Podľa loga média sa stránka Intelligencer riadi mottom: „Pretože na faktoch záleží“. V jej článkoch je však možné dočítať sa o dávno vyvrátených konšpiračných teóriách ohľadne vakcín proti ochoreniu Covid-19 či údajne sfalšovaných amerických voľbách v roku 2020. Mnohé príspevky obsahujú aj silný antiukrajinský sentiment.
Intelligencer súčasťou dezinfo mediálnej rodiny
Webová stránka Intelligencer sa stáva čoraz populárnejšou. Podľa dát zo Similarweb, ktoré získal denník The Guardian, bol august 2024 zatiaľ najúspešnejším mesiacom pre Intelligencer. Interakcie na webe totiž vzrástli o 300 % v porovnaní s predošlým mesiacom. Similarweb je platforma, ktorá analyzuje údaje o webových stránkach, ako napríklad návštevnosť alebo správanie používateľov. Príspevky stránky zdieľal na svojich sociálnych sieťach aj známy konšpirátor Alex Jones či bývalý spolupracovník Donalda Trumpa Roger Stone.
Obsah webovej stránky Intelligencer prezdieľala aj sieť proruských médií Pravda. Ide o sieť webových stránok, ktoré operujú vo viacerých krajinách Európy s cieľom šíriť ruskú propagandu. O aktivite týchto portálov informovala The Viginum Agency, ktorá operuje pod francúzskym Národným sekretariátom pre národnú obranu a bezpečnosť.
Intelligencer vznikol ako doplnok k austrálskemu TNT Radio. V rádiu často zaznievali krajne pravicové názory alebo odmietanie existencie klimatických zmien. V septembri však Mike Ryan, generálny riaditeľ TNT Radio, ohlásil, že rádio ukončí svoju činnosť k 20. septembru 2024. Ako dôvod uviedol nezáujem investorov vložiť ďalšie peniaze do média.
Ľudia blízki Trumpovi majú zastúpenie v predstavenstve
Denník The Guardian vo svojom článku analyzuje zloženie predstavenstva webovej stránky Intelligencer. Píše hneď o niekoľkých ľuďoch, ktorí mali alebo majú blízko k Donaldovi Trumpovi. Jedným z nich je aj George Papadopoulos, zahraničnopolitický poradca Trumpa počas prezidentskej kampane v roku 2016.
Papadopoulos bol v roku 2018 uznaný za vinného vo veci krivej výpovede pre FBI. Bývalý poradca klamal o svojich stretnutiach s dvoma osobami napojenými na Kremeľ, s ktorými sa stretol ešte počas prezidentskej kampane. Osoby mu mali sľúbiť kompromitujúci materiál ohľadom Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej.
V predstavenstve Intelligencer sedí aj Olga Ravasiová, ktorá bola v roku 2020 predsedníčkou kampane „Serbs for Trump“ (Srbi za Trumpa).
Leah Hoopesová a Greg Stenstrom, ktorí sú rovnako členmi predstavenstva, majú tiež napojenie na bývalého amerického prezidenta. Hoopesová a Strenstrom spolu napísali knihu o údajnom sfalšovaní amerických prezidentských volieb v roku 2020.
Falošná voliteľka aj poradkyňa hlavy samozvanej republiky
Leah Hoopesová bola zároveň jednou z takzvaných Trumpových falošných voliteľov (fake electors) za štát Pensylvánia. Táto kauza sa odohrala počas spomínaných prezidentských volieb a týkala sa pokusu niektorých spojencov vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa zvrátiť výsledok volieb.
Po oficiálnom víťazstve Joe Bidena v niektorých kľúčových štátoch, kde tesne vyhral, Trumpovi republikánski spojenci vytvorili alternatívne zoznamy voliteľov. Trumpovi volitelia podpísali falošné certifikáty, ktoré deklarovali, že Trump v spomínaných štátoch vyhral. Tieto certifikáty boli neskôr odoslané Kongresu a národným archívom.
V americkom politickom systéme totiž dochádza po ľudovom hlasovaní k hlasovaniu voliteľov (electoral college). Títo volitelia hlasujú za toho kandidáta, ktorý získal väčšinu voličských hlasov v ľudovom hlasovaní. Počet voliteľov sa rôzni na základe výšky populácie daného štátu. Napríklad štát Kalifornia má 54 voliteľov, kým štát Vermont má iba troch. Na víťazstvo však musí získať kandidát minimálne 270 hlasov z celkového počtu 538 voliteľov.
Podľa Dereka Mullera, profesora z právnickej fakulty Univerzity Notre Dame, mohol byť pokus o zvrátenie výsledkov volieb uskutočnený z dôvodu špecifického volebného systému USA. Muller hovorí o vysokej decentralizácii volebného systému, ktorá umožňuje jednotlivým štátom vytvárať vlastné pravidlá pre voľby a voliteľov.
Okrem ľudí z prostredia republikánskeho prezidentského kandidáta stojí za to pozrieť sa bližšie aj na Annu Soroku, takisto členku predstavenstva Intelligencer. Anna Soroka je poradkyňou Leonida Pasechnika, hlavy samozvanej Luhanskej ľudovej republiky na Ruskom okupovanom Donbase. V roku 2020 informoval investigatívny portál Bellingcat o komunikácii medzi Sorokou a Andreyom Ilchenkom, ktorý má napojenie na ruskú vojenskú rozviedku GRU.
Podľa Emmy Briantovej, profesorky z Monash University, znamená využívanie takýchto známych proruských osobností obrat v ruských dezinformačných taktikách. „Možno uvidíme viac ďalších snáh, ako je Intelligencer, ktorý spája skupinu uznávaných proruských spisovateľov a konsoliduje ich úsilie do rešpektovane vyzerajúcej „spravodajskej“ platformy, ktorej cieľom je presadzovať vplyv Ruska vo voľbách v USA a mimo nich,“ hovorí Briantová.
CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK.