Tibor Eliot Rostas bol pozvaný na pracovnú cestu do Číny. Podľa analytikov sa Peking aj takto pokúša ovplyvňovať politiku EÚ

Tibor Eliot Rostas, ktorý v tohtoročných voľbách kandidoval do Európskeho parlamentu za krajne pravicovú stranu Republika, bol na pracovnej ceste v Číne. Počas návštevy absolvoval rozhovory o vytvorení mediálnej skupiny, ktorá by umožnila medzinárodnú spoluprácu s čínskymi, ale aj ruskými médiami. Podľa analytikov sa Čína takto pokúša ovplyvňovať krajne pravicové osobnosti a meniť politiku Európskej únie.

Obrázok: Facebook

Šéfredaktor konšpiračného portálu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas navštívil Čínu na pozvanie  pekinskej vlády. Cieľom jeho cesty malo byť upevnenie vzťahov medzi Slovenskom a Čínou v ekonomickej, diplomatickej a mediálnej oblasti. V krajine sa stretol s viacerými vysokopostavenými predstaviteľmi Komunistickej strany Číny, ako napríklad s hovorcom ministra zahraničných vecí Wang Wenbinom.

Zem&Vek dlhodobo uvádza Čínu ako alternatívu k „upadajúcemu Západu“. V tomto naratíve Tibor Eliot Rostas pokračuje aj po návštevách miest Peking a Kanton, kde sa stretol s miestnymi podnikateľmi a politickými predstaviteľmi. Po týchto stretnutiach napríklad porovnával rast ekonomík čínskej provincie Kuang-tung (hlavným mestom je Kanton) s Európskou úniou, čím chcel argumentovať, že EÚ a západné krajiny upadajú. 

Tibor Eliot Rostas vo svojom videu uviedol, že región Kuang-tung dosiahol v roku 2023 rast hrubého domáceho produktu (HDP) na úrovni 13,5 %. Podľa inštitútu China Briefing však rast HDP v roku 2023 dosiahol v tomto regióne 4,8 %. Zároveň ide o región Číny, ktorý má najvyššiu úroveň HDP z celej krajiny.

Rast HDP v krajinách G7 (Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty, Taliansko) bol na úrovni 1,7%, a podľa ekonómov toto zoskupenie neupadá do recesie tak, ako tvrdí Rostas. Produktivitu krajiny a jej ekonomický rast totiž nemožno merať len prostredníctvom rastu HDP.

Rostas debatoval aj o spolupráci slovenských a čínskych médií

Počas celej návštevy Rostas publikoval videá, v ktorých tvrdil, že Slovensko by malo zmeniť svoju ekonomickú a geopolitickú orientáciu. Podľa neho sú „práve Čína a BRICS [pozn. ide o ekonomické združenie krajín Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika, Irán, Egypt, Etiópia, a Spojené Arabské Emiráty] sú naše nové vyhliadky reálnej prosperity a fungovania štátu, ktorý by Európska únia za existujúcich podmienok položila na kolená“. Na túto tému poskytol rozhovor aj viacerým čínskym štátnym médiám.

Súčasťou jeho pracovnej cesty bola aj návšteva najväčšej štátnej čínskej televízie. Rostas následne konšpiroval o možnom prepojení atentátu na Roberta Fica a pádu vrtuľníka s iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínežádom, po ktorom politik zomrel. Rostas vo videu hovoril o tom, že tieto dve udalosti sa pravdepodobne stali, lebo „svet sa začal veľmi rázne uberať úplne iným smerom ako to bolo naplánované transatlantickými plánovačmi“.

V Číne tiež dezinformátor Rostas advokoval za spoluprácu čínskych médií s tými slovenskými. Hlavnou témou bolo vytvorenie mediálnej skupiny, ktorej súčasťou by boli okrem tých čínskych aj ruské médiá. 

V minulosti už podobné dohody o spolupráci uzavreli čínske a ruské médiá. Tie si následne navzájom zdieľali svoje oficiálne a často dezinformačné naratívy.

Kandidoval za krajne pravicovú stranu Republika

Viacerí analytici tento rok varovali, že Čína sa môže pokúsiť ovplyvniť voľby do Európskeho parlamentu vo svoj prospech. V záujme Čínskej komunistickej strany totiž je, aby predovšetkým krajne pravicoví kandidáti vytvorili v europarlamente priestor pre menej kritickú politiku EÚ voči Číne.

Sám Tibor Eliot Rostas kandidoval na kandidátnej listine strany Republika z 15. miesta, do europarlamentu sa však nedostal. Počas kandidatúry pravidelne spochybňoval slovenské členstvo v Európskej únii.

Naše členstvo v EÚ spochybnil aj počas návštevy Číny, keď tvrdil, že ho možno bude potrebné prehodnotiť. Podľa neho európske spoločenstvo spomaľuje ekonomický rast Slovenska. To je však v rozpore s realitou.

Vo videách, ktoré zverejňuje na svojom facebookovom profile a na portáli Zem&Vek, zároveň pravidelne opakuje, že Slovensko musí vystúpiť z NATO, aby dosiahlo vojenskú neutralitu. Vojenská neutralita Slovenska by pritom vyžadovala obrovské investície do obrany, čo by znamenalo výrazné problémy pre ekonomiku. Zároveň by to oslabilo našu obranyschopnosť, keďže Slovensko by si individuálne nedokázalo zabezpečiť úroveň ochrany, ktorú má práve vďaka NATO.

Rostasova návšteva je súčasťou snáh Pekingu šíriť propagandu a dezinformácie

Peking Rostasovu návštevu využil aj na rozosievanie nespokojnosti na Slovensku a šírenie čínskych naratívov.

Čínsky hovorca ministra zahraničných vecí počas stretnutia s Rostasom vyjadril ľútosť nad „politicky motivovaným atentátom na Roberta Fica“. Propagandistický denník Global Times, vlastnený Komunistickou stranou Číny, zverejnil po atentáte dva články, v ktorých dal udalosť do kontextu vojny na Ukrajine. Niektorí analytici pritom tvrdia, že Global Times je médium, ktoré má cielene šíriť a podnecovať pocit nespokojnosti v zahraničí aj prostredníctvom konšpiračných teórií.

Denník Global Times uviedol, že atentát môže súvisieť s „Ficovými proruskými postojmi, alebo presnejšie, jeho neutrálnym stanoviskom voči konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou“. Vo vojne preto mohli byť použité aj „nekonvenčné metódy“. Tým chcel denník naznačiť možnú účasť Ukrajiny a západných krajín v organizovaní atentátu na Roberta Fica.

Tieto dezinformácie Polícia Slovenskej republiky krátko po útoku vyvrátila. Orgány činné v trestnom konaní momentálne pracujú predovšetkým s verziou, že išlo o jedného útočníka, aj keď polícia zatiaľ nevylučuje ani to, že mohol mať komplicov.

Pozvánka pre Tibora Eliota Rostasa na návštevu Číny je pravdepodobne prostriedkom, ako sa dostať k slovenským verejne známym osobnostiam, ktoré môžu následne slúžiť jej záujmom a šíriť na Slovensku čínsku propagandu a dezinformácie. 

Prítomnosť čínskej propagandy v poslednom období u nás narastá. Report Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS) z roku 2023 uviedol, že slovenské antisystémové médiá pravidelne v priebehu minulého roku zdieľali propagandu z Pekingu. Išlo predovšetkým o diskreditáciu tibetského vodcu Dalajlámu a protičínskych protestov v Hong Kongu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na University of Glasgow. Je vice-prezidentom študentského združenia Glasgow European Society. Zaujíma sa o spôsoby fungovania a udržania demokracií, Rusko a jeho vplyv na európsku politiku, a aktuálne politické dianie.