Mobilizácia obyvateľstva k očkovaniu v Rusku čelí vedľajším účinkom kremeľskej propagandy. V súčasnosti je v krajine zaočkovaných len necelých 40% populácie.
Nízka ochota Rusov nechať sa zaočkovať, spolu s nastupujúcou štvrtou vlnou pandémie, tak donútila mnoho ruských regiónov k zavedeniu povinnej vakcinácie ako podmienky vstupu do verejných priestorov alebo do práce.
V Petrohrade, Moskve aj iných častiach Ruska sa situáciu rozhodli vyriešiť spustením systému QR kódov, pomocou ktorých kontrolujú, či je človek zaočkovaný, poprípade či v nedávnej dobe ochorenie prekonal.
Konšpiračná scéna musela reagovať
Krok ruských úradov nezostal bez povšimnutia českej dezinformačnej scény, v ktorej sa často prekrývajú proruské a antivaxerské naratívy. Na situáciu v Rusku zareagoval aj portál Aeronet, o ktorom sme v redakcii písali aj v súvislosti s českými parlamentnými voľbami.
Napriek tomu, že Aeronet je známy svojou chronickou názorovou nekonzistentnosťou, jeho posledný článok bol kontroverzný aj medzi jeho čitateľmi. To sa ukázalo v sekcii komentárov, kde niektorí čitatelia autora obviňovali zo zaujatosti.
Samotný článok totiž obviňuje Vladimíra Putina z toho, že je súčasťou sionistického sprisahania, ktorého cieľom je vyhubenie ruského národa a nastolenie nového svetového poriadku.
V texte je zavedenie systému QR kódov interpretované ako spôsob, ktorým bude môcť vláda prenasledovať a stíhať nezaočkovaných Rusov. Technológiu QR údajne Moskva nakúpila z Číny a servery má na starosti firma Microsoft.
Antisemitizmus ako jadro konšpiračných teórií
Dôležitým aspektom článku je však predovšetkým konšpirovanie o údajnom Putinovom židovskom pôvode. Aeronet už v januári 2020 publikoval článok, v ktorom spochybňoval oficiálny životopis a etnicitu šéfa Kremľu. V závere článku bol však ruský prezident opäť vykreslený ako spasiteľ.
S odstupom času je zrejmé, že si tým, buď vedome alebo nevedome, vytvoril priestor pre prípadnú budúcu kritiku inak nedotknuteľného Putina. V aktuálnom článku sa Aeronet antisemitského naratívu ujal opäť, pričom tentokrát ho rozvinul do otvorenej kritiky.
Okrem špekulácií o Putinovom pôvode sa v článku vyskytli aj mnohé ďalšie konšpiračné teórie, ktoré nezriedka zachádzali až do ríše nadprirodzena. Autor napríklad tvrdí, že meno Putin je odvodené od mena Rasputin, ktorý mal mať zázračnú schopnosť obnovovať poškodené časti svojho tela.
Antisemitské naratívy nie sú v proruskej propagande ničím neobvyklým. Aktuálna bizarná situácia však priniesla nečakané obrátenie tohto xenofóbneho postoja proti samotnému Putinovi.
Pred redakciami a autormi konšpiračných článkov zrejme stojí neľahká otázka, s ktorou sa budú musieť vysporiadať. Preváži proruský sentiment alebo antivaxerské naratívy?
Väčšina z nich bude tento paradox zrejme účelovo ignorovať. Avšak logická štruktúra argumentov nebola nikdy silnou stránkou konšpiračných webov. Podobné články však prispievajú k zmäteniu publika, ktoré stráca schopnosť orientovať sa v informačnom priestore.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/