Austrálsky parlament plánuje vyhlásiť referendum na podporu vytvorenia parlamentnej komisie zastupujúcej aborigénov (pôvodných obyvateľov Austrálie) a obyvateľov ostrovov v Torresovom prielive. Komisia by mala niesť názov „Hlas pôvodných obyvateľov“ a jej úlohou by v budúcnosti malo byť radenie parlamentu v otázkach týkajúcich sa komunít pôvodného obyvateľstva.
Austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorý sa o konanie referenda zasadzoval, po úspešnom hlasovaní v Senáte na svojom Twitteri napísal: „Parlament práve povedal áno usporiadaniu referenda. Teraz budú mať Austrálčania možnosť povedať svoje áno. Spoločne sa môžeme zapísať do histórie tým, že zakotvíme uznanie domorodého obyvateľstva a obyvateľov ostrovov Torresovho prielivu v našej ústave.“
Dezinformátori hlásajú, že referendum môže byť zmanipulované
V súvislosti s konaním referenda sa však v Austrálii začali šíriť prvé dezinformácie. Austrálska volebná komisia (AEC) preto vytvorila stránku, ktorá bude sledovať financovanie kampane a bude viesť register dezinformácií týkajúcich sa referenda.
Stránka AEC pritom už zverejnila prehľad prvých dezinformácií, ktoré nahlásili občania. Medzi najčastejšie naratívy patria tvrdenia, že AEC nezapočíta hlasy proti prijatiu referenda. Taktiež sa objavujú argumenty, že v prípade, ak chcete hlasovať, musíte sa osobitne zaregistrovať do zoznamu voličov, alebo, že AEC sa snaží ovplyvniť voličov, aby hlasovali za možnosť áno. Ani jeden z naratívov nie je pravdivý.
Volebný komisár Tom Rogers informoval aj o šírení tvrdenia o možnom zmanipulovaní referenda volebnou komisiou. Podobná situácia nastala podľa Rogersa aj pri posledných voľbách v Novom Južnom Walese. Skupina osôb, ktorá obvinila volebnú komisiu zo zmanipulovania volieb, sa dokonca jej členom vyhrážala a na internete zverejnila ich fotografie s popisom „volám sa X a som zlodej hlasov“.
Premiér Albanese upozornil aj na šírenie dezinformácií opozičnými politikmi Scottom Morrisonom a Petrom Duttonom. Morrison, bývalý predseda vlády, v rozprave povedal, že ide o „odlišné práva pre jednu skupinu Austrálčanov oproti ostatným výlučne na základe rasy“.
Dutton, ako súčasný líder opozície, tvrdí, že vytvorenie komisie by malo orwellovský efekt. Údajne by prinieslo situáciu, kedy sú si všetci Austrálčania rovní, ale niektorí sú si rovnejší. Hlas pôvodných obyvateľov by podľa neho presadzoval politiku identity a národ delil podľa rás.
Na Duttonovo vyhlásenie reagovala aj ministerka pre pôvodných obyvateľov Austrálie Lynda Burneyová. Llídra opozície obvinila zo šírenia dezinformácií a posilňovanie poplašnej kampane.
Kritika Hlasu pôvodných obyvateľov
Vytvorenie parlamentnej komisie zastupujúcej pôvodných obyvateľov Austrálie a obyvateľov ostrovov v Torresovom prielive sa stretlo aj s kritikou. Najvýraznejšími kritikmi z politického spektra sú politici Liberálnej strany Austrálie, ktorej predsedom je práve spomínaný Dutton.
Členovia opozičnej strany odmietajú zriadenie centrálneho orgánu. Uprednostnili by skôr zriadenie regionálnych orgánov, ktoré by boli bližšie k ľuďom. Postoj opozície je pravdepodobne negatívny najmä kvôli obavám, že vytvorenie komisie nebude mať praktický prínos pre pôvodných obyvateľov a ani pre štát ako taký.
Ďalším kritikom vytvorenia Hlasu pôvodných obyvateľov je John Storey, ktorý pôsobí ako riaditeľ Inštitútu pre verejné záležitosti (IPA). Storey sa zaoberá výskumom verejnej politiky a jeho cieľom je zachovať a posilniť základy ekonomickej a politickej slobody.
Zriadenie komisie Storey kritizuje kvôli vysokým výdavkom, ktoré by ročne predstavovali 600 miliónov dolárov. Vytvorením Hlasu pôvodných obyvateľov by podľa neho došlo k zbytočnému vytvoreniu ďalších 850 pracovných miest pre politikov a 4-tisíc pracovných miest pre úradníkov.
Komisia by mala poradnú funkciu
Hlas pôvodných obyvateľov by fungoval ako poradný orgán austrálskeho parlamentu a vlády. Poradnú funkciu by zastával v otázkach týkajúcich sa sociálneho, duchovného a hospodárskeho blahobytu domorodcov a obyvateľov ostrovov Torresovho prielivu. Komisia by predkladala formálne rady, ktoré by následne posudzoval parlamentný výbor.
Vláda a parlament by boli povinné konzultovať s Hlasom pôvodných obyvateľov záležitosti, ktoré sa v týkajú domorodého obyvateľstva a obyvateľov ostrovov Torresovho prielivu. Išlo by napríklad o problematiku zamestnanosti, bývania, programov rozvoja komunít, domorodého statusu a ochrany kultúrneho dedičstva.
Skupina by sa skladala z 24 členov, ktorých by volili ľudia z prvých národov, a teda potomkovia pôvodných obyvateľov Austrálie, na základe želaní miestnych komunít. Zachovaná by mala byť rodová rovnosť so zapojením mládeže. Hlas pôvodných obyvateľov by mal reprezentovať komunitu domorodého obyvateľstva a nemal by disponovať právom veta.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/