Kremeľská propaganda obviňuje Ukrajinu z katastrofy na Kachovskej priehrade a popiera angažovanosť Ruska (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 18. júna 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Proruskí aktéri šíriaci kremeľskú propagandu popierajú účasť Ruska na zničení Kachovskej priehrady a na podporu svojich tvrdení šíria viaceré nepravdivé naratívy.
  • Opätovne sa objavili dezinformácie o tom, že súčasní slovenskí politickí predstavitelia uprednostňujú Ukrajinu pred vlastnými občanmi.
  • Prítomné boli tiež naratívy namierené proti EÚ, ktoré odkazujú na konanie Maďarska. V tomto kontexte je Maďarsko vykresľované ako krajina, ktorá odoláva „bruselskému diktátu“ a bráni tak svoju autonómiu.

Katastrofa na Kachovskej priehrade sa stáva témou kremeľskej propagandy

V skorých ranných hodinách 6. júna sa v médiách po celom svete rýchlo rozšírili fotografie zobrazujúce zrútenie priehrady Kachovka na rieke Dneper v Ruskom okupovaných oblastiach Chersonskej oblasti Ukrajiny. Obrovské množstvo 18 miliárd kubických metrov vody, ktoré priehrada zadržiavala, sa po jej zničení uvoľnilo, čo malo za následok humanitárnu a ekologickú tragédiu. Nie je prekvapením, že Kremeľ okamžite obvinil Ukrajinu zo zničenia priehrady, hoci sa nachádza na Ruskom okupovanom území. Tento naratív, ktorý zároveň úplne poprel akúkoľvek účasť Ruska na incidente, sa rýchlo rozšíril naprieč slovenským informačným priestorom.

Eduard Chmelár, bývalý prezidentský kandidát a pochybný politický komentátor, ktorý opakovane šíri proruské dezinformácie, vo svojom príspevku na Facebooku napísal, že incident „na ruský útok nevyzerá ani omylom“. Následne sa snažil poskytnúť argumenty pre toto tvrdenie, pričom vyvrátil všetky možnosti, ako by sa Rusko mohlo na útoku podieľať. Okrem toho sa pokúšal zakryť svoj očividne proruský postoj tvrdením, že „vo vojne sa nikdy nedá veriť informáciám ktorejkoľvek z bojujúcich strán. Ale nežerte aj s navijakom propagandu ľudí, ktorí poznajú odpovede ešte skôr ako si kladú otázky.“ Chmelár sa v tejto situácii prezentuje ako nestranný, čo však nie je v súlade s jeho predchádzajúcimi vyhláseniami. Navrhuje tiež, aby sa útok vyšetril skôr, ako bude z jeho zorcheostrovania obvinené Rusko, hoci už sám s istotou vyhlásil, že Kremeľ v ňom nezohral žiadnu rolu. Tým teda nepriamo ukázal na Ukrajinu.

Ruskú angažovanosť v útoku poprela aj poslankyňa Slavěna Vorobelová (krajne pravicová strana Kotlebovci – ĽSNS), ktorá často šíri proruské dezinformácie. Tvrdila, že incident bol operáciou pod falošnou vlajkou, pričom pre toto tvrdenie neposkytla žiadne dôkazy. Následne útočila na slovenské médiá a politikov za to, že naznačovali, že by doň mohlo byť zapojené Rusko: „Samozrejme, naše mienkotvorne sa tváriace médiá, hlavné hlasné trúby prozápadnej propagandy a kadejakí popletení pisálkovia a kecálkovia nás ihneď zahrnuli zaručenými 100% overenými NEkonšpiráciami, NEhoaxmi a NEdezinformáciami o tom, že sabotáž Kachovskej priehrady nemohol spôsobiť nikto iný ako sám Putin.“ Tieto tvrdenia zapadajú do širšieho rámca proruského sentimentu na Slovensku, ktorý sa snaží zdiskreditovať postoj mainstreamových médií k agresii na Ukrajine a zároveň prezentovať ruskú verziu udalostí ako definitívnu pravdu.

Keďže príspevky o útoku na Kachovskú priehradu boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Kachovská priehrada“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí spomínanému príspevku Eduarda Chmelára, v ktorom sa snaží zdôvodniť, prečo sa Rusko na incidente nemohlo podieľať, a v ktorom spochybňuje mainstreamové médiá. 

Druhé miesto patrí príspevku Slavěny Vorobelovej, v ktorom incident označuje za operáciu pod falošnou vlajkou a obviňuje médiá a ďalších aktérov zo šírenia západnej propagandy“. Tým podobne ako Chmelár podkopáva dôveru verejnosti v dôveryhodné zdroje informácií a dáva priestor proruským naratívom.

Bádateľ, dezinformačná stránka známa šírením nebezpečných konšpiračných teórií, zverejnila krátky príspevok, v ktorom píše: Neverte médiám hlavného prúdu, že Rusi vyhodili do vzduchu Kachovskú priehradu. Prečo by si sami ohrozili zásobovanie Krymu vodou?“ Bádateľ prezentuje rovnaký naratív ako spomínaní aktéri. Snaží sa poskytnúť vysvetlenie, prečo za útokom nestojí Rusko, a prezentuje tento krok ako nelogický. Úplne pritom ignoruje skutočnosť, že Kremeľ počas celého trvania vojny podniká zdanlivo iracionálne kroky s jediným cieľom – znížiť podporu verejnosti pre Ukrajinu. 

Miroslav Radačovský, poslanec Európskeho parlamentu a predseda nacionalistickej strany Slovenský PATRIOT, do značnej miery opakoval rovnaké tézy. Na svojej facebookovej stránke napísal, že označenie Ruska za útočníka je v tomto prípade dezinformáciou a spochybnil oprávnenosť prezidenta Zelenského, mainstreamových médií a niektorých slovenských aktérov, ktorí tvrdia, že za útokom pravdepodobne stojí Rusko.

Dezinformačná stránka Slobodný vysielač zverejnila článok, ktorý bol napísaný okolo spomínaných vyjadrení Eduarda Chmelára, a tým im pomohla osloviť väčšie publikum. To len potvrdzuje skutočnosť, že v slovenskom informačnom priestore sú dezinformační aktéri značne prepojení a opakujú identické naratívy. 

Slovenskí politici vraj uprednostňujú Ukrajincov a zanedbávajú vlastných občanov

Od začiatku vojny na Ukrajine sa objavilo niekoľko naratívov, ktoré majú podkopať podporu verejnosti pre krajinu. Tie však nie sú namierené len priamo proti Ukrajine, ale aj proti aktérom, ktorí jej otvorene prejavujú podporu. Jedným z pretrvávajúcich naratívov v súvislosti s týmto správaním je, že súčasní slovenskí politickí predstavitelia sa nestarajú o slovenských občanov, ale uprednostňujú Ukrajincov.

Robert Fico, predseda protisystémovej strany SMER – SSD a bývalý premiér, vo svojom príspevku napísal, že „na Slovákov sa valí hypotekárna lavína dvojnásobných splátok a Čaputovej vláda vidí len vojnu na Ukrajine“.  Zároveň prezentuje spôsob, akým by jeho strana problém údajne vyriešila.

Europoslanec a predseda krajne pravicovej strany Republika Milan Uhrík uviedol, že vláda prezidentky Zuzany Čaputovej finančne podporuje mimovládne organizácie, ktoré sa venujú pomoci Ukrajine, ale „hlavne, že na Slovensku sa rušia lekárske pohotovosti, lebo na ne vraj nie sú peniaze“. Vyzval navyše Slovákov, aby išli voliť.

Je nutné poznamenať, že veľkú úlohu v tomto postoji zohráva fakt, že v septembri sa budú konať voľby a najväčšie strany na Slovensku sa v súčasnosti predbiehajú v tom, kto získa väčšiu podporu verejnosti. Podobnou rétorikou sa snažia v občanoch vzbudiť pocit, že situácia na Slovensku si naliehavo vyžaduje razantnú zmenu, a zároveň vyzdvihujú vlastnú stranu ako jedinú, ktorá túto reformu zabezpečí.

Maďarsko ako vzor v protiúnijnom postoji 

V posledných dvoch týždňoch sme boli svedkami nárastu protiúnijných naratívov, ktoré vo veľkej miere využívajú kroky Maďarska ako zdroj svojej legitimity. V tomto ohľade je Maďarsko vykresľované ako ideálny príklad krajiny, ktorá odoláva diktátu Bruselu a bráni svoju autonómiu. Dezinformátori často popisujú tento obraz ako stav, o ktorý by sa malo Slovensko usilovať, zdôrazňujú potrebu silnejšej spolupráce s touto krajinou a „silnejšiu V4“ ako alternatívu k EÚ. Tieto naratívy boli najčastejšie pozorované v súvislosti s predsedníctvom Maďarska v EÚ v roku 2024. 

Robert Fico uviedol, že „Maďarsko s takmer 10 mil. obyvateľov patrí medzi menšie krajiny. Ale treba mu zatvoriť ústa, lebo je suverénne a sebavedomé v európskej agende! Toto je vrcholne trápne. Nie aby porazili legitímnych kritikov neudržateľnej atmosféry v EÚ presvedčivými argumentami! Radšej im zoberú legitímne právo riadiť 6 mesiacov EÚ! To sme dopadli!“ To je v podstate citácia všetkých hlavných bodov, ktoré vyzdvihujú maďarský protiúnijný postoj.

Okrem toho dezinformačná stránka Extra Plus zašla až tak ďaleko, že tvrdí, že Európsky parlament uvažuje o zákaze maďarského predsedníctva, pretože „tamojšej ľavicovej väčšine sa nepáči maďarský postoj presadzujúci mier“. Poukazuje pritom na proruský postoj tejto krajiny, ktorý vyjadruje počas celého trvania vojny na Ukrajine. Obavy v tejto otázke však pramenia z niečoho úplne iného. Európsky parlament tvrdí, že Maďarsko sa stalo „volebnou autokraciou“, ktorú už nemožno považovať za „fungujúcu demokraciu“. Vyjadril zároveň pochybnosti o tom, či krajina, ktorá bola viackrát uznaná za porušujúcu základné hodnoty EÚ, a ktorej boli pozastavené finančné prostriedky, môže dôveryhodne predsedať jednej z hlavných inštitúcií EÚ.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.