Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Slovenským dezinformačným ekosystémom otriasli prezidentské voľby v USA. Víťazstvo Donalda Trumpa bolo prezentované ako prehra tzv. progresívnych politických elít a médií. Tie mali podľa dezinformátorov proti budúcemu 47. prezidentovi USA viesť špinavú, nespravodlivú až sprisahaneckú kampaň. Okrem toho bol Trumpov úspech prezentovaný ako nádej pre nastolenie mieru na Ukrajine.
- Oficiálnu vládnu návštevu Číny sprevádzalo publikovanie oslavných príspevkov na sociálnych sieťach. Predovšetkým samotní predstavitelia vládnej koalície hovorili o potrebe budovania strategického partnerstva s Čínou a odmietali možné bezpečnostné riziká. Kritiku porušovania ľudských práv v Číne diskreditovali ako posilňovanie tzv. sinofóbie.
- Prejavom suverénnej zahraničnej politiky na všetky štyri svetové strany malo byť okrem návštevy Číny aj vystúpenie premiéra Roberta Fica v relácii ruskej propagandistickej televízie Rossija-1. V nej Fico prezentoval falošné volania po mieri na Ukrajine a opakoval kremeľské lži.
- Na domácej pôde Fico fabuloval o údajnom pokuse o ďalší atentát na jeho osobu, ku ktorému malo dôjsť počas osláv Karpatsko-duklianskej operácie. Napriek tomu, že tieto tvrdenia nemali reálny základ, poslúžili na očierňovanie opozície. Tá mala posilňovať nenávisť a nevraživosť v spoločnosti.
Otrasy amerických prezidentských volieb
Víťazstvo Donalda Trumpa v prezidentských voľbách bolo slovenským dezinformačným ekosystémom oslavované. Podobne ako Viktor Orbán, aj Trump je v očiach rôznych aktérov vnímaný ako drsný politik a protagonista tradičných hodnôt, nacionalizmu či „slobody prejavu“. Aj preto sa väčšina reakcií, ktoré zaplnili slovenský informačný priestor, niesla v duchu osláv víťazstva nad skazenosťou liberalizmu či progresivizmu. Nechýbala ani viera v to, že americký prezident skutočne zastaví vojnu na Ukrajine a tzv. vzájomné vyvražďovanie Slovanov.
Úspech D. Trumpa pre šírenie naratívov namierených proti tzv. liberálnym médiám a politikom či šírenie naratívov ruskej propagandy inštrumentalizoval aj Ľuboš Blaha. Nie je sa čomu diviť. Europoslanec a podpredseda strany SMER-SSD svojím príspevkom na Telegrame len nadviazal na to, čo komunikuje už dlhodobo. Podobne ako jeho stranícky šéf Robert Fico označil výhru Trumpa ako neúspech Sorosa, progresívcov či liberálnych médií (premiérov príspevok analyzujeme nižšie).
Tí podľa Blahu chceli „Trumpa zničiť, zavrieť a nakoniec aj zastreliť”“. Tento Trumpov príbeh prirovnal europoslanec k Robertovi Ficovi. Blaha tým zostal verný naratívom, ktorými manipulatívne diskredituje iné politické názory a glorifikuje svojho šéfa. Blaha zároveň dúfa v zastavenie nie vojny na Ukrajine, ale „vojny proti Rusku“. Nádejám o zastavení konfliktu Trumpom tak pridal osobitý manipulačný podpis.
Podobne situáciu vykresľoval aj György Gyimesi. Bývalý poslanec a súčasný člen strany Aliancia-Szövetség obvinil tzv. liberálov a progresívcov z kupovania prieskumov, médií a hercov. Pripísal im aj zodpovednosť za neúspešný atentát na Donalda Trumpa. Prieskumy, ktoré hovorili o najtesnejších voľbách v histórii, označil kvôli výsledku za vysoko manipulatívne. Pre útoky na médiá tak využil kognitívne skreslenie výsledkom.
O médiách a agentúrach, ktoré vraj „umelo protežovali viceprezidentku [Kamalu Harris]“, manipulatívne hovoril minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok (Hlas-SD). Výnimkou nebol ani Milan Uhrík (Republika), ktorý vo svojom príspevku posilňoval vytvorené zdanie o progresívnych nepriateľoch a ich prehre v USA. Aby toho nebolo málo, do svojej gratulácie Uhrík pridal aj zmienky o deep state (konšpiračná teória o tom, že politiku z pozadia ovládajú tajomné entity), ktorý má byť v „Amerike naozaj veľmi hlboko zakorenený“ a bude pre Trumpove zmeny prekážkou.
Keďže príspevky, ktoré obsahovali naratívy o prezidentských voľbách v USA a víťazstve Donalda Trumpa, boli v slovenskom informačnom priestore v posledných týždňoch dominantné, pozreli sme sa na ne aj prostredníctvom analytického nástroja Gerulata Juno. Pomocou neho sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slovo „Trump“, „voľby“ alebo „USA“. Zo zoznamu sme vylúčili tie príspevky, ktoré neobsahovali problematické naratívy. Následne sme príspevky hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Príspevok s najväčším počtom interakcií patrí premiérovi Robertovi Ficovi. Na tlačovej besede zo 6. novembra pogratuloval novozvolenému Donaldovi Trumpovi, pričom výsledky amerických volieb prezentoval ako porážku „liberálnych a progresívnych myšlienok“. Podobnú binárnu optiku, ktorá prispieva k zjednodušovaniu a skresľovaniu reality, Fico (a aj ďalší aktéri dezinformačného ekosystému) používa už dlhodobo. Stavia proti sebe dva tábory – ochranu tradičných hodnôt a hrozbu progresívneho nepriateľa, ktorý je dostatočne široký na to, aby sa doň zmestil akýkoľvek nežiaduci element. Trump v tomto zmysle dlhodobo patrí do klasteru obľúbencov či modiel dezinformátorov. Spoločne s ďalšími (tiež autokratickejšími) lídrami ako je V. Orbán či V. Putin je prezentovaný v úlohe tzv. drsného politika, ktorý ochráni spoločnosť pred hodnotovou dekadenciou. Fico svojou kontinuálnou rétorikou dokazuje, že sa v tejto spoločnosti chce pohybovať tiež.
Druhý príspevok opäť publikoval Robert Fico. V relácii Sobotné dialógy (STVR) najprv hodnotil voľby v Gruzínsku. Snažil sa o diskreditáciu negatívnych reakcií časti politikov a médií na výhru proruskej strany Gruzínsky sen. Slovenský premiér sarkasticky poznamenal, že podľa neho teraz všetci kričia a sú na nohách, lebo „Soros si vybral nejakú politickú stranu, mimovládne organizácie si vybrali nejakú politickú stranu, a tá prehrala“. Fico tak pokračoval v konšpiračnej rétorike, ktorá vytvoreným nepriateľom (Sorosovi a mimovládnym organizáciám) bez dôkazov pripisuje schopnosť zásadne ovplyvňovať voľby a politické dianie. Odignoroval tým aj podozrenia z volebných podvodov, kvôli ktorým časť gruzínskej spoločnosti stále protestuje za vyhlásenie nových volieb. Aby toho nebolo málo, Fico situáciu v Gruzínsku prirovnal k víťazstvu Trumpa v USA – tiež mal vyhrať napriek záujmom tajomných entít v pozadí politického sveta. Premiér pokračoval témou vojny na Ukrajine – vyhlásil, že ak by Trump skutočne zastavil americkú podporu Ukrajiny, odmieta predstavu, že zodpovednosť za vojnu by prevzala EÚ. Ďalej diskreditoval aj ukrajinského prezidenta, ktorý podľa Fica nemá mandát a bojí sa ukončenia vojny. Táto hra so slovami je manipulatívna a skresľuje realitu – Ukrajina sa neobáva konca vojny, ale straty území a národnej suverenity, ktoré posledné roky bránila pred ruskou agresiou. Tou agresiou, ktorú Fico začal časom legitimizovať vlastnou rétorikou a preberaním naratívov prokremeľskej propagandy.
Tretí príspevok patrí strane SMER – SSD, ktorá prezdieľala telegramový obsah svojho europoslanca Ľuboša Blahu. K prezidentským voľbám v USA sa vyjadril len okrajovo. Víťazstvo Trumpa však podobne ako jeho stranícky šéf Robert Fico prezentoval ako prehru liberálnych médií. Tie vraj mali vytvárať ilúziu, že Kamala Harris svojho oponenta zdemoluje. Je ťažké určiť, ktoré prieskumy má Blaha na mysli – väčšina z predvolebných prieskumov celkom jasne hovorila o veľmi tesných prognózach. Europoslanec tak buď klame a snaží sa o skresľovanie reality, alebo má prístup k iným prieskumom ako zvyšok spoločnosti. Bez ohľadu na to, Blaha tieto falošné argumenty využíva pre diskreditáciu liberálnych médií, ktoré vraj majú prieskumami iba „manipulovať ľudí“ – nešpecifikuje však ani prieskumy, ani konkrétne médiá, ktoré myslí.
Ďalší príspevok v poradí bol publikovaný Erikom Kaliňákom. Europoslanec za stranu SMER – SSD prostredníctvom príspevku zdieľal vyjadrenia profesora Jeffreyho Sachsa. Tento americký ekonóm je v poslednom období známy najmä svojou transformáciou na čoraz ochotnejšieho šíriteľa ruskej propagandy. Obľubu získava aj v rámci dezinformačného ekosystému na Slovensku. Kaliňák publikoval záznam zo študentskej debaty – v rámci nej zaznelo najmä Sachsovo presvedčenie o tom, že za ruský útok na Ukrajinu môže predovšetkým rozširovanie NATO. Nie je náhodou, že jeho vyjadrenia (napr. odmietanie podpory Ukrajiny a volania po servilnosti voči Moskve) a podsúvanie mýtov o NATO využíva ruská propaganda pre legitimizáciu svojej agresie. Erik Kaliňák prispieva k šíreniu týchto posolstiev k slovenskému publiku – v súvislosti s víťazstvom Trumpa europoslanec verí, že „zastaví ohavný americký systém na rozvracanie krajín“.
Posledný príspevok v poradí publikoval Milan Mazurek. Europoslanec za krajne pravicové hnutie Republika využil víťazstvo Trumpa na útoky na tzv. liberálnych (alebo progresívnych) politikov a novinárov. Tí mali podľa Mazureka v reakcii na americké voľby spustiť „koordinovaný nárek“ a propagandu. Europoslanec progresívnych politikov a médiá zároveň obviňuje z toho, že nenávidia tradičné hodnoty a že sú vojnovými štváčmi, ktorí podporujú vojnu na Ukrajine. To má byť podľa Mazureka aj dôvod, prečo prehru Kamaly Harris prijímajú tak ťažko. Člen Republiky tiež verí, že Trump vyrieši dva problémy – ukončí tzv. cenzúru na sociálnych sieťach a tiež zastaví vzájomné „zabíjanie sa Slovanov medzi sebou“ na Ukrajine. Mazurek tak len zopakoval ústredné naratívy Trumpovej kampane a pokračoval v manipulácii svojich divákov. Pri sociálnych sieťach hovoril o cenzurovaní národných, konzervatívnych či tradičných hlasov – to, že obmedzenia na sociálnych sieťach prichádzajú v súvislosti s nenávistnými prejavmi alebo šírením dezinformácií, dlhodobo odmieta. V prípade vojny na Ukrajine zas kontinuálne šíri naratívy ruskej propagandy. Mazurek rád aplikuje čiernobielu optiku, ktorou realitu prílišne zjednodušuje a skresľuje – zabúda na komplexné otázky európskej bezpečnosti a tribalisticky fandí Trumpovmu mierovému plánu, ktorému zatiaľ chýbajú kontúry.
Nový strategický partner Číny?
Ďalšou témou, ktorá formovala verejnú diskusiu na Slovensku v uplynulých týždňoch, bola vládna návšteva Číny. Jej cieľom malo byť podľa Úradu vlády potvrdenie novej kvality bilaterálnych vzťahov, dôraz na kvalitu obchodno-ekonomických vzťahov a podpora investícií. Vzájomné vzťahy sa pritom mali inštitucionalizovať na úroveň strategického partnerstva.
Snaha o nadviazanie vrelých vzťahov smerujúcich k strategickému partnerstvu sa stali terčom kritiky zo strany mimovládnych organizácií a niektorých médií, ktoré upozornili na možné bezpečnostné riziká aj porušovanie ľudských práv v čínskych provinciách. Obavy sa viažu najmä na budovanie nevýhodnej strategickej závislosti, ktorú si Čína vytvára s partnerskými štátmi vďaka veľkým investíciám do kľúčových ekonomických sektorov.
Negatívne ohlasy vyvolala vládna návšteva Číny s ohľadom na jej neštandardnú dĺžku, množstvo zúčastnených politikov a predstaviteľov firiem, neprítomnosť slovenských novinárov, ako aj nekritickú rétoriku zo strany samotného premiéra či ministra zahraničia Juraja Blanára (SMER – SSD). Obaja sa viacnásobne vyjadrovali k tomu, že strategické partnerstvo s Čínou neprináša bezpečnostné riziká a že jeho kritika je prejavom tzv. sinofóbie (čínofóbie).
Okrem toho Robert Fico vo videu na Facebooku odsúdil kritiku Číny za porušovanie ľudských práv, napríklad v kontexte genocídy Ujgurov v Sin-ťiangu, snahy o potláčanie slobody prejavu v HongKongu či pričlenenie Taiwanu. Napriek týmto prejavom či asertívnej politike Číny v Juhočínskom mori je podľa Fica Čína garantom stability v regióne a v celom svete. Suverénna zahraničná politika na všetky štyri svetové strany si pritom podľa neho vyžaduje nezasahovanie do vnútorných záležitostí daných štátov a rešpektovanie ich foriem vládnutia.
Túto stratégiu, ktorá sa v praxi prejavuje ignorovaním negatívnych prvkov nedemokratického vládnutia, ohrozovania susedných štátov či podporovaním agresie, uplatňuje premiér nielen voči Číne, ale dlhodobo aj voči Rusku. V jednom z prejavov na Úrade vlády SR sa vyjadril, že odmieta čínofóbiu aj rusofóbiu, Čína podľa jeho slov Slovensko nijako neohrozuje a sám urobí všetko pre štandardizáciu vzťahov s Ruskom akonáhle to bude možné.
Zaujímavým prvkom v propagovaní vládnej návštevy Číny bolo Ficovo zhodnotenie spoločnej diskusie o vojne na Ukrajine. V tomto kontexte premiér vo videu nekriticky prezentoval slová čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa údajne obáva „nezvládnuteľnej eskalácie napätia a hrozby jadrového konfliktu“. V zhode s čínskym prezidentom Fico odsudzoval vojenskú podporu Ukrajiny Západom. Podľa Fica rezonuje v rétorike EÚ téma pokračovania vojny za každú cenu, zatiaľ čo v komunikácii s Čínou dominuje motív mieru. Avšak, napriek tomu, že sa Čína oficiálne deklaruje za neutrálnu, v prípade ruskej agresie voči Ukrajine sa stavia na stranu Ruska, s ktorým v posledných rokoch výrazne utužila vzťahy. Objavili sa tiež informácie o tom, že v minulosti dodávala Rusku komponenty, ktoré agresor následne využíval na svoju vojenskú expanziu.
Sluha ruskej propagandy
Okrem glorifikácie Číny sa dezinformátori vracali aj k ospravedlňovaniu ruskej agresie voči Ukrajine. Poslúžilo im na to aj vystúpenie premiéra Fica v relácii ruskej televízie Rossija-1, ktorú viedla známa propagandistka Olga Skabejevová. Vo vystúpení, ktoré následne samotný Fico a strana SMER – SSD zdieľali na Facebooku, šíril slovenský premiér veľké množstvo klamlivých tvrdení. Zväčša išlo o útoky na Západ a Ukrajinu, ktoré podľa Fica presadzujú eskaláciu napätia a pokračovanie vojny. Totálnu eskaláciu napätia má podľa neho docieliť Zelenského víťazný plán Ukrajiny, o ktorom sme informovali v predchádzajúcom reporte, a ktorý premiér spája s použitím jadrových zbraní a rakiet stredného a dlhého doletu voči ruským cieľom.
V súlade s ruskou propagandou Fico hovoril aj o potrebe mierového rokovania s Ruskom a vyhlásil, že je pripravený hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rovnako by vraj považoval za česť zúčastniť sa na budúci rok v Moskve osláv konca druhej svetovej vojny a slovenské územie v relácii ponúkol pre potenciálne mierové rokovania medzi USA, Ruskom a Ukrajinou.
Opätovne pritom zdôrazňoval úlohu Červenej armády pri oslobodení územia Slovenska spod fašistického útlaku. Neskôr sa aj pred novinármi vyjadril, že oficiálne vycestovanie do Moskvy a poďakovanie Červenej armáde považuje za morálnu povinnosť. Kremeľ medzičasom naznačil, že oficiálne pozvanie na slávnostnú vojenskú prehliadku na Červenom námestí by slovenský premiér mohol obdržať.
Ficovo vystúpenie v propagandistickej relácii Rossija-1 bolo silne kritizované zo strany opozície, tradičných médií, mimovládnej sféry, ale napríklad aj od veľvyslanca Veľkej Británie na Slovensku Nigela Bakera. Podľa Fica ide o neoprávnené komentáre, pričom Bakerovu odozvu označil za „neakceptovateľné správanie“ a vyzval ho, aby sa „zdržal podobných výstupov neoprávnene zasahujúcich do suverénnej slovenskej vládnej politiky“. V skutočnosti malo vystúpenie o dosť väčšiu závažnosť ako premiér pripúšťa, keďže sa stal prvým vrcholným politikom štátu EÚ, ktorý od ruskej invázie na Ukrajinu vystúpil v tejto štátom kontrolovanej televízii.
Na obhajobu Ficovho konania bolo publikovaných niekoľko príspevkov jeho straníckych kolegov. Napríklad poslanec NR SR Richard Glück (SMER – SSD) publikoval na Facebooku video, v ktorom hovoril o potrebe rešpektu k slovenským vnútroštátnym záležitostiam a prezentoval postoje českého poslanca Jiřího Kobzu (SPD), ktorý obhajoval Roberta Fica vo vysielaní ČT24.
Podobne aj podľa europoslanca Ľuboša Blahu ukázal Fico, že je štátnik, ktorý „nebude skákať, ako pískajú západné veľmoci“. Tým Blaha poukazoval na vystúpenie v ruskej televízii, kde mal premiér preukázať múdrosť a odvahu, ale aj na vládnu návštevu Číny. V súlade s Ficovou kritikou britského veľvyslanca Bakera sa Blaha vyjadril, že malo ísť o porušenie diplomatických pravidiel a hanbu pre Britániu, za čo by mal byť veľvyslanec odvolaný. Jeho telegramový príspevok bol prezdieľaný aj oficiálnou stránkou SMER – SSD na Facebooku.
Nenávisť voči seniorom a ďalší atentát?
V rámci domácich tém sa objavovali predovšetkým príspevky strašiace možnosťou ďalšieho atentátu na premiéra Roberta Fica. Dezinformačná scéna takto reagovala na dve nedávne udalosti, ktoré zneužívala na šírenie naratívu o posilňovaní nenávisti a napätia v spoločnosti, ale aj na odvádzanie pozornosti od prehlbujúcej sa vládnej krízy. Prvým podnetom bol halloweensky ples na gymnáziu Bilíkova v Bratislave, kde sa skupinka študentov prezliekla za seniorov. Ich maska zahŕňala aj transparent s nápisom „Ja milujem Fica“, čoho sa chytili viacerí predstavitelia koalície so slovami, že ide o zosmiešňovanie seniorov a zneužívanie detí na opozičnú propagandu.
Najaktívnejším bol v danej téme minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), ktorý hovoril o dôsledku stupňovania nevraživosti k politickým oponentom na opozičných mítingoch. Automaticky tak prepojil stredoškolákov s opozičnými stranami a argumentoval, že zvyšovanie napätia, ktoré malo mať v minulosti za dôsledok atentát na Roberta Fica, sa dostáva do škôl vďaka aktivite progresívnych politikov.
Napriek tomu, že sám hovoril o potrebe nastolenia pokoja a férovej politickej súťaže, šíril klamstvá o tom, že Progresívne Slovensko (PS) ohrozuje bezpečnosť ľudí, zaťahuje deti a ich rodičov do politickej kampane a vedie kampaň zameranú proti dôchodcom. V tomto prípade ide o zavádzajúcu dramatizáciu a úmyselné prepájanie podujatia na strednej škole s aktivitou PS. Takýto súvis je vyfabulovaný a smeruje k distreditácii opozičnej strany.
Aj europoslanec za SMER – SSD Ľuboš Blaha strašil ďalším pokusom o atentát na premiéra. V telegramovom príspevku, ktorý zdieľala aj oficiálna facebooková stránka SMER – SSD, upozornil, že počas osláv Karpatsko-duklianskej operácie v Dukle mal byť zadržaný ozbrojený muž. Podľa Blahu išlo o „ozbrojeného chlapa, ktorý nenávidí Roberta Fica, lebo odmieta vojnu proti Rusku“. Automaticky využil situáciu na útoky proti PS: „Toto je výsledok roboty PS-ka a liberálnych médií.“
Samotný Robert Fico pre pochybný denník Štandard uviedol: „Zachytili sme veľmi militantného človeka, ktorý ma nenávidí vzhľadom na moje postoje k Ukrajine.“ V skutočnosti museli obaja politici v snahe vykresliť situáciu ako život ohrozujúci incident zámerne skresľovať realitu. Žiaden pokus o atentát na podujatí pripravovaný nebol, čo potvrdila aj polícia. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva polície Košice Jana Ligdayová povedala, že eviduje len muža, ktorý mal na zhromaždení problém s dokladmi.
76-ročný muž je totiž držiteľom zbrojného preukazu a vlastníkom predmetnej zbrane, no nemal pri sebe potrebné doklady, za čo bol krátkodobo zadržaný a následne po vykonaní potrebných úkonov prepustený na slobodu. Zaistený bol teda z dôvodu podozrenia zo spáchania priestupku na úseku zbraní a streliva, nie kvôli agresívnemu správaniu či podozreniu zo snahy použiť na zhromaždení zbraň.
Napriek tomu, že ide o verejne dostupné informácie, to Ficovi ani Blahovi nezabránilo interpretovať udalosti spôsobom, ktorý by potvrdzoval ich naratív. Blaha vo svojej rétorike používal nepatričné termíny ako „džihád proti Smeru“, opozičná „vražedná mašinéria” či redukcia politického súboja do „apokalyptických rozmerov“.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk informovať verejnosť o vznikajúcich a aktuálnych trendoch v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.