COP29 v Azerbajdžane: Hosťujúca krajina profituje z fosílnych palív a zatýka environmentálnych aktivistov

Tohtoročným hostiteľom konferencie COP bolo azerbajdžanské Baku. Krajina však nie je žiadnym zeleným lídrom. Napriek usporiadaniu klimatického summitu plánuje Azerbajdžan zvýšiť produkciu fosílnych palív a zatýka environmentálnych aktivistov. Pozitívny obraz o krajine mali vytvárať falošné účty na sociálnej sieti X.

Obrázok: Flickr

Po roku sa svetoví lídri opäť zúčastnili klimatickej konferencie COP (Konferencia zmluvných strán OSN). Hostiteľom tohtoročnej, v poradí už 29. konferencie bolo hlavné mesto Azerbajdžanu Baku. Stalo sa tak po tom, čo Rusko vetovalo žiadosti členských krajín EÚ o hosťovanie podujatie. Stretnutie prebiehalo od 11. do 22. novembra 2024.

Tak ako minulý rok (Spojené arabské emiráty) a rok predtým (Egypt), aj aktuálny hostiteľ vyvolal v kruhoch odborníkov nespokojnosť. Azerbajdžanská ekonomika totiž vo veľkom profituje z ťažby fosílnych palív a krajina sa dokonca zaviazala produkciu ešte posilniť.

Momentálne financujú príjmy z fosílnych palív približne 60 % národného rozpočtu. Takéto plány však nie sú v súlade s cieľmi konferencie COP, ktorá sa naopak snaží využívanie fosílnych palív eliminovať.

Hostiteľ klimatickej konferencie COP29 zatýka klimatických aktivistov

Rovnako problémovým je aj prístup azerbajdžanskej vlády k dodržiavaniu ľudských práv v krajine. Natalie Nozadzeová z ľudskoprávnej organizácie Amnesty International informovala, že po tom, ako bol Azerbajdžanu udelený titul hostiteľa COP29, je režim ku svojim kritikom oveľa prísnejší. Prvýkrát od začiatku 21. storočia presiahol počet politických väzňov v krajine číslo 300. Do tejto skupiny spadajú aj environmentálni aktivisti.

Gubad Ibadoglu je opozičným lídrom a významným ekonómom. Pred svojím zatknutím bol profesorom na London School of Economics. Vo svojom výskume sa okrem iného zameriaval aj na azerbajdžanský energetický sektor a environmentálne problémy. V lete 2023 bol zatknutý za údajné falšovanie peňazí a dodnes je v domácom väzení. Ibadoglu pre britský portál BBC povedal, že sa obáva o svoje zdravie. Trpí totiž cukrovkou a vysokým krvným tlakom.

Anar Mammadli je ďalším aktivistom, ktorý bol zatknutý. Mammadli je známy obhajca ľudských práv a zástanca klimatických riešení. V apríli tohto roku ho azerbajdžanské úrady obvinili zo spiknutia a nezákonného prevozu peňazí do krajiny. Stalo sa tak mesiac po tom, ako založil Climate Justice Initiative. Cieľom tejto iniciatívy je dohliadať na to, aby azerbajdžanská vláda dodržiavala záväzky Parížskej dohody, ktorá hovorí o nutnom znižovaní využívania fosílnych palív.

Falošné účty ospevovali Azerbajdžan v predvečer konferencie

Na sociálnej sieti X (predtým Twitter) sa v poslednej dobe nazbieralo množstvo účtov, ktoré vykresľujú Azerbajdžan ako lídra v zelenej energetike. Väčšina z týchto účtov vznikla v mesiacoch september a október, čiže len krátko pred začatím COP29.

Účty sa navzájom sledujú a používajú rovnaké hashtagy, a to #COP29 a #COP29Azerbaijan. Podozrivé profily nepridávajú vlastný obsah, iba prezdieľavajú príspevky z oficiálneho účtu COP29 a profilov azerbajdžanských vládnych predstaviteľov.

Jedným z takýchto prezdieľavaných príspevkov bol príspevok prezidenta Azerbajdžanu Ilhama Alijeva, v ktorom píše, že rozhodnutie usporiadať konferenciu v Baku je „jasným prejavom rešpektu a podpory azerbajdžanskej politiky“. Podozrivé účty hromadne zdieľali aj príspevok ministra zahraničných vecí Hikmeta Hajiyeva, v ktorom šéf azerbajdžanskej diplomacie chválil údajnú schopnosť svojej krajiny prejsť na udržateľné zdroje.

V júli tohto roka, teda predtým, ako boli tieto podozrivé účty zriadené, bolo 7 z 10 príspevkov s najviac interakciami pod hashtagmi #COP29 a #COP29Azerbaijan kritických voči miestnej vláde. V septembri, čiže po zriadení daných účtov, už 10 z 10 príspevkov azerbajdžanskú vládu podporovalo.

Mimovládna organizácia Global Witness, ktorá sa venuje environmentálnym a ľudskoprávnym témam, tieto účty nahlásila sociálnej sieti X. Väčšina z nich bola vymazaná, ale k vzniku nových účtov dochádzalo aj naďalej.

Výber hostiteľských krajín pre konferenciu COP preto vyvoláva opodstatnené obavy. Ako bolo možné pozorovať tento a aj predošlé roky, krajiny s represívnymi režimami zneužívajú podobné podujatia na greenwashing a zlepšenie svojej medzinárodnej reputácie. Pritom sa však zabúda na skutočnú podstatu klimatickej konferencie, ktorou je lepšie sa pripraviť na rýchlo sa meniace klimatické podmienky a zabrániť zhoršeniu globálnej situácie v tejto sfére.

CHCETE PODPORIŤ BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM? POMÔŽTE NÁM NA DARUJME.SK. https://adapt.darujme.sk/podporte-boj-proti-dezinformaciam/