Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Na Slovensku nebol zatiaľ potvrdený ani jeden prípad opičích kiahní, no napriek tomu sa ochorenie veľmi rýchlo stavia obľúbenou témou konšpirátorov. Podobne ako pri pandémií COVID-19, aj teraz sa šíria konšpiračné teórie o ovládnutí sveta záhadnými elitami.
- Svet v súčasnosti čelí potravinovej kríze, ktorá môže mať závažné dopady na mnohé štáty. Slovenskí dezinformátori znovu preberajú kremeľskú rétoriku a z krízy obviňujú Západ a najmä západné sankcie voči Rusku. Za potravinovou krízou však vo veľkej miere stojí ruská okupácia Ukrajiny.
- Koronavírus a s ním súvisiace témy sa pomaly vytrácajú z diskusií medzi konšpirátormi. Hoaxy o covide sa objavujú len ojedinele a zväčša sa jedná o recyklované dezinformácie.
- Medzi slovenskými dezinformátormi dominujú najmä opoziční politici. Medzi ich najčastejšie témy sa zaraďuje rast cien pohonných hmôt či ruský plyn a ropa. Vo svojich vyjadreniach zavádzajú a témy zneužívajú pre svoj vlastný politický zisk.
Opičie kiahne ako ďalší pokus svetových elít ovládať populácie
Témy opičích kiahní sa takmer okamžite chytila dezinformačná scéna. Dezinformačné naratívy, ktoré sa pôvodne týkali pandémie COVID-19, sa tentoraz používajú aj na opičie kiahne.
Konšpirátor Danny Kollar, ktorého na Telegrame sleduje 43 tisíc ľudí, ešte pred výskytom prvých prípadov na Slovensku tvrdí, že opičie kiahne sú ďalší „pokus globalistov zotročiť ľudí cez umelo vyvolané krízy.“ Vo videu hovorí o tom, že „oni“ strašili ľudí pandémiou koronavírusu, potom vojnou na Ukrajine, a teraz, keď záujem o tieto témy opadá, vymysleli novú krízu.
V skutočnosti samotný Danny Kollar šíri medzi ľuďmi strach, keď tvrdí, že „chcú zabiť vás a vaše deti, chcú vám sťažiť život, chcú vás preriediť, chcú urobiť čokoľvek, aby vás donutili voliť podľa ich názoru.“
Podobnú rétoriku pretláča známy dezinformačný web Bádateľ.net. Článok o opičích kiahňach začínajú ironickou poznámkou: “Och, nie! Ďalšia strašidelná znejúca choroba nazývaná ’opičie kiahne’ sa údajne šíri svetom.” V článku ďalej naznačujú, že opičie kiahne sú pokusom svetových mocnosti rozpútať ďalšie kolo pandemickej tyranie, ktorá vyvrcholí “ďalšej magickej novej ’vakcíny’ dodanej rýchlosťou blesku.”
Alternatívne médium SKsprávy prinieslo konšpiračnú teóriu o tom, že za opičími kiahňami stojí Bill Gates. Údajne využíva “laboratórne generované infekčné choroby na podmanenie si globálnej populácie s cieľom nastoliť tyranský Nový poriadok ovládaný nenásytnými ľuďmi, elitami ako on.” Článok, plný prekladových chýb, pôvodne vyšiel v zahraničí. Jeho autorom je Mike Whitney, podľa SKsprávy “uznávaný geopolitický a sociálny analytik”, ktorý má však za sebou históriu plnú konšpiračných teórií.
Konšpirátorskú rétoriku prevzal aj bývalý slovenský premiér Robert Fico. Na tlačovej konferencii tvrdil, že opičie kiahne sú len ďalšou témou, ktorá má prekryť “tie veci, čo sa tu dejú.”
Samotná Svetová zdravotnícka organizácia však informuje, že ovčie kiahne sa nešíria rapídne. K nákaze dochádza primárne až pri úzkom fyzickom styku s infikovaným človekom. Priebeh ochorenia nie je tak vážny ako pri pravých kiahňach. Staršia populácia je chránená očkovaním proti pravým kiahňam.
Kto je zodpovedný za potravinovú krízu? Prokremeľskí dezinformátori v tom majú jasno
Svet v súčasnosti čelí najväčšej potravinovej kríze za posledné roky. Vplyvom vojny na Ukrajine dochádza k narušeniu svetových potravinových reťazcov. Ukrajina ako jeden z najväčších producentov pšenice a ďalších obilnín nedokáže svoje zásoby exportovať. Na ukrajinskej pšenici je pritom závislých niekoľko severoafrických a blízkovýchodných krajín.
David Beasley, šéf potravinového programu OSN, varuje, že súčasné ekonomické podmienky sú horšie než tie z roku 2011, kedy odštartovala arabská jar. Neotvorenie prístavov na Ukrajine spôsobí hlad, destabilizáciu a masovú migráciu.
Potravinová kríza bola aj témou stretnuta svetových lídrov v švajčiarskom Davose. Podľa západných lídrov Rusko používa potravinové zásoby na vydieranie, keď v Čiernom mori vojenskými loďami blokuje vývoz až 20 ton obilia. Zadržiavaním zásob sa zvyšujú svetové ceny potravín, čo nakoniec spôsobuje hlad a nestabilitu. Predsedníčka Európskej komisie, Ursula von der Leyen, pripomenula situáciu z 30. rokov minulého storočia, kedy Sovieti zhabali úrodu na Ukrajine a spôsobili tak zničujúci hladomor.
Ako o tom informujú slovenské dezinformačné média? Môžeme pozorovať, že jednoznačne preberajú dezinformačné naratívy z Kremľa.
Najčastejším protiargumentom je tvrdenie, že za potravinovú krízu môžu západné sankcie. Poukazujú na to, že krízu spôsobili práve sankcie na ruské komodity. Zároveň neváhajú tvrdiť, že Západ vedia potravinovú vojnu nie len voči Rusku, ale aj voči vlastným občanom. Podľa ďalších alternatívnych zdrojov samotný Kyjev sabotuje svoje vlastné exportné kapacity. Údajne sa to deje tak, že ukrajinská armáda kladie morské míny, ktoré znemožňujú plavbu lodí.
Slovenský opozičný poslanec Ľuboš Blaha za stranu SMER-SD napísal na svoj Facebook: “Kvôli americkým záujmom riskujeme hlad v Afrike, nové vlny migrácie a prehlbovanie svetovej chudoby. Kvôli tomu, aby Zelenskyj mohol mať šou.”
Podľa vyjadrení Kremľu svetovú potravinovú krízu spôsobil Západ, keď uvalil najtvrdšie sankcie na Rusko v modernej histórií. Prezident Putin sa ohradil voči západným politikom tým, že obviňovanie Ruska z potravinovej krízy sú nepodložené, a je pripravený krízu riešiť, keď budú sankcie zrušené.
Opäť raz vidíme ako slovenská dezinformačná scéna preberá a ďalej šíri propagandistické stanoviská Kremľa, ktoré sú značne zavádzajúce. Zamlčiavajú fakt, že by k žiadnej kríze, a tým pádom ani k sankciám, nedošlo, keby Rusko nenapadlo a neokupovalo Ukrajinu.
Téma pandémie COVID-19 je momentálne vyčerpaná
Vojna na Ukrajine je stále dominantnou témou dezinformácií, pričom jej aktuálne začínajú konkurovať opičie kiahne. Dezinformácie o koronavírusu sa objavujú už len sporadicky.
Ojedinele sa objavujú vymyslené články, ktoré hovoria o novej utajovanej správe, ktorá dokazuje, že proticovidové vakcíny boli v skutočnosti smrteľné. Zároveň sa recyklujú staré a vyvrátené hoaxy o tom, že nosenie rúšok je nebezpečné, či o potratených plodov pri vývoje vakcín.
V súvislosti s opičími kiahňami sa aj na Slovensku začal zdieľať príbalový leták vakcíny od AstraZeneca, v ktorej je vektor šimpanzieho adenovírusu. Medzi šimpanzím adenovírusom a opičími kiahňami však neexistuje súvislosť.
O čom hovoria najpopulárnejšie videá na slovenskom Facebooku
Okrem dezinformácií v písanej podobe sm esa tentokrát pozreli aj najtrendovejšie videá na slovenskom Facebooku. Nižšie priložený graf sme vytvorili pomocou analytického nástroja CrowdTangle, v ktorom sme vyselektovali videá nahrané za obdobie posledných 14 dní. Príspevky boli hodnotené na základe celkového počtu interakcií (lajky, komentáre, zdieľania). Väčšina videí sa zaoberá rovnakými témami, a to najmä rastúcimi cenami pohonných hmôt a importom ruského plynu.
Prvé miesto v rebríčku získal krajne-pravicový europoslanec Milan Uhrík, ktorý zdieľal zábery z tlačovej konferencie Vladimíra Sotáka, predsedu Klubu 500. Rečník vo videu sa vulgárnym spôsobom vyjadruje, že platbami za ruský plyn nefinancujeme vojnu na Ukrajine. Za peniaze, ktoré pošleme do Ruska za plyn, “si môžu kúpiť hnojivo, vyhnojiť polia, aby mohli vyrábať pšenicu.” Druhé video od Milana Uhríka obsahuje jeho vystúpenie z Európskeho parlamentu, v ktorom sa postavil proti tomu, aby sa Slovensko odpojilo od ruského plynu, pričom používa klasický dezinformačný naratív, že sa Ukrajine vyhráža Slovensku.
Ďalšie miesto v rebríčku patrí Erikovi Kaliňákovi, podpredsedovi strany SMER-SD. Vo svojom príspevku zdieľal rozhovor z televízie TA3, v ktorom generálny riaditeľ spoločnosti Siemens
Vladimír Slezák hovorí o tom, že nedokážeme fungovať bez ruských surovín a kritizuje úvahy o nezávislosti od ruského plynu.
Nepochybne najaktívnejším je Robert Fico, bývalý premiér a predseda strany SMER-SD. Vo videách, ktoré sa ocitli na grafe, sa venuje primárne témam rastúcich cien pohonných hmôt a plynu. Aj keď sa jedná o problémy, s ktorými sa potýkajú krajiny po celom svete, Robert Fico využíva témy na polický zisk a z vysokých cien obviňuje súčasnú slovenskú vládu.
V rebríčku sa objavil aj Ľuboš Hrica, dezinformátor známy na sociálnych sieťach. Vo svojich videách komentuje slovenskú domácu politiku.
Všetci vyššie zmienení aktéri šíria problematický obsah pravidelne.
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/