Infosecurity.sk: Bi-Weekly Report o dezinformačných trendoch (21. júla 2021)

Fake News Report

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný STRATPOL – Inštitútom pre strategickú politiku a Slovenským inštitútom pre bezpečnostnú politiku s podporou pražskej pobočky Nadácie Friedricha Naumanna pre slobodu, priebežne monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní vznikajúcich dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. To umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonujú vo verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šíria a vyvíjajú na sociálnych sieťach.

Táto správa predstavuje dvojtýždňový prehľad vznikajúcich trendov v šírení škodlivého online informačného obsahu. Na základe toho môže Infosecurity.sk upozorňovať verejnosť na vznikajúce a aktuálne trendy v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

Rovnako ako v predchádzajúcich týždňoch, aj tento týždeň Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré sa nám podarilo zachytiť:

1. Koncom minulého mesiaca začali dezinformačné médiá uverejňovať množstvo článkov, v ktorých vyzývali na protesty pred domami známych lekárov. Tí sa mali previniť ich kladným postojom voči očkovaniu.

2. Pred domami známych lekárov, infektológov Pavla Jarčušku, Vladimíra Krčméryho a pediatričky Eleny Prokopovej sa zišla skupina asi 30 demonštrantov, ktorí skandovali rôzne vyhrážky a správali sa agresívne voči ich susedom.

3. Zámerné útoky na lekárov, ktorí sa vyjadrujú v prospech očkovania, posunuli antivax naratívy na novú úroveň a zdôraznili fyzické nebezpečenstvo, ktoré dezinformácie pre našu spoločnosť predstavujú.

4. V súvislosti s novými cestovnými obmedzeniami, ktoré vo verejnosti vyvolali značne negatívne emócie, začali dezinformátori a populisti internetom šíriť naratívy o „očkovacom apartheide“ – kategorizovaní občanov na základe očkovania.

5. Pokusy o zneužitie situácie spojili populistov a dezinformátorov naprieč politickým spektrom, ktorí využili nespokojnosť verejnosti na šírenie dezinformačných naratívov.

Radikálni antivaxeri útočia na slovenských lekárov

Slovenskí antivaxeri sa svojou rétorikou príliš neodlišujú od svojich náprotivkov z celého sveta. Podobne ako tí zahraniční aj oni neustále opakujú tvrdenia, že vakcíny proti vírusu Covid-19 neboli dostatočne testované a automaticky odsudzujú akékoľvek protipandemické opatrenia ako diskriminačné. Už v minulosti sme mohli byť svedkami snahy o démonizáciu lekárov a vedcov, ktorí sa vyjadrujú v prospech očkovania, a to napríklad aj tým, že ich spájajú s „veľkými farmaceutickými spoločnosťami“, ktoré majú podľa nich rôzne nekalé úmysly. Avšak za posledný týždeň podnikli slovenskí antivaxeri kroky, ktoré na Slovenku zatiaľ nemali obdoby.

Keďže napätie okolo vakcín na Slovensku je stále vysoké, najnovšie sa stali jedným z hlavných terčov dezinformátorov lekári. Koncom minulého mesiaca začali dezinformačné médiá uverejňovať množstvo článkov, v ktorých vyzývali na protesty pred domami známych lekárov. Tí sa mali previniť svojím kladným postojom voči očkovaniu. Hoci rôzne antivax naratívy a s nimi spojené vyhrážky lekárom kolujú internetom už nejaký čas, len zriedkakedy tieto vyhrážky opustili sféru sociálnych médií a premenili sa na skutočnú fyzickú hrozbu.

Jedným z vyzývateľov na takéto protesty bola samozvaná „najobľúbenejšia stránka o zdraví“ Badatel.net, ktorá mimo iné v minulosti čelila trestnému stíhaniu za šírenie poplašnej správy. To jej však nezabránilo, aby opakovane vyzývala na protesty pred domami takzvaných „farmalobistov“. Ďalšie dezinformačné médiá, ako napríklad Hlavné správy a Hlavný denník, tento naratív rýchlo prevzali a šírili ďalej, pričom zneužívali súčasnú relatívne priaznivú pandemickú situáciu na postupné bagatelizovanie nebezpečenstva, ktorý variant Delta pre Slovensko predstavuje. Ten dezinformátori označili za „obyčajnú chrípku“.

Snahy dezinformátorov však priniesli požadovaný efekt, keď sa pred domami známych lekárov, infektológov Pavla Jarčušku, Vladimíra Krčméryho a pediatričky Eleny Prokopovej, zišla skupina asi 30 demonštrantov. Hoci sa protestujúcim nepodarilo zastihnúť ani nijako priamo ohroziť žiadneho z lekárov a ich počet bol relatívne malý, ich správanie viacerí susedia lekárov označili za agresívne, pričom skandovali rôzne vyhrážky.

Protesty okamžite odsúdili viacerí predstavitelia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera, ktorý ich označil za neprípustné a vyzval prokuratúru a políciu, aby situáciu pozorne sledovali a v prípade potreby prijali opatrenia. Polícia medzitým už oznámila, že v budúcnosti nebude podobné akcie antivaxerov tolerovať. Minister vnútra Roman Mikulec zdôraznil, že budú prijaté všetky potrebné opatrenia na ochranu ľudí, proti ktorým sú tieto akcie namierené. Avšak i napriek ubezpečeniam Elena Prokopová avizovala, že z obáv o bezpečnosť zvažuje či naďalej pokračovať v očkovacej kampani.

Naopak dezinformačné médiá, ktoré skandovanie vyhrážok pred domami lekárov, považujú za legitímny prejav frustrácie ľudí z diskriminačných opatrení zavedenými „farmalobistami“, protesty oslavovali a tvrdili, že k porušeniu verejného poriadku nedošlo. Zámerné útoky na lekárov, ktorí sa vyjadrujú v prospech očkovania, posunuli antivax naratívy na novú úroveň a zdôraznili fyzické nebezpečenstvo, ktoré dezinformácie pre našu spoločnosť predstavujú.

Naratívy o očkovacom apartheide

Napriek tomu však nie všetci politici agresívne správanie antivaxerov odsúdili. Hlavným ťahúňom slovenskej dezinformačnej scény sú práve politici, ktorí zápasia o hlasy a podporu verejnosti. Tí sa pravidelne chytajú kontroverzných tém, o ktorých sa domnievajú, že im pomôžu získať viac hlasov, aj keď si to od nich vyžaduje šírenie dezinformácií. Ako sme už v minulosti informovali, práve politici sú hlavnými šíriteľmi dezinformácií a škodlivého obsahu na Slovensku.

S letnými prázdninami v plnom prúde a vysokým rizikom, že sa občania v zahraničí nakazia variantom Delta, zaviedla slovenská vláda viaceré reštriktívne opatrenia. Jedným z opatrení bolo aj obnovenie hraničných kontrol a povinnosť podrobiť sa 14-dňovej karanténe pre nezaočkované osoby vracajúce sa zo zahraničia. Nové opatrenia sa negatívnym spôsobom dotkli najmä cestovného ruchu a pendlerov, čo vyvolalo veľké pobúrenie verejnosti a poskytlo dezinformátorom a populistom novú príležitosť ako sa zviditeľniť.

Tí, na čele s krajne ľavicovým dezinformátorom Blahom a mnohými súčasnými alebo bývalými členmi ĽSNS, začali internetom šíriť naratívy o „očkovacom apartheide“ – údajnej snahe kategorizovať občanov podľa toho, či boli očkovaní. Frustrácia z nových opatrení viedla k viacerým protestom na hraničných priechodoch, organizovaným nespokojnými pendlermi, ktorých sa zúčastnili aj viacerí politici známí šírením škodlivého obsahu.

Pokusy o zneužitie situácie spojili populistov a dezinformátorov naprieč politickým spektrom. Príležitosť upútať pozornosť si nenechali ujsť ani Slovenskí Branci, ktorí tvrdili, že ich členovia dohliadajú na činnosť polície na hraniciach a zabezpečujú dodržiavanie práva občanov na slobodné cestovanie. Paradoxne, sú to práve títo aktéri, ktorí v tomto prípade vehementne obhajujú slobodu pohybu a v iných zároveň šíria anti-EÚ naratívy, vyzývajúce na odchod Slovenska z EÚ a obnovenie hraničných kontrol ako prejav národnej suverenity.

Ústavný súd po preskúmaní pozastavil účinnosť nariadenia, ktoré rozdeľovalo príchodzích na očkovaných a neočkovaných. Hlavnou námietkou súdu bolo, že osoby, ktoré dostali len jednu dávku, nemohli byť klasifikované ako plne očkované. V reakcii na to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský oznámil, že opatrenia uložené vyhláškou sa veľmi nezmenia a možno sa len „trochu sprísnia“. Dezinformační aktéri napriek tomu interpretovali rozhodnutie súdu ako potvrdenie svojich naratívov o „apartheide“.

Nedávny vývoj udalostí zdôrazňuje potrebu starostlivo a strategicky komunikovať o cieľoch vlády v boji proti potenciálnej tretej vlne pandémie. V opačnom prípade dezinformační aktéri, ktorí konšpiračné naratívy o kategorizovaní občanov šíria už od konca minulého roka, takéto situácie využijú na potvrdenie svojich dezinformačných naratívov.

Autori: Matej Spišák, Denis Takács

Supported by Friedrich Naumann Foundation For Freedom

Šéfredaktor portálu Antipropaganda.sk. Je študentom magisterského odboru Medzinárodné vzťahy na Central European University v Budapešti a Viedni a študentom European Academy of Diplomacy vo Varšave. V roku 2020 absolvoval študijný a pracovný pobyt v rámci programu The Bard Globalization and International Affairs Program (BGIA) v New Yorku. Bakalársky titul získal na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v odbore Európske štúdiá. Počas štúdia nazbieral skúsenosti v štátnych inštitúciách, vrátane stáží na Oddelení strategickej komunikácie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, v Kancelárii štátneho tajomníka Róberta Ondrejcsáka na Ministerstve obrany, na Odbore zahraničnej politiky v Kancelárii prezidenta SR, ale tiež na Stálej misii SR pri OSN v New Yorku. Matej v súčasnosti spolupracuje s mimovládnymi organizáciami SSPI a Stratpol, pričom v minulosti pôsobil aj v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií (CEIAS). Od roku 2018 sa venuje dobrovoľníckej činnosti v organizácii Transparency International. Ovláda angličtinu a základy francúzštiny. Kontakt: matej.spisak@slovaksecurity.org