Vitajte pri čítaní 240. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Podporte boj proti dezinformáciám
Infosecurity.sk dlhodobo bojuje proti aktivitám dezinformátorov. Cieľom našej činnosti je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a presadzovanie demokratických hodnôt.
Aby sme mohli v týchto činnostiach pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc.
Ak chcete podporiť boj proti dezinformáciám, môžete tak urobiť jednorazovo alebo pravidelne cez novú darovaciu stránku: https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/.
Aj v prípade, že ste nás doposiaľ podporovali cez platformu Patreon, by sme vás radi poprosili o presmerovanie podpory na stránku Darujme.sk. Tá bude od konca roku 2024 našou jedinou platformou pre získavanie dobrovoľnej podpory od fanúšikov – ľudí, ktorým záleží na budúcnosti demokracie na Slovensku.
Každému, kto nás podporuje alebo v budúcnosti podporí, patrí naša vďaka. Len prostredníctvom darov od vás dokážeme pokračovať v činnosti.
Vďaka vám môžeme naďalej bojovať proti dezinformáciám, propagande a naratívom antidemokratických aktérov, a zároveň odolávať silnej kampani namierenej proti mimovládnym organizáciám.
Ďakujeme za ochotu podporiť našu činnosť.
Protirečenia v kremeľskej propagande: Rusko rozmiestňuje jadrové zbrane, z eskalácie konfliktu však viní NATO
Ruská dezinformačná mašinéria v sebe zahŕňa niekoľko rozličných stratégií, ktorých cieľom je formovanie naratívov, podkopávanie dôvery v inštitúcie a dosahovanie strategických cieľov. Jedným z konkrétnych prístupov Moskvy je taktika strategickej inkonzistencie, ktorej účelom je zahltiť informačné prostredie protirečiacimi si alebo rozličnými dezinformačnými naratívmi. Častým cieľom tejto taktiky je najmä Ukrajina, NATO a krajiny EÚ. Viac v článku.
Najväčší ruský vojenský blog Rybar má byť súčasťou mediálnej školy v Republike srbskej
Najväčší a najpopulárnejší ruský vojenský spravodajský blog Rybar, ktorý je vedený bývalým zamestnancom ruského ministerstva obrany Michailom Zvinčukom, organizuje v regióne západného Balkánu workshopy zamerané na prácu so sociálnymi sieťami. Niekoľko z nich už prebehlo v Belehrade, no podľa Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) je plánovaný projekt mediálnej školy aj v Republike srbskej. Viac v článku.
Na konci roka konsolidujú aj dezinformátori. Stabilne kopú do opozície a Európskej únie, kým ďalšie ódy na Rusko podčiarkuje plánovaná návšteva Fica do Moskvy
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Veľké množstvo príspevkov obsahovalo negatívny sentiment voči EÚ. Na jeho šírenie dezinformačným aktérom poslúžili predovšetkým informácie o vyšetrovaní bývalého eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa pre pranie špinavých peňazí. Tie mnohí interpretovali s presahom na jeho údajné kontakty so slovenskou opozičnou stranou Progresívne Slovensko, ktorá má byť rovnako skorumpovaná a nemorálna ako Reynders.
- V rámci domácich tém opäť dominovali útoky na tradičné médiá a očierňovanie opozície. Tá mala neoprávnene kritizovať koalíciu za spôsob konsolidácie verejných financií, koaličnú krízu či stav polície. Podľa premiéra Fica ide o „propagandu zo strany Šimečku a spol.“ podporovanú jeho otcom, denníkom SME, Denníkom N a Aktualitami. Dôvody na odvolanie Šutaja Eštoka sú podľa neho „absolútne vymyslené“.
- V závere roka nechýbali ani naratívy glorifikujúce Rusko. Premiérom plánovaná návšteva Moskvy opäť oživila sovietske propagandistické naratívy, kým povolebná situácia v Gruzínsku a Rumunsku motivovala Ľuboša Blahu a Eduarda Chmelára ku konšpiračným teóriám o zlom Západe a majdanoch. Viac v reporte.
Gruzínske voľby sprevádzali manipulácie. Vládnej strane pomohli klamstvá aj zastrašovanie voličov
Podľa prieskumu z marca minulého roku si okolo 85 % Gruzíncov želá vstup do Európskej únie. Aktuálna situácia vznikla po nedávnych parlamentných voľbách, ktoré Európsky parlament odsúdil vo veľmi kritickej rezolúcii. V nej sa uvádza, že počas volieb boli narušené demokratické princípy a že voľby neboli férové a slobodné. Rezolúcia požaduje nové parlamentné voľby pod medzinárodným dohľadom a okamžité ukončenie represálií voči protestujúcim.
Prečo nový gruzínsky premiér ohlásil pozastavenie prístupových rokovaní s EÚ? Aký charakter majú protesty prebiehajúce po parlamentných voľbách a ako o protestujúcich hovorí vláda a jej informačné zdroje? Aké postavenie má pri informovaní o protestoch hlavná verejnoprávna televízia?
Na akých princípoch vznikla vládna strana Gruzínsky sen a kto je oligarcha Bidzina Ivanišvili? Ako sa prejavuje ruský vplyv v strane? Čo komunikoval Gruzínsky sen počas predvolebnej kampane? Nakoľko boli zneužívané témy ako je vojna na Ukrajine, naratívy o mieri či sexuálne menšiny?
Ako sa prejavovalo zasahovanie a manipulácie počas volieb? Odlišovalo sa dianie vo veľkých mestách a v regiónoch? Nakoľko dochádzalo k fyzickému zastrašovaniu voličov či umocňovaniu klamlivých naratívov? Ako voľby ovplyvnila skutočnosť, že približne 90 % voličov hlasovalo elektronicky?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom organizácie MEMO 98 Rasťom Kuželom.
Krátko z domova a zo sveta
- Obrázok v Google Mapách zachytil dôležitú stopu v prípade nezvestnej osoby. Ide o obrázok muža nakloneného do kufra auta na ulici v severnom Španielsku.
- Štúdia zistila, že ročná uhlíková stopa TikToku je väčšia ako uhlíkové stopy niektorých štátov, napríklad Grécka. Dôvodom je vysoká návykovosť aplikácie, čo spôsobuje, že používatelia na TikToku v priemere strávia viac času ako na iných sociálnych sieťach. Dátové centrá TikToku sú tak vyťaženejšie.
- Veľké technologické spoločnosti prispievajú do inauguračného fondu Donalda Trumpa. Jeden milión dolárov darovala spoločnosť Meta a plánujú sa k nej pridať aj Amazon a generálny riaditeľ OpenAI.
- Viac ako 140 moderátorom obsahu na Facebooku z Keni bola diagnostikovaná ťažká posttraumatická stresová porucha. Dôvodom bolo vystavenie grafickému obsahu vrátane vrážd, samovrážd, sexuálneho zneužívania detí a terorizmu.
- Podľa štúdie o Brexite spôsobili obchodné bariéry s EÚ Veľkej Británii stratu 27 miliárd libier v priebehu prvých dvoch rokov. Výskum tiež ukázal, že tieto bariéry mali najväčší dopad na malé podniky.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!