra Krčméryho o očkovaní detí či o respirátoroch.


Súvisiace: Očkovaním k novému svetovému poriadku, píše Hlavný denník


O problematickom vzťahu Hlavného denníka s pravdou vedia všetci, okrem súdu

Šírenie dezinformačného videa Hlavným denníkom je o to zarážajucejšie, že bratislavský okresný súd len minulý týždeň prikázal odstrániť túto platformu zo zoznamu dezinformačných webov na stránke Konšpirátori.sk.

Cieľom projektu je chrániť inzerentov pred tým, aby sa ich reklama nezobrazovala na weboch s neserióznym a klamlivým obsahom. Jeho tvorcovia sa proti rozhodnutiu súdu odvolali.

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk