„Predovšetkým musíme zdiskreditovať USA, Veľkú Britániu a NATO,“ a po druhé musíme presvedčiť Nemcov, aby sa postavili proti „neefektívnej politike sankcií [pozn. namierených voči Ruskej federácii]“ – takto znie jeden z mnohých útržkov pochádzajúcich z interných ruských správ, ktoré sa podarilo získať americkému Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI).
Ten po spracovaní svojich zistení vytvoril 277-stranový spis, ktorý podrobne opisuje ruský cieľ manipulovať nemeckými, francúzskymi, talianskymi či britskými politikmi, podnikateľmi, novinármi a inými vplyvnými osobami. Práve v Európe bolo cieľom Ruska posilniť rozkol v spoločnosti, zdiskreditovať Spojené štáty americké a oslabiť ich kontinuálnu podporu Ukrajiny.
Rusku sa to darilo najmä vďaka súčinnosti moskovskej agentúry Social Design Agency (SDA), ktorá je inzerovaná ako PR spoločnosť špecializujúca sa na volebné kampane. FBI však upozorňuje, že SDA koná na príkaz Sergeja Kirijenka, zástupcu hlavného štábu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Už v roku 2023 na agentúru uvalila Európska únia sankcie za vytváranie „falošných webových stránok, ktoré napodobňovali vládne organizácie a legitímne médiá v Európe [pozn. najmä v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, na Ukrajine a v Spojenom kráľovstve]“.
Napodobeniny BBC či Daily Mail ako šíritelia ruskej propagandy
Podobný trend je možné naďalej pozorovať aj v roku 2024. FBI potvrdila plány Kremľa využívať falošné novinové domény a napodobeniny oficiálnych facebookových účtov vrátane BBC či Daily Mail na šírenie ruskej propagandy. Každý, kto by klikol na tieto účty, by bol následne nevedome presmerovaný na falošné články vyrobené v Rusku, ktoré podporujú jeho politiky a záujmy.
Podľa FBI je taktiež takmer nemožné rozpoznať, že ide o falošný portál či účet. Domény sa totiž zdajú byť prakticky identické s doménami oficiálnych médií, a to „vrátane používania rovnakého rozloženia a dizajnu, ako aj rovnakých ochranných známok, log a sloganov, a tiež tým, že falošné články nájdené pod rovnomennými doménami sú pripisované skutočným novinárom“.
Ešte v auguste tohto roka si podobnou situáciou prešiel denník The Telegraph, ktorý mal údajne zverejniť článok s titulkom „Keir Starmer [pozn. súčasný premiér Spojeného kráľovstva] zvažuje vybudovanie „núdzových záchytných táborov“ na Falklandských ostrovoch“. Šíreniu tejto dezinformácie, ktorú denník promptne vyvrátil, sa nevyhol ani Elon Musk, CEO a vlastník platformy X. Hoci bol jeho príspevok neskôr vymazaný, za ten čas si ho stihlo prečítať 1,7 milióna používateľov tejto platformy.
Momentálne však neexistujú žiadne dôkazy spájajúce tento konkrétny falošný článok s programom SDA uvedeným v spise FBI.
Oslabiť pomoc Ukrajine, pošpiniť obraz NATO, posilniť krajnú pravicu
Nielen v Spojenom kráľovstve, ale aj v Nemecku sa Ruská federácia snaží presadiť svoje mocenské záujmy. Má sa tak diať, rovnako ako v prípade Spojeného kráľovstva, prostredníctvom vytvárania falošných stránok rôznych významných nemeckých médií. Terčom takejto snahy sa už stali napríklad Der Spiegel, Bild, Welt, FAZ či Süddeutsche Zeitung.
Hlavným ruským cieľom v Nemecku má byť oslabiť pomoc Ukrajine, pošpiniť obraz NATO a posilniť krajnú pravicu. Práve z krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) sa má Moskva v Nemecku snažiť vytvoriť „obraz mučeníka“, ktorý „trpí za demokraciu a národné záujmy Nemecka“.
Posilnená AfD mala Kremľu podľa interných ruských správ získaných FBI pomôcť „zostriť vnútorné napätie v krajinách spolupracujúcich so Spojenými štátmi“, aby sa podporili záujmy Ruska na medzinárodnej scéne. Na tento konkrétny účel mala byť strana AfD podporovaná „všetkými prostriedkami“.
Vyššie opísané praktiky však nie sú v USA ani v Európe nijako neznáme. Už v roku 2022, krátko po začatí plnoformátovej ruskej invázie na Ukrajinu, sa ich podarilo identifikovať tímu investigatívcov pracujúcemu pod nezávislou neziskovou organizáciou EU Disinfo Lab. Ten vtedy rozhodol o pridelení mena „Doppelgänger“ (zlý dvojník) ruskej dezinformačnej kampani. Dôvodom bolo práve pravidelné používanie falošných klonov legitímnych webových stránok.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/