Konšpiračný web Bádateľ je na Slovensku dlhodobo známy šírením klamstiev a poloprávd. V posledných mesiacoch autori v článkoch dezinterpretujú najmä informácie spojené s koronavírusom a navádzajú čitateľov k nedodržiavaniu vládnych opatrení. Najnovší hoax hovorí o pokročilej rakovine pľúc spôsobenej nosením rúška.
Medicínske dezinformácie predstavujú pre spoločnosť dlhodobý problém, v období pandémie to však platí dvojnásobne. Od jej začiatku bol zaznamenaný prudký nárast počtu ľudí, ktorí si vyhľadávajú medicínske rady na internete. Za počítačom však môže byť každý samozvaným odborníkom, čo môže mať v konečnom dôsledku vážne následky na verejné zdravie.
Portál Bádateľ a jeho nezmysly na dennom poriadku
Bádateľ patrí medzi najznámejšie dezinformačné stránky na Slovensku. Okrem zdravotníckych hoaxov a šarlatánskych rád na liečbu vážnych ochorení šíri konšpirácie aj o koronavíruse, vakcínach a vládnych opatreniach slúžiacich na zamedzenie šírenia pandémie.
Podľa jedného z najnovších článkov prispieva nosenie rúška k pokročilej rakovine pľúc. Konšpirátori vychádzajú zo štúdie publikovanej v časopise Cancer Discovery, ktorá sa zaoberala prítomnosťou baktérií z úst v pľúcach ľudí s rakovinou.
Štúdia však ničím nenaznačovala spojitosť medzi nosením rúška a prítomnosťou baktérií v pľúcach. Vzorky boli odobraté ľuďom v období medzi marcom 2013 a októbrom 2018, čiže dlho predtým, ako boli rúška potrebné tak, ako to poznáme dnes.
Doktor Jun-Chieh J. Tsay, jeden z tvorcov štúdie, v tomto kontexte povedal: „Keďže nosenie rúška nebolo počas obdobia výskumu bežné, je vysoko nepravdepodobné, že by to bola jedna z príčin nášho objavu. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy k takejto dezinterpretácii našich výsledkov.“
Podľa Bádateľa nám chcú vládne elity pokaziť zuby
Ani zďaleka nejde o jedinú dezinformáciu, ktorá sa na webe Bádateľ objavila. V posledných dňoch autori písali o vakcínach ako o biologických zbraniach, o rúškach vytvárajúcich zubné kazy či spôsobujúcich bakteriálny zápal pľúc. Ani na jedno z tvrdení neexistujú vedecké dôkazy.
Autori článkov na Bádateľovi čerpajú informácie zo zahraničných konšpiračných a dezinformačných stránok alebo vytrhávajú z kontextu tvrdenia odborníkov. Čitateľov navyše informujú o údajnom svetovom spiknutí, nastolení nového svetového poriadku, ktorému vládne hŕstka vyvolených, či o zotročení všetkých ľudí sveta. Konšpirátori tvrdia, že COVID-19 je iba preklasifikovaná neškodná chrípka a vyzývajú ľudí k bojkotu vládnych opatrení a verejným protestom.
Dezinformácie môžu mať vážne dôsledky pre verejné zdravie
Medicínske dezinformácie a hoaxy môžu vážne ohroziť verejné zdravie a zhoršiť epidemiologickú situáciu. Vedú k spochybňovaniu vedeckých autorít a k nedôvere v zdravotníctvo. Niektorí ľudia považujú skutočných odborníkov za klamárov, a naopak, konšpirátorov za tých, čo im pomáhajú.
V extrémnych prípadoch sa občania utiekajú k šarlatánskym radám, ktoré môžu viesť k zhoršeniu zdravotného stavu. V tomto kontexte je jedným z najznámejších príkladov vyhlásenie bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že pitie bielidla lieči koronavírus. V USA sa následne otrávili stovky ľudí, niektoré prípady skončili tragicky.
Ministerstvo zdravotníctva reaguje na dezinformácie
Na medicínske hoaxy a dezinformácie sa snaží reagovať Ministerstvo zdravotníctva SR. Rezort na Facebooku informuje o aktuálnom dianí a niektoré nepravdivé informácie aj priamo vyvracia. Reagovalo napríklad na manipulatívne video ohľadne respirátorov a informácie na svojej facebookovej stránke uviedlo na pravú mieru.
Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň začiatkom tohto roku podal na portál Bádateľ trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy.