Falošné video hovorí o zatknutí ukrajinských futbalových fanúšikov kvôli nacistickým symbolom

Falošné video s logom média Al Jazeera tvrdí, že „opití“ ukrajinskí futbaloví fanúšikovia boli zadržaní pre ukážky „nacistických symbolov“ v Katare. Vo falošnom videu sú Ukrajinci obvinení z prejavov nacizmu a vandalizmu, ktoré mali údajne vykonať na plagáte maskota majstrovstiev sveta.

Hneď na začiatku video „uvádza“, že traja Ukrajinci boli zadržaní po tom, ako La’eebovi, maskotovi futbalových majstrovstiev sveta 2022 v Katare, namaľovali „Hitlerove fúzy“ a dopísali vedľa neho nacistický pozdrav.

Autor videa tvrdí, že Ukrajinci pred zadržaním údajne zničili ďalších desať plagátov v blízkosti štadióna Al Bayt v Dohe, kde sa šampionát koná. Video sa prvýkrát objavilo 22. novembra a bolo zdieľané na sociálnych sieťach. Niektoré z príspevkov boli ďalej prezdieľané až tisíckrát.

Video zdieľali najmä používatelia na proruských telegramových kanáloch a na čínskej sociálnej sieti Weibo. Ruské veľvyslanectvo v Spojenom kráľovstve a prokremeľský televízny moderátor Vladimir Solovjov tiež tvrdili, že v Katare boli zadržaní ukrajinskí „neonacisti“. Ich príspevky mali niekoľkotisícový dosah.

Znaky, ktoré poukazujú na nepravosť videa

Pre laikov môže video vyzerať ako skutočné. Na jeho nepravosť však poukazuje niekoľko zásadných faktov.

V prvom rade je predpoklad účasti ukrajinských fanúšikov na zápasoch scestný z dôvodu, že ukrajinskému tímu sa na majstrovstvá nepodarilo kvalifikovať. Zároveň, muži medzi 18 a 60 rokov nemôžu kvôli vojne opustiť krajinu. Nie je pravdepodobné, že by sa majstrovstiev zúčastňovali zahraniční Ukrajinci, zatiaľ čo sa v ich domovine odohrávajú ťažké boje.

Žiadne zatknutia „ukrajinských fanúšikov“ navyše v Katare neboli hlásené. Hoci je video podobné štýlu klipov, ktoré na sociálnych sieťach publikuje Al Jazeera, obsahuje jednoduché chyby. Už názov štadióna je napísaný nesprávne – El Beit namiesto Al Bayt.

Niektoré formulácie viet zároveň nie sú v štýle žurnalistiky Al Jazeera. Analýza videa naopak ukazuje, že jeho autor použil staré fotografie, ktoré vznikli mesiace pred majstrovstvami sveta, a tiež zmanipulované obrázky.

Video zobrazuje dav fanúšikov, no tváre „zatknutých“ Ukrajincov neukazuje ani raz. Nie je teda jasne vidieť, či zábery pochádzajú z Kataru a ani to, či sú aktuálne. Spomínaný plagát je zobrazený len z jedného konkrétneho uhlu a nie je uvedené, kde sa nachádza.

V prípade obvinenia z propagácie nacizmu a následnom zadržaní ukrajinských štátnych príslušníkov musia byť okamžite informovaní ukrajinskí diplomati. V tejto situácii nedošlo k ich informovaniu ani k žiadnej reakcii z ich strany, nakoľko spomínané zatknutie bolo falošné. 

Ani výber dátumu zverejnenia videonahrávky nie je náhodný. Video bolo publikované na Twitteri v čase, keď je platforma široko kritizovaná. Kritiku vyvolal krok nového majiteľa Elona Muska, keď zrušil overovacie pravidlá stránky, to prispelo k chaosu ale aj k obavám inzerentov o budúcnosť známej platformy pod jeho vedením.

Autori falošných videí majú jasný cieľ

Toto video je príkladom podvodného obsahu, ktorý je vydávaný pod značkou legitímnej spravodajskej organizácie s cieľom šíriť nepravdivé tvrdenia.

Ďalšie falošné video, ktoré sa nedávno šírilo online, tvrdilo, že zobrazuje správu Euronews o aukcii ruského umenia uprostred vojny na Ukrajine. Video však nepochádza z redakcie Euronews. Nebolo zverejnené na jeho stránke a na Ukrajine sa žiadna takáto aukcia nekonala.
Tieto falošné videá sú súčasťou ruskej propagandy s cieľom zdiskreditovať Ukrajinu. „Táto informačná operácia je zameraná na zničenie globálneho obrazu Ukrajiny a určite ju vykonala ruská spravodajská služba,povedal vedecko-výskumný pracovník Volodymyr Kushch.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/