Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Krajne pravicoví predstavitelia nepravdivo tvrdia, že Európsky parlament (EP) plánuje transformovať EÚ na „vojenskú federáciu“. Títo aktéri zámerne vyvolávajú paniku a pocit naliehavosti, pričom nezáväzné návrhy EP nepravdivo prezentujú ako definitívne zákony.
- Rovnakí politici tiež šíria ničím nepodložené obavy z európskej digitálnej identity. Tvrdia, že EÚ sa týmto nástrojom snaží kontrolovať ľudí a predávať ich údaje. V skutočnosti je digitálna identita dobrovoľná, nenahradí existujúce preukazy totožnosti a zabezpečí ochranu osobných údajov pomocou prísnych bezpečnostných opatrení.
- Mainstreamové médiá sú vystavené útokom a do popredia sa dostávajú alternatívne zdroje. Tento trend vyvoláva znepokojenie, pretože nebezpečné webové stránky získavajú na popularite. To vzbudzuje obavu z marginalizácie úlohy mainstreamových médií a potenciálneho nárastu dezinformácií.
Krajne pravicoví aktéri dezinformujú o návrhoch Európskeho parlamentu
V posledných dvoch týždňoch sa krajne pravicoví politici a dezinformačné stránky zamerali na Európsku úniu. Tentokrát dezinformovali o nových návrhoch, ktoré sú predmetom súčasných rokovaní. Jednou z rozšírených dezinformácií je tvrdenie, že EP hlasoval za pretransformovanie EÚ na „vojenskú federáciu“.
Ako prvý s touto informáciou prišiel predseda krajne pravicovej strany Republika a zároveň poslanec EP Milan Uhrík. Vo videu nahratom v EP tvrdí, že „má vzniknúť obranná únia s vlastnou armádou, ktorá bude robiť poriadky po Európe a možno aj niekde po svete, kde si to slniečkári zmyslia“. Príspevok bol neskôr prezdieľaný dezinformačnými webmi Raptor-TV.cz a InfoVojna.
Podpredseda strany Republika Milan Mazurek taktiež vyhlásil, že europoslanci hlasovali za premenu EÚ na „vojenskú úniu“. Túto príležitosť zároveň využil na oznámenie svojej kandidatúry do EP v nadchádzajúcich voľbách a na kritiku slovenských europoslancov. Tí sa vraj proti tomuto návrhu nepostavili.
Spomínaní aktéri hovoria o návrhoch EP na zmenu a doplnenie zmlúv EÚ. V týchto návrhoch sa skutočne spomína vytvorenie obrannej únie s vlastnou európskou armádou. Čo však aktéri zámerne opomínajú, je skutočnosť, že tieto zmeny a doplnenia majú len návrhový charakter. Spomínané návrhy sú len odporúčaniami toho, aké zmeny by si EP v budúcnosti „želal“ a nie sú nijakým spôsobom záväzné.
Zmena zmlúv EÚ (primárneho práva) je veľmi dlhý a komplikovaný proces. Na jeho začiatku by sa musel vytvoriť konvent, ktorý by mohol trvať niekoľko rokov. Ďalej by bolo potrebné vypracovať návrh na zmenu alebo novú zmluvu. Tento návrh by potom musel schváliť EP, Rada a jednotlivé členské štáty.
Uvedení aktéri tieto informácie zámerne vynechávajú, čím vytvárajú dojem, že návrhy sú konečnou podobou zákona. Podobnou rétorikou sa pokúšajú vytvoriť pocit naliehavosti a paniky, ktorý potom využívajú na presadzovanie svojej politickej agendy. Obaja títo politici sa s veľkou pravdepodobnosťou stanú kandidátmi do EP a touto rétorikou sa zrejme pripravujú na nadchádzajúce voľby. S týmto cieľom sa snažia vyvolať strach a vytvoriť obraz nepriateľa, proti ktorému potom budú umelo bojovať a sľubovať, že pred ním Slovákov ochránia.
EÚ nás chce údajne zotročiť pomocou európskej digitálnej identity
Ďalšou témou týkajúcou sa EÚ, ktorá sa dostala do pozornosti slovenských dezinformátorov, bola európska digitálna identita. Ide o nástroj, pomocou ktorého budú môcť občania EÚ v prípade potreby preukázať svoju totožnosť pri prístupe k online službám a zdieľaní digitálnych dokumentov. Európska digitálna identita má taktiež pomôcť občanom pri preukazovaní konkrétneho osobného atribútu, napríklad veku, bez toho, aby museli odhaliť svoju úplnú identitu alebo iné osobné údaje. V chápaní dezinformačných aktérov však bude európska digitálna identita zneužitá na ovládanie európskych občanov.
Milan Mazurek bol zďaleka najaktívnejším aktérom, ktorý sa tejto téme venoval. V jednom zo svojich viacerých príspevkov o digitálnej identite tvrdil, že „keď si pozriete alebo prečítate materiály zo Svetového ekonomického fóra, zistíte že digitálna identita je v ich ponímaní nástrojom na ovládanie ľudí. Najprv vám ju dajú ako výhodu, neskôr bez jej využitia nevybavíte nič.“
V ďalšom príspevku napísal krajne pravicový politik nasledovné: „Kým najprv nám ju predstavia ako výhodu, neskôr bez nej nič nevybavíme. Spolu s digitálnymi peniazmi tak oni rozhodnú, koľko možností a slobody nám nechajú.“ Navyše podľa Milana Uhríka digitálna identita „nahradí fyzickú identitu“ občanov.
Dezinformačná stránka IneNoviny tvrdila, že EÚ bude okrem kontroly ľudí aj „predávať“ osobné údaje. „Ľudia nebudú vedieť, čo kto robí s ich údajmi,“ píše sa na webovej stránke.
Európska digitálna identita však nemôže slúžiť na „kontrolu ľudí“ – vlastníctvo digitálnej identifikačnej peňaženky EÚ bude dobrovoľnou voľbou každého občana a služba zároveň nenahradí existujúce doklady totožnosti.
Okrem toho, keďže digitálna identita pracuje s citlivými údajmi občanov, EÚ zavedie viaceré bezpečnostné opatrenia vrátane úplnej transparentnosti služby. Preto je nepravdepodobné, že by občania netušili, na čo sa ich osobné údaje používajú, alebo aby ich EÚ „predávala“. Naopak, EÚ sľubuje, že občania budú mať vždy plnú kontrolu nad údajmi, ktoré zdieľajú, a nad tým, kto ich bude využívať.
Keďže príspevky o európskej digitálnej identite boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčovú frázu „digitálna identita“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).
Ako ukazujú výsledky, najaktívnejšími aktérmi, ktorí šírili o tejto problematike falošné naratívy, boli členovia krajne pravicovej strany Republika, a to najmä jej podpredseda Milan Mazurek.
Prvé miesto patrí spomínanému príspevku Milana Uhríka, v ktorom klamlivo uviedol, že európska digitálna identita má „nahradiť fyzickú identitu“ jednotlivca.
Druhé a tretie miesto patrí uvedeným príspevkom (1, 2) Milana Mazureka, v ktorých falošne tvrdil, že digitálna identita EÚ bude slúžiť na „kontrolu“ ľudí.
V inom príspevku Mazurek uviedol, že digitálna identita je „koncom slobody“. „Naše životy a práva odovzdá vláda do rúk Bruselu a psychopatom zo Svetového ekonomického fóra,“ dodal. Dezinformátori tak nadväzujú na falošné naratívy o tom, že Slovensko stráca suverenitu a stáva sa kolóniou EÚ a ďalších medzinárodných štruktúr, ktorých je súčasťou.
Mazurek tiež prezdieľal príspevok svojho straníckeho kolegu Jána Kecskésa, v ktorom Kecskés tvrdil, že odmieta zavedenie európskej digitálnej identity, a dodáva: „Nie sme čísla, ktoré si úradníci môžu vypnúť, kedy sa im zachce!“
Mainstreamové médiá na Slovensku sú terčom útokov, alternatívne zdroje naopak obhajované
Už niekoľko týždňov sa v slovenskom informačnom priestore venuje téme médií značná pozornosť. Dôvodom sú najmä vyhlásenia súčasného premiéra Roberta Fica a jeho rozhodnutie zabrániť vstup niektorým mainstreamovým médiám do budovy úradu vlády. Tieto médiá boli predtým kritické voči jeho strane SMER-SSD.
Vládna koalícia od volieb presadzuje politiku, ktorá mainstreamové médiá odsúva na perifériu, zámerne im sťažuje prácu a naďalej na nich útočí. V tomto smere bol jeden z najvýraznejších naratívov, že alternatívne médiá na Slovensku čelili neoprávnenej „cenzúre“ a teraz, keď to isté zažívajú mainstreamové médiá, je z toho odrazu „škandál“.
Eduard Chmelár, pochybný politický komentátor a poradca premiéra Roberta Fica, na svojej facebookovej stránke kritizoval slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú: „Keď tá, ktorá chcela zatvoriť nepohodlné weby, volá po rešpektovaní médií.“ V príspevku sa priamo odvolal na vyhlásenie prezidentky, v ktorom odsúdila cenzúru médií za nedemokratický krok.
Dezinformačná stránka Bádateľ, známa šírením nebezpečných konšpiračných teórií, v príspevku napísala: „Markíza sa tešila, keď cenzúrou ničili alternatívne médiá. Teraz zakúsi ten pocit, keď príde o 50% príjmov z reklamy štátu!“
Rovnakú myšlienku potom zopakoval aj Slobodný vysielač tvrdením, že predchádzajúca vláda „vypínala opozičné webové stránky“ a žiadne „protesty“ proti cenzúre sa nekonali.
V skutočnosti ide o dve neporovnateľné situácie. „Nepohodlné“ zdroje, o ktorých títo aktéri hovoria, sú v skutočnosti médiami, ktoré zverejňujú proruskú propagandu, dezinformácie a nebezpečné konšpiračné teórie o dôležitých témach, ako napríklad zdravie. Nazývať ich obyčajnými „opozičnými“ webmi je úmyselné bagatelizovanie ich skutočnej podstaty. Tieto weby nie sú len stránkami kritizujúcimi určitú stranu alebo vládu. Ide o skutočne nebezpečné zdroje informácií, ktoré sa vo svojej podstate nedajú porovnať s mainstreamovými médiami len preto, že tie kritizovali súčasné vládnuce strany.
Okrem samotného škodlivého obsahu sa tieto problematické médiá navyše úspešne vyhýbajú akémukoľvek dodržiavaniu novinárskej etiky a základných redakčných pravidiel. Zároveň sú dlhodobo hlavnými zdrojmi nekvalitného a toxického obsahu. Tieto alternatívne zdroje tiež zámerne šíria nefaktické informácie a používajú manipulatívne techniky.
Na Slovensku súčasne pozorujeme alarmujúci trend, keď sa mainstreamové médiá dostávajú do úzadia, zatiaľ čo do popredia sa dostávajú alternatívne zdroje informácií. Tie sa potom pomaly stávajú primárnym zdrojom informácií o politickom dianí, pričom tento vývoj podporujú aj viacerí politici.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/