Bádateľ šíri antisemitské konšpiračné teórie o útoku Hamasu na Izrael

Známy pseudovedecký portál Bádateľ nedávno publikoval článok, v ktorom konšpiruje o útoku Hamasu na Izrael. Ten vykresľuje ako útok pod falošnou vlajkou, ktorý mal byť zorganizovaný izraelskou či americkou vládou. Tieto tvrdenia nemajú žiaden faktický základ a vzpierajú sa aj základným skutočnostiam tamojších politických, spoločenských a historických reálií. Článok zároveň obsahuje antisemitské konšpiračné teórie.

Dňa 11. októbra Bádateľ zverejnil článok s názvom „Informátor tvrdí, že útok na Izrael bol „útok pod falošnou vlajkou“ na rozpútanie svätej vojny a zavedenie NWO“. Článok konšpiruje o spiknutí v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom. Tvrdí, že útoky sú výsledkom spolupráce medzi globalistickou elitou, Bidenovou administratívou a izraelskou vládou s cieľom iniciovať tretiu svetovú vojnu.

Táto konšpiračná teória sa opiera o informácie od údajného anonymného informátora, ktorý tvrdí, že teroristické hnutie Hamas bolo financované a vyzbrojené Bidenovou administratívou, pričom izraelské obranné a spravodajské služby úmyselne nekonali proti útoku.

Tvrdenia o útoku pod falošnou vlajkou sú nepodložené

V sobotňajšie ráno 7. októbra 2023 palestínske militantné hnutie Hamas vypálilo na Izrael tisícky rakiet a infiltrovalo jeho územie. Militanti počas prekvapivého útoku zaútočili na civilistov aj na nepripravených izraelských vojakov, pričom doteraz v Izraeli zomrelo viac ako 1400 ľudí. Podľa izraelských zdrojov bolo zároveň do pásma Gazy unesených viac ako 200 rukojemníkov.

Tieto udalosti boli zachytené na nespočetnom množstve videí a fotografií, či už novinármi, obyvateľmi, alebo dokonca aj samotnými útočníkmi. Išlo teda o podrobne zdokumentovaný útok, pri ktorom je nepochybné, že útočníkmi boli skutoční príslušníci Hamasu. Článok neposkytol žiaden dôkaz, ktorý by podporil jeho tvrdenie, že išlo o útok pod falošnou vlajkou.

Izraelsko-palestínsky konflikt sa tiahne minimálne od vzniku Izraela v roku 1948, a teda približne 75 rokov. Hnutie Hamas vzniklo v roku 1987 a odvtedy má vo svojej charte stanovený cieľ, ktorým je deštrukcia štátu Izrael. Aj pre tieto fakty je absurdným popieraním reality tvrdenie, že za útokmi Hamasu stojí izraelská vláda.

V minulosti môžeme nájsť niekoľko známych prípadov útokov pod falošnou vlajkou. Príkladom môže byť Mandžuský incident z roku 1931, prepadnutie vysielača v Gliwiciach v roku 1939 či útoky na obytné domy v Rusku v roku 1999. Ako však upozorňuje factcheckingový projekt PolitiFact, v dnešnej dobe je taktika falošnej vlajky zneužívaná na popieranie skutočných udalostí, akými sú teroristické útoky či streľby na školách v USA. 

Podľa odborníkov, ktorých PolitiFact cituje vo svojom článku, idea útoku pod falošnou vlajkou je pre ľudí z viacerých dôvodov ľahko uveriteľná, a teda aj prijateľná. Na druhú stranu by sme však mali byť skeptickí voči podobným tvrdeniam. Skutočné operácie pod falošnou vlajkou sú logisticky veľmi náročné, vyžadujú si zapojenie veľkého množstva ľudí a lídri sú nútení zvažovať komplikované etické dilemy.

Pre tieto všetky dôvody je takmer nemožné udržať podobné operácie v tajnosti. Profesorka Kathryn Olmsted radí nasledovne: „Vždy by sme si mali klásť otázku: Zdá sa pravdepodobné, že sprisahanie takéhoto rozsahu by vôbec mohlo zostať utajené?“ 

Antisemitské konšpiračné teórie

Ako poukazuje organizácia Anti-Defamation League (ADL), extrémisti, antisemiti a konšpirační teoretici sa hrnú na internet, aby povzbudzovali Hamas, vyhrážali sa ďalším násilím voči Izraelu a židom po celom svete a šírili absurdné, často antisemitské, konšpirácie o „skutočných“ páchateľoch alebo príčinách aktuálneho konfliktu.

Antisemitské konšpiračné teórie sa šíria po stáročia. Už v 14. storočí boli židia obviňovaní z otravovania studní počas pandémie bubonického moru známeho ako čierna smrť, čo viedlo k ich perzekúciám. Väčšina týchto konšpiračných teórií je založená na predpoklade, že židia sú skrytou silou, ktorá spriada plány na ovládnutie sveta. Táto téza bola ústredným motívom vzostupu nacizmu a je prítomná aj v súčasnosti, pričom údajné útoky pod falošnou vlajkou sú jednou z najčastejších podôb konšpirácií.

Tvrdenia o tom, že nedávny útok Hamasu bol v skutočnosti organizovaný izraelskou vládou, len zapadajú do klasických antisemitských konšpiračných teórií. Paradigmou týchto konšpirácií je útok na Svetové obchodné centrum (WTC) z 11. septembra 2001. ADL za posledné desaťročia zmapovala množstvo antisemitských naratívov, vrátane toho, že za útokom bola izraelská tajná spravodajská služba Mosad a že židovskí pracovníci vo WTC boli vopred varovaní, aby v ten deň neprišli do práce. 

Tento archetyp antisemitských konšpiračných teórií je spomenutý aj v nedávno uverejnenom článku na stránke Bádateľ: „Užitoční idioti v mainstreamových médiách sú odhodlaní nazvať útok „izraelským 9/11“ – pričom sú k pravde bližšie viac, ako si uvedomujú.“

Antisemiti pripisujú masové streľby na školách v USA (napríklad v Sandy Hook alebo v El Paso) či útok na redakciu Charlie Hebdo v Paríži machináciám židov či sionistov. Niektorí dokonca tvrdia, že sú priamo zodpovední za útoky z 11. septembra 2001 či za finančnú krízu v roku 2008. V nedávnej dobe sa objavili aj konšpiračné teórie o zapojení židov či Izraelu do pandémie COVID-19 a vývoja vakcín.

Článok, ktorý zverejnil Bádateľ, konšpiruje nielen o útoku Hamasu na Izrael, ale taktiež obsahuje niekoľko ďalších známych konšpiračných teórií. Napríklad o tom, že vo svete pôsobí tajná globalistická elita, ktorá chce nastoliť „jednu svetovú vládu“ a „jedno svetové náboženstvo“, čiže „nový svetový poriadok“ (NWO), v ktorom bude ľudská rasa zotročená.

Bádateľ je nedôveryhodný zdroj informácií

Portál Bádateľ je nezávislým projektom Konšpirátori.sk zaradený na zoznam stránok so sporným obsahom. Jeden z dôvodov je ten, že „stránka obsahuje konšpiračné teórie a “bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia.“ 

Článok, ktorý je predmetom tohto textu, pôvodne vyšiel na stránke The People’s Voice, z ktorého Bádateľ často preberá obsah. Ide o novú verziu populárneho amerického webu Newspunch, ktorý dlhodobo šíri propagandu, konšpiračné teórie, falošné správy a obsah šarlatánskeho charakteru.

Podľa projektu Media Bias/Fact Check ide o pochybný zdroj, ktorý má z dôvodu rutinného publikovania falošných správ nulovú dôveryhodnosť. Portál The People’s Voice bol zaradený aj na zoznam stránok so sporným obsahom projektu FactCheck.org. Podľa Poynter Institute ide o jedného z najpopulárnejších vydavateľov falošných správ na svete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/